Pelargonie nie kwitną lub chorują? Uważaj na te błędy w uprawie! Sprawdź, jak pielęgnować pelargonie, by miały mnóstwo kwiatów

Katarzyna Józefowicz
Pelargonie mogą być wspaniałą ozdobą balkonu. Jednak zdarza się, nie wyglądają pięknie. Wystarczy jednak zadbać o kilka rzeczy, by pelargonie cieszyły swymi kwiatami.
Pelargonie mogą być wspaniałą ozdobą balkonu. Jednak zdarza się, nie wyglądają pięknie. Wystarczy jednak zadbać o kilka rzeczy, by pelargonie cieszyły swymi kwiatami. Natalia Kazarina/GettyImages
Pelargonie mają piękne kwiaty, a wytwarzają je naprawdę długo, bo aż do jesieni. Jednak bywa, że nie chcą kwitnąć, albo mają mało kwiatów. Często to wynik pewnych błędów w uprawie. Bo choć pelargonie nie są wymagające, to trzeba spełnić ich podstawowe wymagania. Ważne jest miejsce, ale trzeba także pamiętać o kilku prostych zabiegach pielęgnacyjnych. Radzimy, na jakie błędy w uprawie pelargonii uważać i jak je pielęgnować, żeby obficie kwitły i nie chorowały.

Spis treści

Podstawowe wymagania pelargonii

Pelargonie są roślinami o niezbyt wygórowanych wymaganiach. Ich podstawowe oczekiwania uprawowe zawierają się w kilku punktach. To przede wszystkim:

  • właściwa lokalizacja,
  • dostateczna ilość wody i częstotliwość podlewania,
  • odpowiedni pojemnik – może nim być skrzynka lub doniczka.

Mimo tak podstawowych potrzeb zdarza się, że pelargonie źle wyglądają, mają niewiele kwiatów lub nie mają ich wcale. Wyjaśniamy, jak uprawiać te popularne rośliny rabatowe i balkonowe.

Gatunek pelargonii dobierz do stanowiska, w którym będą rosły

Jednym z najpopularniejszych błędów, jaki popełniamy uprawiając pelargonie, jest zły dobór roślin na dane stanowisko. Choć mogłoby się wydawać, że wszystkie pelargonie kochają słońce i ciepło, nie do końca tak to wygląda.

Wprawdzie najodporniejszym z nich – pelargoniom bluszczolistnym – słońce i wysokie temperatury bardzo odpowiadają, ale już delikatne pelargonie angielskie gorzej znoszą silne słońce i zdecydowanie lepiej kwitną na stanowiskach półcienistych z dużą ilością rozproszonego światła (np. wystawa zachodnia). Ostrego słońca i upałów nie lubią też pelargonie rabatowe.

Należy także pamiętać, że rośliny o długich, kruchych pędach (jak np. pelargonie bluszczolistne), łatwo mogą zostać połamane przez wiatr. Dlatego lepiej sadzić je w miejscach zacisznych i osłoniętych.

Nawoź pelargonie rabatowe i na balkonie, a te odwdzięczą się kwiatami i pięknym wyglądem

Kolejna sprawa to nawożenie pelargonii. Rośliny te obficie kwitną przez całe lato, dlatego zużywają sporo składników odżywczych. Jeśli nie będziemy regularnie ich dokarmiać, zaczną słabiej kwitnąć i gorzej rosnąć. Liście „wygłodzonych” pelargonii mogą też blednąć, przebarwiać się lub karleć. Do nawożenia roślin najlepiej wykorzystywać dedykowane im nawozy specjalne. Zawierają one zbilansowany zestaw składników odżywczych, potrzebnych tej grupie roślin, a ponadto są bogate w potas, który wspomaga długie i obfite kwitnie. Nawozy uniwersalne także nie są złym wyborem, ale w ich składzie może znaleźć się za dużo azotu, a za mało potasu, co będzie skutkowało rozrostem liści, ale słabszym kwitnieniem.

Nie przesuszaj i nie zalewaj pelargonii

Innym źródłem problemów z pelargoniami może być złe podlewanie. Te popularne kwiaty balkonowe nie są wprawdzie tak wrażliwe na niedobór wody, jak bakopy czy inne delikatne rośliny, ale susza może niekorzystnie wpłynąć na ich wygląd i sprzyjać pojawieniu się szkodników (np. mszyc i przędziorków). Jeszcze gorzej zareagują na zalanie, które może prowadzić do zagniwania ich korzeni i rozwoju chorób grzybowych, takich jak: mączniaki, rdze czy szara pleśń. Ryzyko wystąpienia tych chorób jest szczególnie wysokie, jeśli przy podlewaniu moczone są liście, na co wrażliwe są szczególnie pelargonie angielskie i ogrodowe, o owłosionych lub omszonych liściach.

Dlatego pelargonie należy podlewać systematycznie, ale umiarkowanie – tak, aby podłoże w doniczce było lekko wilgotne, ale nigdy mokre. Dość szczególnej uwagi wymaga też przepiękna pelargonia angielska, która wybitnie nie lubi moczenia liści i źle reaguje na opady, dlatego lepiej trzymać ją na zadaszonym balkonie lub tarasie.

Polecamy również poradniki:

Zadbaj o odpowiednią doniczkę dla pelargonii

Pelargonie mogą chorować i źle wyglądać również z powodu nieodpowiedniej doniczki lub skrzynki, w której je uprawiamy. Warto wiedzieć, że nie wolno uprawiać tych roślin w pojemnikach lub osłonkach pozbawionych otworów odpływowych, gdyż zalegająca w nich woda może łatwo i szybko doprowadzić do zgnicia korzeni roślin. Dno doniczek przed posadzeniem pelargonii dobrze jest też wyłożyć drenażem, pomagającym utrzymać nadmiar wody z dala od korzeni i ułatwiającym odpłynięcie jej nadmiaru.

Pelargonie uprawiane w skrzynce na balkonie
Pelargonie najczęściej sadzi się w donicach lub skrzynkach balkonowych. Warto zadbać o to, by pojemniki nie były zbyt małe, ponieważ pelargonie wymagają dużej ilości ziemi, którą należy regularnie nawozić. kornyeyeva/Getty Images

Usuwaj zwiędnięte kwiaty regularnie, by pelargonia obficie kwitła

Kolejny problem, skutkujący słabszym i krótszym kwitnieniem, to zaniechanie usuwania przekwitłych kwiatostanów. Obsuszone kwiaty pelargonii nie tylko szpecą roślinę, ale też powodują słabsze tworzenie się kolejnych pąków kwiatowych, a nawet mogą stać się przyczyną rozwoju chorób grzybowych, np. szarej pleśni. Ten ostatni problem występuje szczególnie u pelargonii rabatowych i angielskich.

Zachowaj odstęp między roślinami przy sadzeniu pelargonii

Za problemy z pelargoniami może odpowiadać też ich zbyt gęste sadzenie. Jeśli w niewielkiej doniczce gęsto upakujemy wiele kwiatów, będą wyglądać spektakularnie, ale przez krótki czas, gdyż przepływ powietrza między nimi będzie ograniczony i stworzą się idealne warunki do rozwoju chorób, głównie grzybowych. A jeśli jeszcze dodamy do tego nadmiar troski w postaci obfitego podlewania pelargonii, przepis na kłopoty mamy gotowy. Dlatego też starajmy się tak rozmieszczać pelargonie w donicach, aby pozostawić między nimi odstępy, pozwalające na swobodną cyrkulację powietrza. Wysadzajmy je co ok. 20-30 cm.

Polecjaka Google News - RegioDom

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom