Rdest szybko okryje altankę, pergolę lub brzydki płot

Ilona Burkowska
Ilona Burkowska
Rdest Auberta porastający ogrodzenieRdest ma wiele odmian, ale tym, który wyróżnia się szybkością wzrostu jest rdest Auberta. Liczne białe kwiatki utrzymują się na rdeście Auberta od lata aż do pierwszych mrozów.
Rdest Auberta porastający ogrodzenieRdest ma wiele odmian, ale tym, który wyróżnia się szybkością wzrostu jest rdest Auberta. Liczne białe kwiatki utrzymują się na rdeście Auberta od lata aż do pierwszych mrozów. Ilona Burkowska
Rdest Auberta uważa się za najsilniej rosnące w naszym klimacie pnącze. Rocznie rdest przyrasta nawet 6 metrów. Wytwarza masę zieleni, jaką można porównać do korony całkiem sporego drzewa. Radzimy, jak uprawiać rdest w ogrodzie.

Sadzimy go zwykle przy obiektach, których wątpliwą urodę chcemy ukryć. Jego skręcające się lewostronnie gałązki od lipca do późnej jesieni wciąż obsypane są drobniutkimi białymi kwiatami z lekko różowawym odcieniem. Zebrane są w luźne wiechy, których długość dochodzi do 30 cm. Delikatnie pachną.

Polecamy: Glicynie – pięknie kwitnące pnącza 

Rdest (rdestówka) Auberta musi mieć solidną podporę

W stanie naturalnym rośnie w zachodnich Chinach i Tybecie. Ale także w Polsce kwitnące ściany z tego pnącza możemy mieć bez większego wysiłku. Ma niewielkie wymagania. W ciągu trzech sezonów utworzy ścianę zieleni. Musi mieć tylko podporę w postaci rusztowania, pergoli, płotu itp. Jeśli ma się po czym piąć (owija się wokół napotkanych po drodze elementów) potrafi z czasem dorosnąć nawet do 12 m.

Jak sadzić rdest Auberta?

Sadząc niewielką sadzonkę rdestu Auberta trzeba pamiętać, jak wielkie pnącze z niej wyrośnie. Dlatego dobrze jest od razu zrobić duży dół i wypełnić go żyzną ziemią. Po to, żeby rdest mógł wykarmić kilometry swoich gałązek, trzeba go też dwa razy w sezonie nawozić (w kwietniu i w czerwcu). Dobrze jest go też w czasie upałów podlać.

Rdest Auberta rozrasta się bardzo szybko, więc chcąc zazielenić ogrodzenie o długości doi 6 metrów, wystarczy tylko jedna sadzonka tej rośliny.
Rdest Auberta rozrasta się bardzo szybko, więc chcąc zazielenić ogrodzenie o długości doi 6 metrów, wystarczy tylko jedna sadzonka tej rośliny. Fot. (Pixabay.com)

Młode pnącze rdestu zabezpieczamy przed zimą

Rdest Auberta czasem zimą przemarza. Dlatego młodą sadzonkę, najlepiej posadzoną wiosną lub wczesnym latem, trzeba zabezpieczyć przed mrozami. Najlepiej – usypując kopczyk z ziemi, podobnie jak w przypadku róży. Jeśli dojdzie do przemarznięcia pędów rdestu, należy je przyciąć przy samej ziemi. Wkrótce z szyjki korzeniowej wyrosną nowe. Tylko naprawdę bardzo mroźna zima może spowodować całkowite zniszczenie tego pnącza.

Zobacz także: Kobea, pnącze z Meksyku. Dlaczego warto je mieć w ogrodzie 

Rdest lubi wilgoć, ale w miarę

Dla tego pnącza najbardziej odpowiednie jest miejsce słoneczne i umiarkowanie wilgotne. W cienistym zawiązuje mniej kwiatów. Potrzebuje on wilgoci, bo duża masa zieleni ciągle wyparowuje wodę. Korzenie muszą więc zapas wilgoci uzupełniać.

Nadmiaru wilgoci jednak rdest Auberta nie lubi. Jeśli jego korzenie z jakichś powodów będą zalewane, w krótkim czasie zżółknie. Będzie wtedy wyglądał, jakby usychał. Ważne jest, żeby rósł w przepuszczalnej glebie, wtedy nadmiar wody szybko odpłynie w głąb.

Uwaga: nie mylmy rdestu (rdestówki) Auberta z rdestowcem ostrokończystym. Ta roślina ma nieco podobne liście i kwiaty, ale jest bardzo inwazyjna i nie powinno się jej sadzić.

Polecamy: Zobacz rośliny, których lepiej nie sadzić w ogrodzie

Jak i kiedy przycinać rdest?

Jeśli rdest zacznie zarastać miejsca, w których go nie chcemy, możemy go śmiało przycinać (nawet co 2-3 tygodnie podczas całego okresu wzrostu rośliny). W przypadku cięcia odmładzającego pnącze ważne jest, żeby robić je wiosną. Dzięki temu rdest piękniej zakwitnie.

Jeśli chcemy szybko uzyskać zieloną ścianę, trzeba sadzonki rdestu posadzić co 1,5 m. Dobry efekt uzyska się także sadząc je co 3–4 metry, ale wtedy na ostateczny rezultat trzeba będzie trochę dłużej poczekać. Rdest Auberta nie jest zimozielonym pnączem. Na zimę zrzuca liście, osłaniając niesamowitą plątaninę delikatnych gałązek.

Pnącze to można też uprawiać w dużej donicy lub skrzyni na tarasie czy balkonie. 

 

Rdestówka Auberta jest uprawiana jako roślina ozdobna od końca XIX wieku.
Rdestówka Auberta jest uprawiana jako roślina ozdobna od końca XIX wieku. Fot. WikimediaImages (pixabay.com)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom