Siatka ogrodzeniowa - najtańsze i najpopularniejsze rozwiązanie
Jednym z najpopularniejszych ogrodzeń jest tradycyjna siatka ogrodzeniowa. Dzięki niej stosunkowo niskim kosztem możemy wyznaczyć granice działki i ochronić ogród przed wizytą nieproszonych gości. Jej instalacja nie jest zbyt trudna, a ażurowa konstrukcja może być dobrą podporą dla pnączy, które jeszcze skuteczniej ochronią naszą prywatność.
Osłoń się przed sąsiadami
Na rynku znajdziemy siatki plecione lub zgrzewane. Pierwsze powstają przez splecenie ze sobą poszczególnych drutów, drugie natomiast produkowane są przez ich zgrzewnie na łączniach. Siatka pleciona jest elastyczna i daje większe możliwości dopasowania jej do ukształtowania terenu, ale wymaga wielu akcesoriów montażowych, a jej zakładanie jest bardziej pracochłonne.
Siatka zgrzewana jest trwalsza, mocniejsza i łatwiejsza w montażu, ale trudniej jest nadać jej pożądaną formę, gdyż jest sztywniejsza od siatki plecionej. Jednym z jej wariantów jest metalowy panel ogrodzeniowy, dostępny na rynku w różnych rozmiarach i kolorach. Bez względu jednak na to, na jaki rodzaj siatki się zdecydujemy, pamiętajmy, aby zawsze wybierać siatkę wykonaną z ocynkowanego lub powlekanego drutu, w przeciwnym razie szybko zacznie korodować i będzie wymagać częstej konserwacji. Sprawdźmy też grubość drutu, użytego jej produkcji, bo jeśli będzie zbyt cienki, siatka będzie wiotka i podatna na odkształcenia
Ogrodzenia drewniane, płoty drewniane
Innym rodzajem ogrodzeń stosowanych na działkach są ogrodzenia drewniane. Mogą mieć postać pionowych lub poziomych paneli bądź sztachet. Są dużo bardziej atrakcyjne niż siatka, ale też od niej droższe i bardziej wymagające. Ich montaż bywa też trudniejszy niż montaż siatki. Jeśli jednak właśnie takie ogrodzenie bardziej ci odpowiada, osłoń się przed sąsiadami za pomocą drewnianego płotu sztachetowego, lamelowego lub żaluzjowego, które sprawdzą się zarówno jako ogrodzenia działkowe jak i ogrodzenia tarasowe.
Wybierając ten rodzaj ogrodzenia, sprawdźmy jednak grubość listew i innych elementów, aby w trakcie montażu lub użytkowania nie okazało się, że zbyt cienkie listewki pod niewielkim naciskiem lub naporem wiatru pękną. Upewnijmy się też, że drewno zostało wcześniej zaimpregnowane i zabezpieczone przed wilgocią oraz grzybami, gdyż w przeciwnym razie to my będziemy musieli zadbać o jego konserwację.
Akesoria ogrodzeniowe - chcesz zbudować ogrodzenie? To może Ci się przydać
Sama siatka czy drewniany płot nie wystarczą do stworzenia ogrodzenia, dlatego musimy zaopatrzyć się dodatkowo w odpowiednie akcesoria ogrodzeniowe, umożliwiające ich montaż. W przypadku siatki, będziemy potrzebowali sztywnych słupków, drutu naciągającego, prętów napinających, napinacza do siatki, przelotek do siatek, śrub mocujących, a także cementu, jeśli siatka ma być ogrodzeniem stałym. Z kolei do montażu ogrodzenia drewnianego będą nam potrzebne min. drewniane kantówki, kotwy mocujące, łączniki, kątowniki, wsporniki oraz śruby do ich mocowania.
Chcesz zbudować ogrodzenie? To może Ci się przydać
To może być potrzebne przy budowanie ogrodzenia
Oprócz akcesoriów i urządzeń (np. świdra glebowego), do budowy lub montażu ogrodzenia przydadzą się też narzędzia ręczne, takie jak stalowy i gumowy młotek, śrubokręt, szpadel, cęgi do drutu, szczypce ogrodzeniowe, a także wiadra i kastry budowlane do mieszania cementu lub zapraw.
To może być potrzebne przy budowanie ogrodzenia
Osłony balkonowe
Jeśli nie posiadasz ogrodu, ale dysponujesz słonecznym balkonem lub tarasem, zbuduj zacienie na swoim tarasie, wykorzystując do tego celu markizy. Mogą być to rozciągane nad tarasem markizy materiałowe lub zwisające markizy pionowe (rolety). Obie zapewnią ochronę przed słońcem, a w wersji pionowej zabezpieczą nas też przed wzrokiem sąsiadów. Na rynku dostępne są też gotowe osłony balkonowe, wykonane z różnych materiałów. w różnych kolorach.
Żywopłot i rośliny do ogrodzenia
Oprócz płotów i siatek, skutecznym ogrodzeniem od sąsiada może być też żywopłot. Zanim jednak się na niego zdecydujemy, powinniśmy wybrać odpowiednie rośliny.
Zbuduj zacienie na swoim tarasie
Co na żywopłot?
Jeśli zależy nam na całorocznej zielonej ścianie, na żywopłot wybierzmy krzewy zimozielone np. żywotniki (np. „Smaragd”, „Brabant”), cisy pospolite, laurowiśnię wschodnią lub trwałe pnącza jak np. bluszcz pospolity. Na żywopłoty sezonowe odpowiednie będą gatunki drzew i krzewów, zrzucających liście na zimę jak np. buk pospolity, grab pospolity, ligustr pospolity, a także wieloletnie pnącza o sezonowych liściach np. winobluszcz pięciolistkowy i trójklapowy. W ogrodzie, na balkonie lub tarasie, jako sezonowy żywopłot sprawdzą się też pnącza jednoroczne jak np. mina, wilec purpurowy, nasturcja kanaryjska i pnąca czy fasola wielkokwiatowa.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?