Wykup mieszkania TBS – dlaczego wolą wynajmować niż mieć je na własność

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Blok TBSMieszkania TBS cieszą się dużym zainteresowaniem potencjalnych najemców. Na razie jednak nie ma ustalonych preferencyjnych warunków sprzedaży tego rodzaju lokali.
Blok TBSMieszkania TBS cieszą się dużym zainteresowaniem potencjalnych najemców. Na razie jednak nie ma ustalonych preferencyjnych warunków sprzedaży tego rodzaju lokali. Grzegorz Olkowski
Nawet co trzeci najemca mieszkania należącego do towarzystwa budownictwa społecznego deklaruje, że wykupiłby to lokum, gdyby zaproponowano mu preferencyjne warunki. Piszemy, dlaczego obecnie prawie nikt nie chce wykupić takiego mieszkania.

Wpłacasz około 30 procent wartości mieszkania TBS i mieszkasz, jak na swoim. Teoretycznie wykup na własność mieszkania z zasobów towarzystwa budownictwa społecznego jest możliwy.

6 mieszkań TBS na 82 tysiące ogółem

Prezes jednego z gminnych towarzystw budownictwa społecznego zaznacza: – Na 82 tysiące mieszkań w strukturach TBS w całym kraju, jedynie sześć zostało wykupionych. Te wykupione mieszkania należały wcześniej do prywatnego TBS, czyli do dewelopera, budującego lokale na wynajem, a nie do gminy.

Polecamy teżMieszkania w TBS. Dla kogo i ile to kosztuje 

Dlaczego wśród najemców TBS brakuje zainteresowanych wykupem tych mieszkań? Przede wszystkim dlatego, że lokatorzy musieliby wówczas zapłacić cenę rynkową za nieruchomość. To zatem żadna okazja, ponieważ cena mieszkania TBS jest mniej więcej taka sama, jak lokalu mieszkalnego z rynku komercyjnego.

TBS a mieszkanie komunalne

Dla porównania: lokatorzy mieszkań komunalnych zazwyczaj mogą wykupić zajmowane przez siebie lokale na korzystnych warunkach. Bonifikata przy wykupie lokalu mieszkalnego wynosiła czasem aż 98 procent. To oznaczało natomiast, że chętni mogli nabyć je za 2 procent wartości rynkowej. Taka opcja była możliwa przy spełnieniu warunków, stawianych przez gminę, dotyczących np. liczby lat zamieszkiwania w takim mieszkaniu.

To dana gmina stawia warunki. Zresztą: gminy nie są zobowiązane do sprzedaży mieszkań znajdujących się w ich zasobach. Jeśli decyduje się na ten krok, to jej dobra wola. Gdyby przy możliwości wykupu lokalu z zasobów towarzystwa budownictwa społecznego obowiązywały zniżki, jak w przypadku mieszkań komunalnych, chętnych dokonać transakcji byłoby wieku. Przyjmuje się, że wówczas nawet co trzeci najemca TBS wykupiłby mieszkanie.

Planowanie zmian

Pojawiało się już wiele propozycji odnośnie kryteriów, jakie trzeba byłoby spełnić, żeby z najemcy TBS stać się właścicielem takiego lokalu. Jedne mówiły o tym, że najpierw trzeba będzie spłacić kredyt wraz z odsetkami zaciągnięty na budowę mieszkań. Inna propozycja: z wykupu będą mogli skorzystać jedynie najemcy, którzy w TBS mieszkają przynajmniej 10 lat. Pierwszeństwo wykupu lokalu będzie należało do najemcy, który ten lokal zajmuje. Na razie czynsz obowiązujący w zasobach towarzystwa budownictwa społecznego jest ustalany w oparciu o wysokość wartości odtworzeniowej lokalu, ale takie obliczenie również miałoby się zmienić. Stawka miałaby wynikać z rzeczywistej wartości kosztów związanych z utrzymaniem lokalu. O tym, czy sprzedaż mieszkań jest możliwa, miałby decydować każdy TBS z osobna, a nie byłyby to przepisy odgórne. Na razie konkretów nie ma.

Zobacz więcejCzynszówki z programu "Mieszkanie Plus" rywalami TBS-ów? 

Najem kontra wykup

Nasz rozmówca kontynuuje: – Warto też zwrócić uwagę na fakt, że osoby, które wprowadziły się do budynków TBS, nosiły się z zamiarem długoterminowego najmu tego lokalu, a nie do jego wykupu. Gdyby zamierzały kupić mieszkanie, poszukałyby odpowiedniej dla siebie nieruchomości na rynku komercyjnym. Towarzystwo budownictwa społecznego powstało z myślą o ludziach, których nie stać na zakup mieszkania na tradycyjnym rynku, bo nie dysponują na ten cel gotówką i nie posiadają zdolności kredytowej, więc nie otrzymają kredytu na zakup nieruchomości. To z tego powodu w ich przypadku najem jest odpowiednim rozwiązaniem. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom