Oświetlenie mieszkania i domu. Jakie powinno być

Katarzyna Piojda, Pilkington
Oświetlenie wnętrzaŚwiatło dzienne w domu wpływa na nasze lepsze samopoczucie i zmniejsza zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie.
Oświetlenie wnętrzaŚwiatło dzienne w domu wpływa na nasze lepsze samopoczucie i zmniejsza zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie. Pilkington
Od rodzaju oświetlenia wnętrza zależy samopoczucie lokatorów, ale także wysokość rachunków za prąd. Radzimy, jakie oświetlenie, do jakich pomieszczeń pasuje.

Eksperci projektu "Energooszczędność w moim domu" mówią, jak optymalizować oświetlenie w mieszkaniu.

Zdaniem deweloperów: Budownictwo energooszczędne będzie zbyt kosztowne? 

Im więcej okien, tym lepiej. Dostęp naturalnego światła w mieszkaniu to podstawowa sprawa, bo ma wpływ na nasze zdrowie – tak stwierdzili ankietowani w ogólnopolskim badaniu "Energooszczędność w moim domu" przeprowadzonym na zlecenie firm z branży budowlanej i budownictwa zrównoważonego. Maksymalne wykorzystanie naturalnego światła to jedna z głównych zasad przy projektowaniu energooszczędnego domu. 

Projektowanie domu z dużymi przeszkleniami

– Przepuszczalność światła to jeden z kluczowych parametrów definiujących szkło, które przewyższa pod tym względem inne materiały budowlane – mówi Jolanta Lessig, kierownik marketingu na Europę w NSG Group. – Projektowanie domu z dużymi przeszkleniami wcale nie musi odbywać się kosztem obniżenia standardu energetycznego budynku. Na rynku dostępne są produkty o podwyższonej przepuszczalności światła, takie, jak szkło superbezbarwne.

Ich powlekanie pozwala na połączenie wysokiej przepuszczalności światła z innymi korzyściami np. ochroną przed słońcem lub ulepszoną izolacyjnością cieplną. To z kolei zapewnia niskie zużycie energii na ogrzewanie i chłodzenie budynku, poprawiając jego standard energetyczny. Wykorzystanie szkła z powłoką samoczyszczącą (przy doświetlaniu wnętrz) eliminuje ograniczenia przepuszczalności światła powstające poprzez zanieczyszczenia na zewnętrznej powierzchni okien. Dzięki temu mniejsze jest kondensowanie pary wodnej. Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego rozkładają się cząsteczki zanieczyszczeń organicznych. Właściwości hydrofilowe powłoki powodują, że para wodna skraplając się staje się filmem wodnym. Dzięki temu obniża się załamanie i rozproszenie światła, a także poprawia widoczność przez okna.

Ekspert radzi: Oświetlenie LED w miejsce żarówek 

Światło naturalne wpływa na samopoczucie

Najwyższe wykorzystanie światła dziennego w domu wpływa na lepsze samopoczucie domowników i zmniejsza zużycie sztucznego oświetlenia. A to oznacza niższe rachunki za energię elektryczną. W "przemyślanym" domu oświetlenie sztuczne potrzebne jest tylko w pochmurne dni, po zachodzie słońca i w pomieszczeniach bez okien, np. piwnicy czy korytarzu. Istotny jest sposób zaprojektowania systemu oświetlenia i wybór źródeł światła. Coraz więcej ludzi uważa, że kupując oświetlenie do domu lub mieszkania kierują się energooszczędnością, ceną i łatwym dostępem. Mniejsze znaczenia ma natomiast to, czy jest to technologia LED-owa, jak wygląda oświetlenie i jakiej jest marki.

– Wybierając energooszczędne oświetlenie należy zwracać uwagę na informacje o produkcie – radzi Maria Labus z firmy Philips. - Nie opłaca się kupować tanich wyrobów od nieznanych producentów, bo mogą nie spełniać norm: pobierać więcej prądu, a światła dawać mniej niż podano na opakowaniu. Trwałość tych świetlówek czy diod LED może być również niższa od tej komunikowanej.

Jakość światła, czyli co

Znaczenie ma również jakość światła, tzn. kolor światła i wierność oddawania barw. Najlepszy odcień światła do domu to ciepły biały o temperaturze 2700K. Wskaźnik oddawania barw dobrych źródeł energooszczędnych powinien wynosić co najmniej 80 (maksymalną wartością jest 100 – tak wyglądają kolory w świetle naturalnym). Powinniśmy wybierać oświetlenie sprawdzonych producentów. Prawdziwe żarówki energooszczędne pozwalają obniżyć koszty energii elektrycznej, sprzyjają zdrowiu i środowisku. Nie emitują szkodliwego promieniowania podczerwonego i UV. Co więcej, wiązka światła jest chłodna, tym samym nie powoduje wzrostu temperatury w pomieszczeniach. Energooszczędne lampy LED zużywają nawet 80 procent mniej energii niż zwykłe żarówki, które 90 procent dostarczonej energii zamieniają na bezużyteczne ciepło, a tylko pozostałe 10 na światło.

A to ciekawe: Dom, który nie potrzebuje dostępu do mediów z sieci 

Uda się obniżyć koszty oświetlenia domu dzięki wymianie tradycyjnych żarówek na nowoczesne źródła światła. Do tego dochodzą działania ukierunkowane na ich optymalne wykorzystanie. Nieprzypadkowe rozplanowanie stref oświetlenia, dobór źródła światła zależnie od przeznaczenia pomieszczenia (sypialnia, jadalnia, pokój dzienny) i kilka punktów świetlnych zamiast jednej lampy w centralnym miejscu zwiększają efektywność systemu. Źródło światła powinno mieć najlepiej jasną oprawę, wówczas nie będzie pochłaniała emitowanego światła.

Automatyczne włączanie światła

W dużych mieszkaniach i domach pojawiają się coraz częściej systemy automatycznego włączania, wyłączania i regulacji oświetlenia oraz dodatkowe wyłączniki światła w korytarzach i na schodach. Te wyłączniki pozwalają sterować oświetleniem z paru różnych miejsc. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom