Ogrodzenie domu: różne rozwiązania i materiały ogrodzeniowe

ewk
Eleganckie ogrodzenieDekoracyjne przęsło między murowanymi słupkami wygląda bardzo elegancko.
Eleganckie ogrodzenieDekoracyjne przęsło między murowanymi słupkami wygląda bardzo elegancko. Magdalena Kmita-Kulesza
Ogrodzenie to nie tylko wizytówka naszej posesji ale też przez wiele lat ma służyć jako ochrona przed hałasem, spalinami i nieproszonymi gośćmi, dlatego warto zadbać o jego prawidłowe zaplanowanie i wykonanie.

Podstawowe aspekty, jakie należy uwzględnić przy wyborze rodzaju ogrodzenia, to jego estetyka, dopasowanie do bryły budynku oraz charakteru zabudowy okolicy, trwałość konstrukcji oraz koszt jego wykonania i konserwacji.

Zobacz równieżOgrodzenie domu – dla bezpieczeństwa i urody 

A wybór jest naprawdę duży. Wśród rodzajów ogrodzeń wyróżniamy ogrodzenia z kamienia, betonowe, metalowe, drewniane, murowane, „żywe" i kombinowane.

Ogrodzenia z kamienia

W zależności od rodzaju kamieni użytych na ogrodzenie oraz sposobu ich ułożenia wyróżniamy:

  • mur francuski (rzędowy) – kamień łupany lub ciosany (o kształcie przypominającym prostopadłościany) układa się rzędami tak, aby kamienie układane na jednej wysokości miały zbliżony rozmiar, wysokość poszczególnych warstw może być zróżnicowana, elementy łączy się za pomocą zaprawy lub kleju,
  • mur dziki –  nieobrobione kamienie polne dowolnej wielkości układa się z dużą dowolnością, przestrzegając jedynie zasady, aby podstawę stanowiły kamienie większe,
  • mur warstwowy – płaskie łupane kamienie układa się poziomo w warstwach wyznaczanych przez największe kamienie co jakąś określoną odległość w murze oraz w narożnikach,
  • gabiony – kamieniami (rzadziej żwirem lub szkłem) wypełnia się duże prostopadłościenne siatki wykonane z prętów i siatki stalowej.
Gabiony składają się z wybranego przez nas wypełnienia. Wyróżnia je nowoczesny design i duże walory estetyczne. Jest wiele możliwości komponowania ogrodzenia
Gabiony składają się z wybranego przez nas wypełnienia. Wyróżnia je nowoczesny design i duże walory estetyczne. Jest wiele możliwości komponowania ogrodzenia gabionowego. Jedyną barierą jest wielkość kratki kosza, ponieważ pojedyncze kruszywo musi być większe niż oczko siatki, by nie wypadało z konstrukcji.  Fot. Progress

Ogrodzenia betonowe

Niegdyś jedno z najpopularniejszych typów ogrodzeń, nawet dzisiaj wybierane dość często ze względu na ich trwałość, dość niski koszt wykonania i łatwość konserwacji. Jednak większość z nich wygląda dość topornie. Jeśli nawet uda nam się znaleźć producenta ogrodzeń o nietypowej atrakcyjnej formie elementów, ogrodzenie takie już nie będzie tanie.
Na rynku pojawiły się betonowe ogrodzenia, których wypełnienie imituje drewniane deski. Trzeba przyznać, że wyglądają one bardzo efektownie.

Ogrodzenie ma wypełnienie betonowe, które bardzo dobrze imituje drewniane deski.
Ogrodzenie ma wypełnienie betonowe, które bardzo dobrze imituje drewniane deski. Fot. Magdalena Kmita-Kulesza

Ogrodzenia metalowe

Ten typ ogrodzenia jest obecnie najczęściej wybieranym rodzajem ogrodzenia. Wśród nich mamy do wyboru ogrodzenia kute, systemowe (panelowe, modułowe) lub ogrodzenia z siatki.

Ogrodzenia kute należą do najtrwalszych i najoryginalniejszych. Niestety są też najdroższe z tej grupy. Spowodowane jest to po pierwsze ceną materiałów, po drugie kosztami montażu (który powinien być wykonany przez profesjonalną firmę).

Ogrodzenia systemowe składają się z łatwych w montażu paneli ogrodzeniowych oraz pasujących do nich słupków stałych. Dzięki temu są łatwe w montażu (można je wykonać samodzielnie). Proces cynkowania ogniowego gwarantuje, że są to ogrodzenia bardzo trwałe i odporne na korozję.

Najtańsze ale też najmniej atrakcyjne i najmniej trwałe są ogrodzenia z siatki metalowej. Aby zwiększyć wytrzymałość ogrodzenia z siatki warto wybrać siatkę powlekaną tworzywem (np. PVC).

Ogrodzenia drewniane

Przy wyborze ogrodzenia z drewna musimy pamiętać, aby użyć do jego wykonania materiału sezonowanego oraz odpowiednio zabezpieczonego (przed wilgocią, działaniem czynników atmosferycznych, grzybami i owadami). Można je wykonać z desek, bali oraz innych materiałów o właściwościach zbliżonych do drewna, takich jak wiklina lub bambus.

Możemy też w tym przypadku zdecydować się na tzw. ogrodzenia panelowe. Są to ramy (przęsła) wypełnione cieńszymi elementami drewnianymi (deszczułki, listwy, tyczki i żerdzie) mocowane do drewnianych lub metalowych słupów.

Wiklina w miejsce płotu

Naszą posesję odgrodzimy od reszty terenu również wykorzystując wiklinę. Ogrodzenie z wikliny zrobione z wikliny wyglądają estetycznie, mają wysokie walory dekoracyjne. Ponadto są bardzo dobrą ochroną przed wiatrem, kurzem, hałasem dochodzącym z ruchliwej ulicy oraz przed spojrzeniami wścibskich sąsiadów. 

Ogrodzenie wiklinowe może być wykonane z mat, które można zamontować na mało urodziwym ogrodzeniu z siatki lub jako gotowe panele, czyli ramy drewniane wypełnione wikliną.

Polecamy: Płoty i maty wiklinowe – jak je wykorzystać w ogrodzie 

Ogrodzenia murowane

Lite ogrodzenia murowane wykonuję się najczęściej z cegieł elewacyjnych (klinkierowe lub licówki). Coraz popularniejsze stają się też ogrodzenia wykonywane z prefabrykowanych bloczków. Są to elementy betonowe puste w środku, wykończone z zewnątrz fakturą przypominającą naturalny kamień łupany.

Ogrodzenia „żywe"

Jedną z najpiękniejszych form ogrodzeniowych są żywopłoty. Rozwiązanieto będzie szczególnie atrakcyjne dla osób, które lubią pracę w ogródku, ponieważ takie ogrodzenie wymaga stałej pielęgnacji (przycinania góry i boków). Do tworzenia żywopłotów możemy wykorzystać wiele roślin, w tym: buk zwyczajny, ligustr pospolity, grab pospolity, berberys czy bukszpan.

Przeczytaj: Najlepsze gatunki roślin na żywy płot 

Ogrodzenia kombinowane

Tego typu ogrodzenia to połączenie dwóch lub więcej rodzajów materiałów. Praktycznie większość ogrodzeń klasyfikowanych jako metalowe lub drewniane można zaliczyć do tej kategorii. Do osadzenia przęseł z tych materiałów wykonuje się najczęściej podmurówki lub słupki z betonu lub cegły. Z kolei
w ogrodzeniach „żywych" niezbędne będzie zastosowanie elementów dodatkowych, takich jak bramy czy furtki.

Nie możemy też zapominać, że elementami, które powinny być dobrane do stylu i rodzaju ogrodzenia, są  lampy, domofony czy skrzynki pocztowe. 

Ogrodzenia kompozytowe

To stosunkowo nowe rozwiązanie. Wykorzystuje się deski z kompozytu, czyli mieszanki mączki drzewnej z PVC. Kompozyty przeznaczone do montażu płotu są dwojakiego rodzaju: łączone na pióro i wpust oraz ażurowe w stylu farmerskim. Pełne ogrodzenie z desek kompozytowych może służyć za ekran akustyczny w domach przy ruchliwej ulicy.

Warto zobaczyć: Ogrodzenie domu z gabionów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom