Ogrodzenie domu: by było funkcjonalne, ładne i bezpieczne

Ilona Burkowska
Ilona Burkowska
Ogrodzenie domu Rrzy wyborze ogrodzenia z drewna musimy pamiętać, aby użyć do jego wykonania materiału sezonowanego oraz odpowiednio zabezpieczonego przed wilgocią, działaniem czynników atmosferycznych, grzybami i owadami.
Ogrodzenie domu Rrzy wyborze ogrodzenia z drewna musimy pamiętać, aby użyć do jego wykonania materiału sezonowanego oraz odpowiednio zabezpieczonego przed wilgocią, działaniem czynników atmosferycznych, grzybami i owadami. sxc.hu
Płot powinien nawiązywać wyglądem do architektury budynku, ale i jego otoczenia. Musi też zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom domu, a także oddzielić ich od szumu dochodzącego z ulicy i oczu ciekawskich przechodniów.

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu płotu, musimy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie - czy ogrodzenie ma być wysoki, tak by uniemożliwić podglądanie naszego ogrodu osobom z zewnątrz, czy może jedynie symboliczne, delikatnie nakreślające granicę działki?

Zastanówmy się też, z jakiego materiału ma być zrobiony płot oraz ile pieniędzy możemy na niego przeznaczyć. Surowce do budowy ogrodzeń mają różne ceny, dlatego przed podjęciem decyzji przemyślmy i ten aspekt.

Jak wybrać odpowiednie ogrodzenie, by harmonizowało ze stojącym już domem? Przypatrzmy się architektonicznym elementom budynku. Jeśli jakieś wyjątkowo nam się podobają, wtedy poszczególne fragmenty płotu mogą do nich nawiązywać. W ten sposób powstanie przemyślana kompozycja, której elementy będą się uzupełniać i korespondować ze sobą.

I tak płot może na przykład nawiązywać do łuku zdobiącego dom, do konstrukcji dachu itp.

Funkcjonalny płot, czyli jaki?

Ogrodzenie domu powinno przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo i intymność jego mieszkańcom, a także oddzielić ich od szumu i hałasu dochodzącego z ulicy. Płot powinien być również trwały, czyli wytrzymały na zmienne warunki atmosferyczne jak śnieg, deszcz czy słońce. Czasami warto wydać więcej pieniędzy, a dostać w zamian towar dobrej jakości na lata. Pamiętajmy, że coroczne malowanie płotu jest nie tylko czasochłonne, ale i kosztowne.

Planując ogrodzenie posesji, warto zadbać o własną wygodę. Ogrodzenie może mieć bramę otwieraną za pomocą pilota, a w murku furtki można zamontować panel z domofonem i zamkiem elektrycznym sterowanym z wnętrza domu.

Zanim rozpoczniemy poszukiwania ogrodzenia, zwróćmy uwagę na wymiary naszej działki – na wąskiej posesji nie zmontujemy bramy przesuwnej, bo jej skrzydło nie będzie miało się gdzie przesunąć. Uwzględnijmy też polskie przepisy, które mówią, że brama i furtka muszą otwierać się do wewnątrz posesji.

Ładne ogrodzenie? Kwestia gustu

Płot powinien pasować do wielkości budynku oraz i jego charakteru i stylu architektonicznego. Mały domek z ogromnym betonowym płotem to... koszmarna pomyłka.

Przy planowaniu budowy ogrodzenia, ważna jest także jego odległość od bryły domu. Gdy metrów jest niewiele, również nie róbmy bardzo wysokiego płotu.

Ogrodzenie nie musi być tylko metalowe, drewniane lub betonowe – choć to najpopularniejsze warianty. Pamiętaj, że możliwe do zastosowania są najrozmaitsze warianty połączenia materiałów – kamienia z betonem, metalem, drewnem. Na przykład ogrodzenie z niewysoką podmurówką i prostymi kamiennymi lub murowanymi z cegły słupami, które poprzedzielane są przęsłami. Albo delikatny, ozdobny, metalowy płot, który nie zasłoni naszego wspaniałego ogrodu. Obecnie ogrodzenie może być też zrobione z kompozytu, który jest mieszanką tworzywa sztucznego oraz drewna.

Drewniany płot? Oczywiście! To też popularne i przystępniejsze cenowo rozwiązanie, niż np. płot metalowy. Ale co zrobić, by ogrodzenie z drewna nie było takie „zwykłe"? Jednym z oryginalnych sposobów na jego dekorację jest pomalowanie dekoracyjną emalią. W zależności od naszych upodobań możemy wykorzystać klasyczną emalię białą lub w żywszym kolorze.

Wybór wariantów jest ogromny, dlatego musimy go dobrze przemyśleć. Pamiętajmy jednak, że zawsze styl ogrodzenia trzeba dopasować charakterem do architektury domu. A kolor jego detali do elewacji.

Co jeszcze jest ważne? Że w przypadku płotu mniej znaczy więcej. Naturalne, stonowane barwy, rytmiczne podziały, dobre proporcje – to najlepsza recepta na eleganckie ogrodzenie.

Warto wiedzieć: Ogrodzenie domu: różne rozwiązania i materiały ogrodzeniowe 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

To, jak ogrodzony jest dom, a raczej - jak nie jest ogrodzony, widzą wszyscy, szczególnie osoby niepowołane. Dlatego wręcz obowiązkiem właściciela, który chce czuć się komfortowo na swojej posesji, jest zadbanie o to, by ogrodzenie jego domu było w jak najlepszym stanie. I by w ogóle było. Z nieogrodzonej posesji najłatwiej jest „wynieść" choćby rower.

Nawet jeśli nasz płot to niziutka siatka, niech będzie zadbana. Na bieżąco naprawiajmy ewentualne zniszczenia i ubytki. Jeśli ogradzamy posesję niskim metalowym czy drewnianym płotem, pamiętajmy, że taką barierę też dość łatwo sforsować. Dlatego dopilnujmy, by żaden z elementów ogrodzenia nie umożliwiał wspinania się po nim jak po drabinie. Górna krawędź płotu powinna utrudniać podparcie rąk.

Teoretycznie - przed włamywaczami najbardziej ochrania nas betonowy mur. Ale... Szczelne ogrodzenie, które daje co prawda poczucie intymności wewnątrz posesji, w razie wtargnięcia intruza osłania jego działania przed wzrokiem przechodniów i sąsiadów. Nikt nie będzie widział, że trzeba pospieszyć z pomocą.

Pamiętajmy! Brama i furtka naszego ogrodzenia powinny być zawsze zamknięte - nie warto kusić losu! 

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom