„Odsprzedam mieszkanie TBS” – uważaj na tego typu ogłoszenia. To pułapka

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Nie możesz sprzedać rzeczy, która nie stanowi twojej własności. Podobnie jest z mieszkaniami należącymi do towarzystwa budownictwa społecznego. Najemcy mieszkań TBS nie są ich właścicielami. Nie mogą wystawić tych lokali na sprzedaż.

Pierwszy anons na portalu darmowych ogłoszeń jest wyróżniony i brzmi: „TBS M-4 sprzedam. Powierzchnia – 62 metry kwadratowe. Cena: 139 tysięcy złotych do negocjacji". Drugie ogłoszenie, już bez wyróżnienia: „Atrakcyjne mieszkanie TBS, 57 m kw., 2 pokoje. 129 tys. zł". I jeszcze jedno: „Dwupoziomowe mieszkanie TBS, 3 pokoje, 60 m kw., 138,9 tys. zł".

Przeczytaj równieżMieszkanie od gminy i mieszkanie z TBS 

Podobnych ogłoszeń jest w sieci wiele. Tylko na tym portalu jednego dnia widzimy ich 78. Trzeba uważać na tego typu anonse. Atrakcyjna i konkurencyjna cena – w stosunku do mieszkań z rynku komercyjnego – tutaj niczego nie przesądza. – Ogłoszenia powyższej treści są niezgodne z prawem, zawierają ofertę, której spełnienie w świetle obowiązujących przepisów jest niemożliwe – informują w Bydgoskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego.

I dalej: – Skutecznie sprzedać jakąkolwiek rzecz czy prawo może wyłącznie właściciel, natomiast właścicielem wszystkich lokali w zasobach TBS-ów są wyłącznie właśnie te towarzystwa budownictwa społecznego.

Umowa najmu

TBS zawiera wyłącznie umowy najmu z osobami, które w zasobach TBS mieszkają. Osoby te są więc ich najemcami. W bydgoskim TBS dodają: – Żaden najemca nie ma prawa do zbycia w jakiejkolwiek formie (zamiana, darowizna, sprzedaż czy odsprzedaż – prawo nie zna pojęcia „odsprzedaż", ale sugeruje ono przeniesienie własności) mieszkania, którego nie jest właścicielem.

Prawo dopuszcza w pewnych sytuacjach możliwość sprzedaży lokali w zasobach TBS-ów, po cenie rynkowej, ale sprzedającym w takiej sytuacji może być jedynie TBS, tj. właściciel lokalu. Po sprzedaży lokal taki staje się własnością kupującego i wtedy nie jest to już „mieszkanie TBS".

Nikt nie wykupił mieszkania z zasobów towarzystwa budownictwa społecznego

Nasi rozmówcy informują: – W skali kraju nie mamy przypadków sprzedaży lokali z zasobów TBS-ów, w których udziały posiadają jednostki samorządu terytorialnego.

Więcej: Wykup mieszkania TBS, czyli dlaczego wolą wynajmować niż mieć je na własność 

To oznacza, że nikt do tej pory nie wykupił takiego lokum, chociaż, teoretycznie, wykup na własność mieszkania z zasobów towarzystwa budownictwa społecznego jest dozwolony. Jak już kiedyś pisaliśmy, na ponad 82 tysiące mieszkań w strukturach TBS w całej Polsce, jedynie 6 zostało wykupionych. Te wykupione mieszkania należały jednak wcześniej do prywatnego TBS, czyli do dewelopera, budującego lokale na wynajem, a nie do gminy.

Zgodnie z prawem

Eksperci podają ponadto, że zagadnienia związane z organizacją towarzystw budownictwa społecznego oraz zasady wynajmowania przez nie mieszkań reguluje ustawa z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (jedn. tekst. Dz.U. z 2018 r., poz. 1020), która była nowelizowania około 40-krotnie.

– Wobec tak wielu zmian ustawowych, na rynku funkcjonują mieszkania oddawane do użytku w odmiennym reżimie prawnym, do których stosuje się w znacznym zakresie przepisy obowiązujące w chwili ich pierwszego zasiedlenia – wyjaśniają nam w TBS w Bydgoszczy.

Zasady ważne dla najemcy mieszkania TBS

Podstawowe zasady korzystania z mieszkań w zasobach towarzystw budownictwa społecznego są następujące:

  1. użytkownik mieszkania jest wyłącznie jego najemcą,
  2. z możliwością ubiegania się o zawarcie umowy najmu związany jest obowiązek partycypacji w kosztach budowy takiego mieszkania, wysokość koniecznej partycypacji na przestrzeni obowiązywania ustawy również ulegała zmianie, obecnie kształtuje się na poziomie 30 procent kosztów budowy. To oznacza, że przyszły najemca jest zobowiązany wpłacić 30 procent wartości mieszkania i potem może w nim mieszkać, jak na swoim,
  3. partycypacja wnoszona jest w zasadzie przez przyszłego najemcę, możliwe jednak jest zawarcie umowy o partycypację np. przez pracodawcę lub inną osobę w celu uzyskania najmu przez pracowników,
  4. wszyscy najemcy w chwili zawarcia umowy i przez cały okres najmu muszą spełniać kryteria dochodowe, określone w ustawie oraz nie mogą posiadać prawa do innego lokalu.

Nasi rozmówcy z bydgoskiego towarzystwa budownictwa zaznaczają, że po ustaniu najmu najemca, który jest jednocześnie partycypantem, ma obowiązek zwrotu mieszkania do TBS, uzyskując jednocześnie zwrot wpłaconej partycypacji w wysokości zwaloryzowanej według przepisów. – Umowy najmu lokali zwolnionych zawierane są przez TBS wyłącznie z osobami wyłonionymi według zasad wynikających ze statutu oraz regulaminów obowiązujących u wynajmującego – tłumaczą.

Na temat: Czynszówki z programu "Mieszkanie Plus" rywalami TBS-ów? 

Obrót mieszkaniami w zasobach TBS niemożliwy

Przedstawiciele TBS podsumowują: – Jakikolwiek obrót, a więc sprzedaż bądź odsprzedaż mieszkań w zasobach TBS, jest niemożliwy. Jakakolwiek próba przejęcia mieszkania TBS powinna być bezwzględnie zgłoszona wynajmującemu i właścicielowi mieszkania, a zatem TBS-owi.

Jeżeli w internecie (lub gdzie indziej, np. w prasie czy na słupie ogłoszeniowym) pojawi się informacja o chęci sprzedaży lokalu TBS, trzeba o tym powiadomić pracowników tego TBS. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom