Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe. Poradnik

Edyta Hanszke
Podłoga z ogrzewaniem podłogowym jest ciepłaPodłogi z terakoty są najlepsze pod ogrzewanie podłogowe, bo to materiały dobrze przewodzące i oddające ciepło.
Podłoga z ogrzewaniem podłogowym jest ciepłaPodłogi z terakoty są najlepsze pod ogrzewanie podłogowe, bo to materiały dobrze przewodzące i oddające ciepło. scx.hu (ven)
Na ogrzewaniu podłogowym można położyć panele i deski, ale najlepiej sprawdzą się na nim płytki ceramiczne i kamień naturalny.

Ogrzewanie podłogowe można wykorzystać jako główny system grzewczy w pojedynczych pomieszczeniach lub budynkach, pod warunkiem, że są nowe i dobrze zaizolowane. Może ono również funkcjonować jako uzupełniający system grzewczy.

Warto przeczytać: Ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu: czy jest możliwe? Poradnik 

Zdecydowanie zwiększa ono komfort korzystania z pomieszczeń, Komu nie marzy się chodzenie zimą po ciepłej podłodze? Efekt przyjemnie ciepłej i suchej podłogi jest szczególnie pożądany w każdej łazience i kuchni, ale także w pokojach dziennych i hallach, gabinetach, sypialniach oraz pomieszczeniach gospodarczych .

Zdaniem ekspertów ogrzewanie podłogowe sprawia, że niwelują się różnice temperatur w pomieszczeniu (charakterystyczne dla ogrzewania tradycyjnymi grzejnikami). Tymczasem ciepło wydzielane z podłogi, unosząc się do góry, daje komfortową temperaturę na każdej wysokości.

Zalety ogrzewania podłogowego

  • „Ciepła podłoga" podnosi komfort na tyle, że można obniżyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o 2°C, a to oznacza oszczędność energii rzędu 12% i mniejszą cyrkulację kurzu.
  • Daje większe możliwości aranżacyjne pomieszczeń, w których nie ma grzejników i innych elementów grzewczych (wszystko kryje się w posadzce).
  • Sucha podłoga jest higieniczna i łatwiejsza w utrzymaniu, co ułatwia życie alergikom. Mokre podłogi czy dywaniki w łazience wysychają znacznie szybciej, co zmniejsza ryzyko wystąpienia niemiłych zapachów i rozwoju roztoczy.

Rodzaje ogrzewania podłogowego

  1. Ogrzewanie podłogowe wodne – pod podłogą w warstwie betonu umieszcza się rurki, którymi płynie czynnik grzejny– zazwyczaj woda podgrzana w pompie ciepła albo kotle centralnego ogrzewania.
  2. Ogrzewanie podłogowe elektryczne – podłoga jest podgrzewana przez umieszczone pod nią elementy grzejne – kable lub maty grzejne.

Nawierzchnie, które można zastosować na ogrzewaniu podłogowym

  • Podłogi ceramiczne i kamienne

Podłogi tego typu (terakota, gres, kamień naturalny itp.) są najlepsze, bo to materiały dobrze przewodzące i oddające ciepło. Należy pamiętać, że w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności posadzka z zamontowanym elektrycznym ogrzewaniem podłogowym powinna być uziemiona, a moc urządzeń wyższa niż np. w salonie.

Co istotne ogrzewaną podłogę można zainstalować już w istniejącym mieszkaniu na płytkach ceramicznych – wówczas naklejamy na nie maty grzejne przy pomocy specjalnego termoplastycznego kleju, w którym są praktycznie zatopione. Na tak ułożone maty można położyć nowe płytki podłogowe.

  • Panele podłogowe

Sprawdzają się gorzej, bo słabiej przewodzą ciepło. Charakteryzują się również niską odpornością na znaczne i szybkie wahania temperatury.

Z tych powodów ogrzewanie podłóg panelowych jest zadaniem wymagającym specjalnego rozwiązania – nie można w tym przypadku zastosować tradycyjnych systemów ogrzewania wysokotemperaturowego. Właściwe rozwiązanie polega na równomiernym,powolnym podniesieniu temperatury na powierzchni podłogi. Pod podłogami tego rodzaju sprawdzają się np. maty grzejne. Jednak i one nie mogą osiągać temperatury wyższej niż 28–31°C, tak aby temperatura na powierzchni paneli osiągała temperaturę od 22–24°C.

Zobacz również: Podłoga w pokoju dziecięcym

Eksperci twierdzą, że sterowanie ogrzewaniem podłogowym z panelami na posadzce jest trudne z powodu dużej bezwładności paneli. 

Bardzo ważne jest staranne, zgodne z instrukcją wykonanie instalacji ogrzewania podłogi panelowej. Należy też pamiętać, aby panele przeznaczone do takiego rodzaju ogrzewania, bowiem w przypadku uszkodzenia producent może unieważnić gwarancję.

  • Deski podłogowe i parkiety

Wydają się najgorszym wyborem, bo nie dość, że słabo przewodzą, to jeszcze wymagają ograniczenia maksymalnej mocy grzewczej ogrzewania podłogowego do 60–80 W/m2. Należy również pamiętać, że temperatura pod podłogą drewnianą nie powinna przekraczać 27°C.

Dlatego ten rodzaj podłóg na ogrzewaniu podłogowym sprawdza się w budynkach o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej, a w tym przypadku ogrzewanie podłogowe powinno być traktowane jako dodatkowe źródło ciepła.

Ogrzewanie podłogowe dla podłóg drewnianych może być zainstalowane tylko wtedy, gdy producent podłogi dopuszcza jej montaż na ogrzewaniu podłogowym.

Zdaniem fachowców na ogrzewanie podłogowe można położyć dobrze wysuszone drewno egzotyczne.

Jeden z producentów poleca na ogrzewanie podłogowe deski trójwarstwowe, które można montować na wszystkich typach ogrzewania w dwóch opcjach pływająco lub na klej. Dzięki budowie krzyżowej taka deska nie będzie się paczyć, wyginać ani pękać, co mogłoby się dziać z parkietem.

Jeśli ktoś uprze się jednak na parkiet to nie powinien być grubszy niż 8-10 mm i najlepiej aby był to finish parkiet (dwuwarstwowy w postaci pojedynczych klepek, ma dość gruba warstwę drewna właściwego).

Dywan zakazany na ciepłej podłodze

Należy również pamiętać, że ogrzewanej podłogi nie można przykrywać żadnymi materiałami mogącymi zablokować odprowadzanie ciepła (np. grube materace, grube dywany itp.) gdyż może to doprowadzić do przegrzania się podłogi, a w konsekwencji do uszkodzenia elementu grzejnego.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom