Osiedle Corte Verona nominowane do konkursu na najlepszy ceglany budynek na świecie (ZDJĘCIA)

Ewa Wieczorska, Biuro Projektów Lewicki - Łatak
Corte Verona w konkursie na najlepszy budynek z cegły na świecieOsiedle Corte Verona nominowane do konkursu na najlepszy ceglany budynek na świecie (ZDJĘCIA)
Corte Verona w konkursie na najlepszy budynek z cegły na świecieOsiedle Corte Verona nominowane do konkursu na najlepszy ceglany budynek na świecie (ZDJĘCIA) Tomasz Zakrzewski, Piotr Łatak
Budynek Corte Verona kontynuuje - charakterystyczne dla Wrocławia - wielowiekowe użycie cegły w procesie budowania.

Wrocławskie osiedle Corte Verona zostało zaprojektowane przez Biuro Projektowe Lewicki - Łatak. Bezpośrednią inspiracją dla autorów tworzących bryłę nowej zabudowy był ażurowy, ceglany mur z sąsiedztwa, pozostałość po zbudowanym w latach 20. XX wieku osiedlu Eichborngarten (proj. Paul Heim i Albert Kempter). Cegły zostały (myślowo) przeskalowane do rozmiarów jednego mieszkania, a ich wzajemne rozsunięcia stały się loggiami. 

Zobacz również: Mały dom dla singla lub pary (WIZUALIZACJE) 

- Budynkowi nadano znaną, dobrze funkcjonującą formę kwartału z podziałem przestrzeni na: publiczną (zewnętrzną), prywatną (mieszkania) i pół publiczną (dziedziniec). Na parterach zlokalizowano usługi - dostępne z zewnątrz, od strony ulic, wyżej znajdują się mieszkania - dostępne z dziedzińca poprzez halle wejściowe, a poniżej poziomu terenu jest garaż - zapewniający wysoki wskaźnik miejsc parkingowych (1,2 stanowiska / mieszkanie) - mówią architekci z Biura Projektów Lewicki - Łatak.

W budynku przeważają małe (45 m.kw) mieszkania składające się z pokoju dziennego z kuchnią, sypialni, łazienki i małej garderoby oraz stosunkowo dużej loggii, o powierzchni około 8 m.kw. Dzięki niej można było doświetlić stosunkowo „głębokie" trakty mieszkań poprzez zastosowanie narożnych okien.

Warto zobaczyć: Folkowy dom pasywny. Na dachu posadzą trawę 

Konstrukcję - żelbetonową zaprojektowano, jako układ poprzecznych tarcz, które wydzielając poszczególne mieszkania izolują je akustycznie i płyt będących elementem „pływającej" podłogi.
Wszelkie instalacje są prowadzone w szachtach w podłużnych ścianach - izolowanych akustycznie od strony mieszkań i korytarza dwoma niezależnymi warstwami muru.

KLIKNIJ ŻEBY PRZEJŚĆ DO GALERII ZDJĘĆ

Fasada - w części parterowej silikatowy tynk (wzmacniany podwójną siatką polipropylenową) wraz ze ślusarką aluminiową. Wyżej - płytki ceramiczne (o dwu grubościach i kolorach zmiennie rozmieszczone na każdym boku czworokąta) wraz ze stolarkę drewnianą i szklanymi balustradami.

To też cię zainteresuje: Dom Skocznia - nietypowa górska posiadłość (WIZUALIZACJE) 

- W projekcie specjalnie potraktowano przestrzeń dziedzińca - użytkowanego przez pieszych - przewidziano możliwość wjazdu tylko samochodów specjalnych - planując kompozycję (inspirowaną malarstwem Władysława Strzemińskiego), na którą składa się zieleń (trawniki, kwiaty, krzewy i drzewa), ścieżki, pochylnie i schody, a także piaskownica, huśtawki oraz ławki - dodają architekci.

Już po raz szósty architekci z całego świata zawalczą o prestiżowe statuetki międzynarodowego konkursu "Wienerberger Brick Award 2014". W gronie finalistów znalazły się dwa polskie projekty z Wrocławia i Krakowa.
Nominacja ze stolicy Dolnego Śląska to osiedle Corte Verona autorstwa Biura Projektowego Lewicki - Łatak. W Krakowie zostało wyróżnione Muzeum Armii Krajowej zaprojektowane przez Air Jurkowscy Architekci.


Polskie projekty zmierzą się z realizacjami z całego świata, wśród nich znalazły się: szkoła z aulą widowiskową w Brentwood (Wielka Brytania), hotel i centrum konferencyjne Paasitorni w Helsinkach (Finlandia), szkoła podstawowa w Cutuli w Afganistanie, biblioteka publiczna "Book Mountain" w Spijkenisse (Holandia), czy też budynek mieszkalny w Gyeonggi-do (Korea Południowa).

Zwycięzców wyłoni międzynarodowe jury, w którym zasiądzie m.in. profesor Ewa Kuryłowicz i chiński architekt Wang Shu, zdobywca Pritzker'a. Finalistów poznamy podczas gali w Wiedniu, już w najbliższy czwartek (8 maja). Obiekty zostaną nagrodzone m.in. za oryginalną architekturę i funkcjonalność. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom