Ogrzewanie podłogowe elektryczne: plusy i minusy. Gdzie stosować

ewk
Elektryczne ogrzewanie podłogowe ułożone w łazienceCzas nagrzewania pomieszczenia przy ogrzewaniu podłogowym elektrycznym jest dłuższy niż w tradycyjnym grzejnikowym, ale krótszy niż dla ogrzewania podłogowego wodnego.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe ułożone w łazienceCzas nagrzewania pomieszczenia przy ogrzewaniu podłogowym elektrycznym jest dłuższy niż w tradycyjnym grzejnikowym, ale krótszy niż dla ogrzewania podłogowego wodnego. Atlas
Jeśli nie możemy zainstalować w jakimś pomieszczeniu wodnego ogrzewania podłogowego, a zależy nam na efekcie „ciepłej podłogi”, alternatywą jest wówczas ogrzewanie podłogowe elektryczne.

Już od wielu lat elektryczne ogrzewanie podłogowe jest wykorzystywane jako podstawowe lub wspomagające ogrzewanie domów. Jako elementy grzejne wykorzystywane są kable, maty i folie grzewcze. Folie grzewcze pod panele podłogowe to nowy produkt na polskim rynku, z powodzeniem stosowany od kilkunastu lat w Skandynawii.
W zależności od usytuowania instalacji grzewczej, wyróżniamy:

  • instalacje ogrzewania bezpośredniego,
  • instalacje ogrzewania akumulacyjnego.

Zobacz również: Ogrzewanie podłogowe wodne: plusy i minusy. Gdzie stosować

W pierwszej grupie wyróżniamy instalacje cienkowarstwowe, gdzie elementem grzejnym jest mata grzejna umieszczana w cienkiej warstwie kleju, bezpośrednio pod powierzchnią podłogi. W przypadku zastosowania kabli grzejnych umieszczamy je nieco głębiej (3–4 cm pod powierzchnią podłogi).

Instalacje drugiej grupy, ogrzewania akumulacyjnego, umieszcza się na głębokości 7–15 cm licząc od powierzchni podłogi. Warstwę akumulacyjną stanowi płyta betonowa umieszczona nad instalacją grzewczą.
Do drugiej grupy należą instalacje ogrzewania akumulacyjnego, w których kable grzejne umieszczane są głębiej – w celu polepszenia własności akumulacyjnych płyty betonowej. Z reguły jest to 7,5–15 cm.

Zalety podłogowego ogrzewania elektrycznego

**Elektryczne ogrzewanie podłogowe ma niemal wszystkie zalety ogrzewania podłogowego wodnego:

  • zapewnia wyższy komfort cieplny od tradycyjnego systemu z grzejnikami, dzięki rozkładowi temperatur zbliżonemu do idealnego,
  • nie powoduje unoszenia się kurzu (cecha szczególnie ważna dla alergików),
  • niska temperatura powierzchni grzejnej powodująca mniejsze wysuszanie powietrza,
  • równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu,
  • niewidoczna instalacja pozwalająca na swobodne zagospodarowanie przestrzeni.

Poza tym ważną zaletą elektrycznego ogrzewania podłogowego jest trwałość elementów grzejnych, oceniana podobnie jak innych instalacji elektrycznych w budynku, na minimum 50 lat. Do tego trzeba jeszcze dodać praktycznie bezobsługową eksploatację.

Należy zaznaczyć, że elektryczne ogrzewanie podłogowe nie jest systemem centralnym. Kontrolowanie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach jest indywidualne, niezależne od innych instalacji i jakiegokolwiek źródła ciepła. Można, więc z niego korzystać w wybranym pomieszczeni nawet poza sezonem grzewczym. W przypadku „wodnej podłogówki" wymagany jest w takim przypadku rozruch całości lub części instalacji c.o.

Dodatkową zaletą instalacji cienkowarstwowych jest możliwość samodzielnego szybkiego montażu praktycznie w każdym momencie, nie tylko w czasie nowej inwestycji czy remontu kapitalnego. Maty grzejne dzięki małej grubości można układać na gotową wylewkę lub na starej podłodze w warstwie zaprawy klejowej pod nową okładzinę podłogową (np. gres, terakota, panele). Z kolei folie grzejne montuje się w trakcie układania paneli podłogowych. Jedyną zmianą w sposobie układania paneli będzie ułożenie folii grzejnych na wygłuszającej piance i przykrycie jej zwykłą folią budowlaną. Reszta pozostaje bez zmian.

Wady systemu

**Koszt instalacji jest różny dla obu grup elektrycznego ogrzewania podłogowego. Instalacje cienkowarstwowe są dość tanie, zarówno, jeśli chodzi o montaż jak i eksploatację. Jeśli jej głównym zastosowaniem jest dogrzewanie wybranych pomieszczeń to koszty eksploatacji będą się kształtować na poziomie ogrzewania gazowego. Ale już koszty ogrzewania akumulacyjnego, wykorzystywanego jako ogrzewanie zasadnicze, są zdecydowanie wyższe.

Ograniczeniem dla ogrzewania akumulacyjnego może być znaczne obciążenie stropu warstwą betonu, w związku z tym nie zawsze można je zastosować na wyższych kondygnacjach starych budynków.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom