Oprocentowanie kredytu wciąż wysokie, choć spadły stopy procentowe? UOKiK i Rzecznik Finansowy patrzą bankom na ręce

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
minimalne oprocentowanie kredytuJuż dwie instytucje zwróciły uwagę na praktyki banków, które mogą szkodzić kredytobiorcom.
minimalne oprocentowanie kredytuJuż dwie instytucje zwróciły uwagę na praktyki banków, które mogą szkodzić kredytobiorcom. Maciej Jeziorek
Rzecznik Finansowy i UOKiK analizują liczne skargi związane z oprocentowaniem kredytów. Choć powinno ono spaść wraz ze stopami procentowymi, nie zawsze się tak dzieje.

Oprocentowanie kredytu, np. kredytu na mieszkanie, powinno mocno spaść wraz z obniżką stóp procentowych z 1,5 proc. do 0,1 proc. Tymczasem wielu klientów polskich banków skarży się, że wcale tego nie odczuło. W obliczu licznych skarg sprawie zaczęli badać Rzecznik Finansowy oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Oprocentowanie kredytu pod lupą UOKiK i Rzecznika Finansowego

W ramach walki ze skutkami pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe w Polsce do rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc. Spadły m.in. stawki WIBOR, od których zależy oprocentowanie kredytów (w tym kredytów hipotecznych). Kredytobiorcy powinni zatem odczuć znaczącą obniżkę rat, sięgającą w niektórych przypadkach nawet 200 zł miesięcznie.

Tyle teoria. W praktyce jednak do Rzecznika Finansowego i UOKiK zaczęły napływać skargi od klientów, których oprocentowanie kredytu co prawda spadło, ale w dużo mniejszym stopniu. Okazało się, że część banków umieszcza w umowach zapis o minimalnym oprocentowaniu kredytów. Powoduje on, że nawet przy rekordowej obniżce stóp procentowych bank zmniejsza oprocentowanie kredytu tylko do wcześniej ustalonego progu, np. 3 proc.

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, zwraca uwagę, że takie zapisy są szkodliwe dla kredytobiorców. Gdyby stopy procentowe wzrosły o 1,4 proc. w ciągu dwóch miesięcy, banki bez wątpienia obciążyłyby klientów wyższymi ratami do spłacenia. Tymczasem identyczny spadek stóp procentowych nie spowodował analogicznego odciążenia kredytobiorców. Innymi słowy, kredytobiorca w pełni ponosi ryzyko wzrostu stóp, ale bank nie ponosi w równym stopniu ryzyka obniżki stóp.

– Apeluję o uczciwe rozliczenia między bankami a konsumentami. Ryzyko zmiany stóp procentowych powinno być równo rozłożone między bank a konsumenta. (...) Stosowanie dolnych limitów należy ocenić w kontekście naruszania dobrych obyczajów, które są wyznaczane przez zasady dobrych praktyk, takie jak choćby „Kodeks etyki bankowej". W sytuacji rosnących stóp procentowych – bank ma prawo pobrać wyższą ratę, natomiast w odwrotnej sytuacji powinien ją obniżać – podkreśla Chróstny.

Minimalne oprocentowanie kredytu – klauzula niedozwolona?

W związku z licznymi zgłoszeniami ze strony kredytobiorców Rzecznik Finansowy sprawdza obecnie, czy zapisy o minimalnym oprocentowaniu kredytu można uznać za klauzule niedozwolone w umowach. Sprawie przygląda się także UOKiK, który m.in. skontaktował się w tej sprawie z Bankiem Millennium, którego dotyczyła część skarg.

– Wskutek tych działań Bank Millennium zadeklarował zmianę w zakresie ustalania limitów oprocentowania, którą obecnie analizujemy. Jednocześnie nie wykluczam działań wobec pozostałych instytucji finansowych, które będą limitować dolny próg umownego oprocentowania w sposób oderwany do rynkowych stawek referencyjnych – dodaje Prezes UOKiK.

Z kolei Rzecznik Finansowy cytowany przez money.pl przytacza wyrok Trybunału Sprawiedliwości z 9 lipca 2020 r. w sprawie jednego z hiszpańskich banków. W tym przypadku Trybunał stwierdził, że zapisy w umowach o minimalnym oprocentowaniu kredytu można uznać za nieuczciwe, zwłaszcza jeśli klient nie został w pełni poinformowany o skutkach takiego zapisu.

Zarówno Rzecznik, jak i UOKiK zachęcają do kontaktu osoby, które czują się w podobny sposób pokrzywdzone przez bank. Zgłaszający się mogą liczyć na wsparcie i poradę prawną. Warto również złożyć reklamację w banku, który nie obniżył odpowiednio wysokości rat.

Przeczytaj: Ze spłatą kredytów nie radzi sobie coraz więcej Polaków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom