Ogrzewanie podłogowe wodne: plusy i minusy. Gdzie stosować

ewk
Mała pętla ogrzewania podłogowego na powrocie z dużej pętliMała pętla ogrzewania podłogowego na powrocie z dużej pętli
Mała pętla ogrzewania podłogowego na powrocie z dużej pętliMała pętla ogrzewania podłogowego na powrocie z dużej pętli ewk
System wodnego ogrzewania podłogowego nie jest już nowością ani ekstrawagancją, znany i stosowany jest w Europie od ponad 20 lat.

W porównaniu ze starszym, najpopularniejszym dotychczas, grzejnikowym systemem ogrzewania, zastosowanie wodnego ogrzewania podłogowego jest ekonomiczniejsze i znacznie wydajniejsze, czyli możemy osiągnąć pożądany efekt przy zużyciu znacznie mniejszej energii.

Zobacz również: Ogrzewanie podłogowe elektryczne: plusy i minusy. Gdzie stosować

**Ogrzewanie podłogowe składa się z rur grzewczych montowanych na odpowiednio izolowanym podłożu, pokrytych warstwą rozprowadzającą ciepło, rozdzielaczy z systemem regulacji oraz źródła ciepła, którym może być kocioł gazowy, olejowy, elektryczny, a także pompa ciepła lub kolektory słoneczne.
W tym systemie nagrzewana woda płynie do rur zamontowanych pod podłogą, ciepło z wody przechodzi na wylewkę i dalej na warstwę posadzki, która nagrzewa się i staje się na całej swojej powierzchni elementem grzejnym.

Warto przeczytać: Ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu: czy jest możliwe? Poradnik 

Zalety systemu

**Ogrzewanie podłogowe tzw. niskotemperaturowe, jest tańsze w eksploatacji. Oszczędności mogą sięgać nawet 30% w porównaniu do ogrzewania tradycyjnego. Wiąże się to z dużo niższą temperaturą czynnika grzewczego podawanego na grzejnik. Dla grzejnika naściennego wymagane jest zasilanie wodą o temp. 60–70°C, podczas gdy dla podłogówki temperatura ta jest 2–3-krotnie niższa.

Niska temperatura (20–26°C) powierzchni grzewczej, jaką jest podłoga, zapewnia ograniczenie krążenia kurzu w powietrzu. Wyeliminowane jest też zjawisko przypiekania kurzu, które może występować przy tradycyjnym ogrzewaniu grzejnikowym.

Większość z nas odczuwa komfort cieplny, gdy stopy stykają się z ciepłą powierzchnią a głowa jest w obszarze nieco chłodniejszego powietrza. Właśnie taki jest rozkład temperatur w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Ciepła podłoga gwarantuje, w odróżnieniu do grzejników, równomierne oddawanie ciepła o tej samej temperaturze w całym pomieszczeniu.

Najczęściej, dzięki ciepłej podłodze możnia obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o ok. 2°C bez ryzyka pogorszenia komfortu cieplnego. Ma to wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania od kilku do kilkunastu procent w ciągu roku. Ogrzewanie podłogowe pozwala też utrzymać w pomieszczeniach wyższą wilgotność względną, co wpływa z kolei na lepsze samopoczucie mieszkańców.

Opisane powyżej cechy (zmniejszenie cyrkulacji kurzu, utrzymanie wyższej wilgotności, zachowanie stałej średniej temperatury) powodują, że ten typ ogrzewania jest szczególnie zalecany dla alergików, dzieci i osób szczególnie wrażliwych na wahania temperatury.
Nie bez znaczenie pozostaje też fakt, że przy ogrzewaniu podłogowym możemy sobie pozwolić na swobodniejsze zagospodarowanie przestrzeni. Szczególnie dotyczy to miejsca pod oknami, gdzie przy ogrzewaniu tradycyjnym najczęściej wisi grzejnik. Często też widoczne są rury przyłączne do grzejników, które psują estetykę wnętrz.

Ograniczenia systemu

**Nie jest wskazane stosowanie ogrzewania podłogowego w domach (mieszkaniach) źle ocieplonych ze względu na maksymalną temperaturę czynnika grzejnego, której nie możemy podnieść powyżej 26°C. Wyjątek stanowią strefy przyścienne i łazienki, gdzie dopuszczalne jest podniesienie temperatury do 30°C. Przy tak niskich parametrach zbyt duże straty ciepła mogą powodować niedogrzanie pomieszczeń.

Sterowanie tym typem ogrzewania jest trudniejsze, ponieważ ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się dużą bezwładnością cieplną, co znacznie wydłuża czas nagrzewania i schładzania pomieszczeń.
Na ogrzewaniu podłogowym nie możemy zastosować każdego rodzaju wykończenia podłogi. Najlepsze do układania na podłodze ogrzewanej są materiały o dobrym przewodnictwie cieplnym: płytki ceramiczne, gres, kamień. Jeśli zdecydujemy się na wykończenie podłogi drewnem, starajmy się trzymać zasady: im cieńszy parkiet lub deski tym lepiej.

Poza tym można też stosować panele z PVC czy wykładziny dywanowe. Tyle tylko, że materiały te muszą być opatrzone atestem dopuszczającym do użycia przy ogrzewaniu podłogowym. Zastosowanie materiałów bez atestów może grozić ich zniekształceniem lub wydzielaniem się pod wpływem ciepła szkodliwych substancji chemicznych.

W pomieszczeniach z zainstalowanym ogrzewaniem podłogowym unikajmy mebli stawianych bezpośrednio na podłodze (wybierajmy meble na nóżkach lub wiszące) oraz dużych, grubych dywanów czy wykładzin podłogowych.

Instalowanie grzejników podłogowych jest rozwiązaniem szczególnie polecanym w przypadku nowobudowanych domów oraz w przypadku, gdy decydujemy się na generalny remont domu czy mieszkania.

Ostatnim minusem „podłogówki" jest koszt inwestycyjny takiej instalacji, który jak na razie, jest o 30–40% wyższy niż dla instalacji grzejnikowej. Znacznie droższe jest też ewentualne usuwanie awarii instalacji podposadzkowej. Jednak zagrożenie uszkodzenia takiej instalacji, przy jej dobrym zaprojektowaniu i wykonaniu jest praktycznie bliskie "0". 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom