Zgodnie z orzecznictwem sądu najwyższego instalacja centralnego ogrzewania w budynku jest w całości częścią wspólną budynku. W związku z tym jakakolwiej ingerencja w nią wymaga zgody wspólnoty. Często na dokonanie zmiany systemu ogrzewania w pojedynczym lokalu, nie wystarczy nawet zgoda zarządu wspólnoty, spółdzielni czy dewelopera jeszcze na etapie budowy. Konieczne może okazać się, uzyskanie zgody pozostałych lokatorów budynku. W przypadku, gdy budynek jest opomiarowany indywidualnie, uzyskanie takiej zgody powinno być łatwiejsze. Dużo większe problemy czekają nas kiedy takiego opomiarowania nie ma.
Zobacz również: Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe. Poradnik
W najlepszej sytuacji są właściciele poddaszy przeznaczonych do adaptacji. Najczęściej lokale takie nie są podłączone do wspólnej instalacji centralnego ogrzewania i mamy wówczas swobodę wyboru.
Ograniczenia i możliwości
Zanim jednak zabierzemy się do rozwiązywania przeszkód administracyjnych, powinniśmy określić możliwości techniczne wykonania ogrzewania podłogowego.
Przy wyborze wodnego ogrzewania podłogowego, najczęściej trzeba uwzględnić nośność stropów (szczególnie drewnianych) oraz dużą grubość zabudowy systemu w stosunku do wysokości pomieszczenia.
Dla podłogowego ogrzewania elektrycznego nie musimy się martwić o konstrukcję stropów, na których zamierzamy zainstalować ogrzewanie. System elektryczny nie wymaga jastrychu, który dodatkowo obciąża strop.