Ostropest plamisty zdobi ogród i leczy ciało. Jak uprawiać ostropest i wykorzystać jego właściwości? Sprawdź, na co pomaga to zioło

Joanna Turakiewicz, Katarzyna Laszczak
Ostropest plamisty może być ciekawą rośliną ozdobną, ale ma także właściwości korzystne dla zdrowia.
Ostropest plamisty może być ciekawą rośliną ozdobną, ale ma także właściwości korzystne dla zdrowia. artellliii72/pixabay.com
Ostropest plamisty to ciekawa roślina. Wyróżnia się oryginalnym wyglądem i sporymi rozmiarami. Ma przy tym niewielkie wymagania uprawowe. Lubi słońce i dobrze znosi suszę. Ostropest bywa mylony z ostami i rzeczywiście przypomina je budową. Jednak ostropest ma wyjątkowe właściwości korzystne dla zdrowia, w szczególności wątroby. Radzimy, jak uprawiać ostropest, kiedy zbierać jego nasiona i jak je wykorzystać z korzyścią dla zdrowia.

Spis treści

Jak wygląda ostropest plamisty?

Ostropest plamisty to okazała roślina, często mylona z ostami. Ma duże, kłujące liście. Układają się one w rozetę, z której wyrasta wysoka, rozgałęziona łodyga, zwieńczona fioletowymi kwiatami, które mają formę koszyczków. Liście wyrastają również na łodydze, a wszystkie części rośliny są mocno kłujące. Ostropest może dorastać do 1,5-2 m wysokości, jest więc dość spory. Jeśli zastanawiamy się, czy mamy do czynienia z ostropestem, czy jakimś ostem, najlepiej przyjrzeć się liściom. U ostropestu powierzchnia blaszki jest pokryta wyraźnym, białawym marmurkowym wzorem.

Liście ostropestu mają charakterystyczny, jasny wzór. Ich rozeta jest widoczna w centralnej części zdjęcia.
Liście ostropestu mają charakterystyczny, jasny wzór. Ich rozeta jest widoczna w centralnej części zdjęcia. perfekctly/pixabay.com

Sprawdź też: Jakie właściwości korzystne dla zdrowia mają owoce aronii

Uprawa ostropestu plamistego

Ostropest plamisty można uprawiać z sadzonek, jeśli komuś uda się je nabyć lub zechce wyprodukować, ale równie dobrze można wysiać go wprost do gruntu w kwietniu. Ważny jest dobór odpowiedniego stanowiska. Ostropest lubi dużo słońca. Gdy mu go zabraknie, słabo kwitnie i owocuje, a to właśnie owoce są surowcem zielarskim.

Z racji pokaźnych rozmiarów, należy mu zapewnić sporo miejsca. W rzędzie więc rośliny wysiewamy lub sadzimy w co najmniej 50 cm odstępach. Podobnie na rabacie wśród innych gatunków należy zadbać o to, by ich nie zadusił i nie zacienił.
Gleba nie musi być bardzo żyzna i nie ma co jej też za bardzo nawozić. Innymi słowy: minimum wysiłku, minimum problemów. Istnieje za to jedna rzecz, której ta roślina zdecydowanie nie lubi. Jest nią nadmiar wody. Podlewamy więc z umiarem, najlepiej tylko w czasie suszy. Lepiej bowiem zniesie okresowe przesuszenie, niż zalanie. Ostropest jest rośliną jednoroczną.

Niektóre zioła warto sadzić na skalniakach. Będą i ozdobne, i użyteczne. Zobacz, co posadzić na ziołowym skalniaku. Przejdź do kolejnych zdjęć i opisów. Użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Zioła na skalniak. Urosną w słońcu, na skalistej, suchej zie...

Jak i kiedy zbierać ostropest?

Owoce (nasiona) ostropestu plamistego to zamknięte w koszyczkach kwiatowych niełupki, które zaczynają dojrzewać w sierpniu. Czynią to jednak nieregularnie i stopniowo, dlatego warto odwiedzać rośliny nawet codziennie w tym czasie. Zbieramy te koszyczki, na których okrywy zaczną zasychać i pojawią się pierwsze kosmyki puchu kielichowego. Jeśli przeoczymy odpowiedni moment, koszyczek otworzy się, a cenne niełupki porwie wiatr, rozsiewając przy tym ostropest po okolicy. Koszyczki kwiatowe suszy się, a następnie oddziela nasiona, które są surowcem zielarskim. Najlepiej przechowywać je w całości i zmielić bezpośrednio przed spożyciem.

Ostropest plamisty - właściwości

Ostropest wyróżnia się nie tylko oryginalnym wyglądem, ale też właściwościami prozdrowotnym. Przede wszystkim jest jednym z ziół o korzystnym wpływie na wątrobę. Dzięki zawartości sylimaryny, chroni ją przed toksynami, zapobiegając tym samym uszkodzeniom, równocześnie pobudzając jej zdolności regeneracyjne. Działa detoksykująco na organizm i opóźnia procesy starzenia, ograniczając nadmierne namnażanie się wolnych rodników. Wykazuje też działanie antykarcerogenne – hamuje podział komórek nowotworowych w nowotworze wątroby i przyspiesza oczyszczanie tego ważnego narządu po chemioterapii. Ostropest plamisty stosuje się również w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C. Sylimaryna pomaga także obniżyć poziom cholesterolu.

Stwierdzono też korzystne właściwości zapobiegania i leczenia kamicy żółciowej, a także w profilaktyce stanów zapalnych układu żółciowego. Wspiera też pracę żołądka i pomaga zwalczać dolegliwości jelitowo-żołądkowe, jak niedokwaśność, wzdęcia i zgagę.

Ostropest, a właściwie sylimaryna, pomaga również pozbyć się problemów skórnych, związanych z nieprawidłowym wydzielaniem łoju (trądzik, łuszczyca), a także łagodzi stany zapalne skóry.

Nazwa sylimaryny wywodzi się właśnie od botanicznej nazwy ostropestu Silybum marianum.

Jak stosować ostropest?

Ostropest można spotkać w postaci suszu lub gotowych „herbatek” do zaparzania. Jednak trzeba wiedzieć, że najcenniejszy składnik tego zioła, czyli sylimaryna, nie rozpuszcza się w wodzie! Napary mają więc raczej walory smakowe niż prozdrowotne. Natomiast jeśli zależy nam na wykorzystaniu właściwości ostropestu, zaleca się spożycie świeżo mielonych nasion (wraz z łuskami nasiennymi, bo to właśnie w nich znajduje się najwięcej cennego związku). Można je dodawać np. do koktajli itp. Dostępne są także gotowe preparaty (najczęściej tabletki), które zawierają standaryzowaną ilość sylimaryny, co ułatwia przyjęcie odpowiedniej dawki w przypadku schorzeń (zgodnie z zaleceniami producenta). Ważne, że kuracja jest skuteczna przy dłuższym stosowaniu sylimaryny, czyli przez około pół roku.

Źródło
Różański, H., Sylimaryna, sylimarol i ostropest

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom