Żywopłoty: najlepsze gatunki roślin na żywy płot

Anita Koszałkowska
Berberys ThunbergaBerberysy doskonale nadają się na niskie żywopłoty.
Berberys ThunbergaBerberysy doskonale nadają się na niskie żywopłoty. Anita Koszałkowska
Aby odgrodzić posesję nie zawsze wystarczy sam płot. Dopiero obsadzenie go roślinami chroni naszą prywatność i czyni otoczenie domu przytulnym. Polecamy rośliny, które odpowiednio posadzone utworzą żywy płot.

Zanim zdecydujemy się na konkretny gatunek krzewu, odpowiedzmy sobie na pytanie jaką rolę ma spełniać nasz żywopłot – osłaniać od wiatru, chronić przed spojrzeniami sąsiadów czy tylko zdobić.

Jeśli żywopłot usytuowany jest od strony północnej mogą tworzyć go rośliny wysokie, jeśli od południowej raczej niższe, by nie rzucały cienia na resztę ogrodu, ten od zachodu może być narażony na wiatry, a od wschodu ochroni ciepłolubne rośliny rosnące w jego pobliżu od mroźnych wiatrów.

Rośliny na żywopłoty 

Cis pośredni

Krzew iglasty o ciemnozielonych igiełkach, doskonale dający się formować. Gałęzie mają tendencję do wznoszenia się. Cis będzie doskonały na wysoki żywopłot stanowiący tło dla innych roślin. Odmiany żeńskie jesienią rodzą nasiona w czerwonych osnówkach.
Roślina odporna jest na niskie temperatury. Lubi żyzną ziemię, choć równie dobrze będzie rozwijała się na piaskach. Lubi wilgoć. Dobrze rośnie w słońcu i w cieniu. Może być przesadzana nawet jako 5 czy 10-letni okaz. Krzewy te sadzi się od połowy marca do połowy listopada, po 2–4 rośliny na metr. Roślinę należy przycinać jesienią.

Berberys Thunberga

Gęsty, bordowy i ciernisty krzew liściasty, który może być formowany w dowolne kształty. Roślina ta zdobi wiosną, kiedy pojawiają się drobne, żółte kwiaty, jak i latem, gdy owocuje. Czerwone kuleczki pozostają na roślinie nawet zimą, stanowiąc pokarm dla ptaków.

 PolecamyBerberys – piękny krzew i antybiotyk z własnego ogrodu 

Berberys Thunberga dobrze znosi mróz, nie ma dużych wymagań glebowych, jest odporny na choroby i ataki szkodników. Rośliny z nagimi korzeniem sadzimy jesienią, gdy nie mają już liści lub wiosną, gdy te jeszcze się nie rozwinęły. Aby utworzyć szpaler – sadzimy 4–5 roślin na 1 metr. Ciąć należy dwa, trzy razy w roku, najlepiej wiosną i latem.

Irga

Ta lubiana przez miłośników ogrodów roślina jest niewymagająca i efektowna przez cały rok. W zależności od potrzeby może być przycinana tak, by tworzyła średniej wysokości żywopłot, może się płożyć lub piąć po paliku i płocie. Ozdobą krzewów są błyszczące drobne liście, u niektórych odmian zimozielone, u innych przebarwiające się jesienią na czerwono. W maju irga kwitnie drobnymi, białymi kwiatami. Jesienią pojawiają się kulki: od pomarańczowych po koralowe.
Irgi nie są zbyt wymagające, będą rosły nawet na kamienistym podłożu. Lubią stanowiska słoneczne i półcień. Gatunki, które zrzucają liście potrzebują pełnego słońca. Nie tolerują nadmiaru wilgoci. Przycianać można wiosną i jesienią. 

Jałowiec chiński

Iglasty krzew o koronie w kształcie stożka i spiczastym wierzchołku. Zazwyczaj ma zwartą formę. Dorosłe okazy, które zaczynają rozchylać gałęzie należy związać sznurkiem. Ciemnoniebieskie igły zimą przebarwiają się na stalowoniebieskie. Posadzone w szpalerze utworzą wysoki żywopłot.
Lubią stanowiska słoneczne, bo wtedy pięknie się wybarwiają. Nie potrzebują żyznej ziemi, dobrze sobie radzą w czasie upałów.

Dowiedz sięJak przycinać żywopłot, by był gęsty i rozkrzewiony 

Jałowca chińskiego sadzi się od kwietnia do września, z wyłączeniem letnich, upalnych dni. Aby utworzyć szpaler należy wsadzić 2-4 rośliny na 1 metr. Cięcie rośliny tylko pielęgnacyjne.

Ligustr pospolity

Jest to najpopularniejszy i najłatwiejszy do kształtowania krzew na żywopłoty. Doskonale znosi cięcia, po których się zagęszcza. Od wiosny do jesieni trzeba go przycinać regularnie. Ligustr jest bardzo ekspansywny, w odległości dwóch, trzech metrów żadna roślina nie przetrwa. Poza trawą. W czerwcu zaczyna kwitnąć drobnymi, pachnącymi kwiatami. Owocuje późnym latem. Czarne kulki są trujące!
Ma niewielkie wymagania glebowe, dobrze znosi susze i mróz. Rośnie i w słońcu i w cieniu. Sadzonki sadzi się wczesną wiosną lub jesienią, co 10–15 cm. Żywopłot należy formować dwa razy w roku – w maju i sierpniu.

Trzmielina

To idealny krzew na formowane żywopłoty, ale także doskonale wspina się po płotach, murkach, ścianach domu. Wśród odmian są te o ciemnozielonych liściach, jak i żółtych, stalowoszarych i jasnozielonych z białą obwódką. Zimą lancetowate liście stają cię ciemnoczerwone.
Wymaga gleby żyznej o niewielkiej wilgoci. Najlepiej rośnie w półcieniu, gdzie dociera rozproszone światło. W zbyt ostrym słońcu jej liście żółkną, mogą też pojawiać się ciemne plamy. W zupełnym cieniu poradzi sobie, ale będzie rosła wolniej.
Trzmielina kwitnie od maja do czerwca. Nie jest odporna na duży mróz, dlatego na zimę trzeba ją okryć słomą. Uwaga! Jej owoce są silnie trujące.

Żywotnik zachodni (Tuja)

Krzew iglasty doskonały na żywopłoty zarówno naturalnie rosnące, jak i strzyżone. Tworzy smukłe ściany zieleni. Szmaragdowa zieleń gałązek może być tłem dla innych kolorowych roślin w sąsiedztwie. Gałęzie pną się do góry i mają połysk. Są zimozielone. Jesienią tuja pokrywa się szarymi szyszkami.
Lubi żyzną i wilgotną glebę. Żywotnik zachodni dobrze znosi mrozy, jest podatny na szkodniki i choroby. Roślinę należy sadzić wiosną lub wczesną jesienią w odstępach 60-70 cm. Przycinamy w lutym i sierpniu. 

 Przeczytaj poradnikJak zwalczać choroby tui powodujące brązowienie żywotnika 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom