Odśnieżanie dachu - jak robić to bezpiecznie. Poradnik

redakcja.regiodom, DAAS z Bielska-Białej
Sople zwisające z dachu trzeba usuwaćOdśnieżanie dachu i usuwanie sopli należy do obowiązków właściciela bądź zarządcy nieruchomości. Pamiętać należy, że nie każdy może odśnieżać dach. Mogą to robić tylko osoby, które mają aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości
Sople zwisające z dachu trzeba usuwaćOdśnieżanie dachu i usuwanie sopli należy do obowiązków właściciela bądź zarządcy nieruchomości. Pamiętać należy, że nie każdy może odśnieżać dach. Mogą to robić tylko osoby, które mają aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości sxc.hu (saboremag)
Upadek z wysokości i zawalenie się przeciążonego dachu to największe zagrożenia, jakie czyhają na osoby odśnieżające dachy. Dlatego pracę tę najlepiej powierzyć przeszkolonym specjalistom albo przynajmniej trzymać się kilku ważnych zasad bezpieczeństwa.

Jeśli w trakcie odśnieżania dachu zdarzy się, że pracownik ześlizgnie się i spadnie z wysokości – pełną odpowiedzialność za to ponosi zatrudniająca go firma. Pracodawca ma obowiązek wyposażenia ludzi w odpowiedni, bezpieczny, atestowany i okresowo sprawdzany sprzęt chroniący przed upadkiem.

– Niestety w Polsce ten wymóg jest często bagatelizowany lub wręcz celowo pomijany przez firmy, które chcą zaoszczędzić na zakupie takiego sprzętu. Dobrej jakości wyposażenie dla kilkudziesięciu pracowników wiąże się z niemałymi kosztami – mówi Dawid Starzyczny, prezes bielskiej spółki DAAS.

Z tego samego powodu wiele firm bagatelizuje lub pomija wręcz przeszkolenie pracowników z zasad korzystania z chroniącego przed upadkiem sprzętu wykorzystywanego w tzw. dostępie budowlanym. Zdaniem specjalistów takie szkolenia ma bardzo niewielu pracowników odśnieżających dachy w Polsce. Tymczasem mogą one przyczynić się do uratowania życia.

Przeczytaj również: Jakie obowiązki ma zimą właściciel nieruchomości

– Zdarza się na przykład, że pracownik wie, jak korzystać z uprzęży i wpinać się do odpowiednich miejsc, jednak nie ma pojęcia, jak uwolnić kolegę, który się poślizgnął i wisi na taśmie poza krawędzią dachu. A w takim wypadku trzeba działać bardzo szybko – mówi Krzysztof Mułenko, Project Manager DAAS. – Zbyt długie wiszenie w uprzęży również może mieć tragiczne skutki, nawet jeśli korzysta się z dobrego i prawidłowo działającego sprzętu asekurującego – dodaje ekspert. – Zbyt długie wiszenie u niektórych osób może wywołać tzw. szok wiszenia, którego konsekwencją może być utrata przytomności, a w skrajnym przypadku nawet śmierć.

Śnieg padający obficie całą noc może doprowadzić do katastrofy

Bardzo ważne jest, by dach był odśnieżany na czas. Czyli kiedy? Ważne, by odśnieżyć dach zanim pokrywa śnieżna zrobi się nadmiernie gruba i ciężka. Niedopilnowanie tego może doprowadzić do przeciążenia dachu. Niestety zdarza się, że właściciel lub zarządca obiektu decyduje się na zlecenie odśnieżania dachu dopiero wtedy, gdy sytuacja jest już dramatyczna.

Warto przeczytać:Jak śnieg i mróz wpływają na rośliny ogrodowe 

– Niejednokrotnie spotkałem się z sytuacją, w której klient pomimo naszego wnioskowania o odśnieżenie dachu, wynikającego z przeprowadzonych pomiarów, nie zgodził się na wykonanie prac. Wystarczyła wówczas jedna noc mocnych opadów śniegu, żeby sytuacja stała się naprawdę poważna – mówi Dawid Starzyczny.

Odśnieżanie w takich okolicznościach jest nie tylko bardzo ciężkie, ale też niezwykle niebezpieczne. Należy wtedy stale monitorować, jak zachowuje się konstrukcja dachu, a w razie konieczności szybko wycofać osoby odśnieżające dach.

Zasady bezpiecznego odśnieżania dachów

  1. Osoby wykonujące prace bezpośrednio przy krawędzi dachu, muszą mieć założone uprzęże, wpięte do odpowiednich punktów asekuracyjnych stałych lub przenośnych.
  2. Teren wokół odśnieżanego obiektu, szczególnie w pobliżu stref zrzutu śniegu, musi być dobrze zabezpieczony. Powinien być wygrodzony taśmą ostrzegawczą z tablicą informującą o prowadzonych pracach na wysokości. Jeśli mamy do czynienia z ruchliwym miejscem, dodatkowo należy poinstruować wybranych pracowników, jak odpowiednio zareagować na osoby, które ignorują informację o zamknięciu strefy.
  3. Sprzęt, który chroni przed upadkiem, powinien być wykorzystywany, serwisowany i przechowywany zgodnie z zaleceniami producenta, a osoby, które z niego korzystają, powinny być odpowiednio przeszkolone z zasad jego użytkowania oraz technik ratowniczych.
  4. Jeżeli na dachu zamontowany jest system asekuracji poziomej, pracownicy powinni być przeszkoleni z zasad jego użycia.
  5. Jeśli pracownicy mają usunąć nawisy śnieżno-lodowe, to nawet jeśli teren jest ogrodzony, na dole musi znajdować się pracownik informujący przechodniów o zagrożeniu. 
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom