Odśnieżanie dachu to obowiązek właściciela lub zarządcy nieruchomości

Edyta Hanszke
Jak zadbać o bezpieczeństwo budynków zimąDo ocenienia wytrzymałości dachu nie wystarczy poznanie grubości pokrywy śnieżnej.
Jak zadbać o bezpieczeństwo budynków zimąDo ocenienia wytrzymałości dachu nie wystarczy poznanie grubości pokrywy śnieżnej. sxc.hu (ColinBroug)
Na terenie Polski występują cztery strefy śniegowe, które określają ilość śniegu, jaka może spaść na jeden metr kwadratowy. Śnieg na dachu to duże obciążenie dla konstrukcji. Dlatego tak ważne jest jego odśnieżanie.

Według raportu Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego „Katastrofy budowlane 2012" dwa lata temu doszło w Polsce do 426 katastrof budowlanych, z czego większość spowodowanych było "działaniem sił natury".

Do pozostałych 72 wypadków doszło z przyczyny zaniedbań, w tym 16 z nich było spowodowanych złym stanem technicznym obiektów.

Aż 277 katastrof budowlanych, które miały miejsce w 2012 r., dotyczyło konstrukcji dachów, a w 85 wypadkach przyczyną były konstrukcje stropów.

– Dach jest jednym z najbardziej newralgicznych elementów budynku, wrażliwym zwłaszcza na różne zjawiska pogodowe. Dlatego należy sprawdzać go systematycznie – twierdzi Piotr Możwiło z firmy Prospect. – Rzetelnie przeprowadzony przegląd powinien wskazać nie tylko uszkodzenia bezpośrednio zagrażające życiu i zdrowiu, lecz również te mniejsze, które z czasem mogą okazać się groźne. Taki przegląd pozwala zarówno przygotować się do ciężkiego pogodowo okresu, jak i ocenić szkody, które poczynił on w obiekcie.

Utrzymanie budynku w należytym stanie zarówno wizualnym jak i technicznym spoczywa na właścicielu lub zarządcy obiektu. Oznacza to obowiązek dokonywania regularnych przeglądów przewód kominowych czy instalacji gazowych ale także dachów.

Zobacz również: Jak poprawnie odśnieżać dach

Kwestię obowiązku usuwania nadmiaru śniegu z dachu, a także obowiązku utrzymania obiektu w należytym stanie technicznym określa Dziennik Ustaw 1994 Nr 89 poz. 414 Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, a dokładniej Art. 91a.

Zgodnie z tą ustawą właściciel lub zarządca obiektu jest zobowiązany zapewnić jego bezpieczne użytkowanie, między innymi w razie wystąpienia silnego wiatru czy intensywnych opadów śniegu.

Jak ustalić czy pokrywa śnieżna jest na tyle gruba, że dach wymaga oczyszczenia?

Na terenie Polski występują cztery strefy śniegowe, które określają dopuszczalną ilość śniegu na jeden metr kwadratowy. W strefie:

  • pierwszej – przybliżony ciężar wynosi 71 kg na metr kwadratowy,
  • drugiej – ok. 91 kg na metr kwadratowy,
  • trzeciej – 112 kg na metr kwadratowy.
  • czwartej – dopuszcza się większe obciążenia.

W związku z podziałem na strefy śniegowe w Polsce są obszary, na których budynki są szczególnie narażone na zawalenie się pod naporem śniegu. W niektórych województwach w okresie zimy w związku z intensywniejszymi opadami atmosferycznymi należy zwrócić szczególną uwagę na konstrukcję dachową.

Są to obszary południowej Małopolski, południowego Podkarpacia oraz południowa część Dolnego Śląska. W przypadku stref, na szerokości do 5 km od granic stref śniegowych można przyjmować obciążenia z dowolnej graniczącej strefy.

– W przypadku samodzielnego określenia wagi czy grubości pokrywy śnieżnej lub zastosowania się do powyższych wyliczeń, decyzję o odśnieżaniu należy podjąć odpowiednio wcześnie, czyli przed osiągnięciem czy też przekroczeniem dopuszczalnej normy – mówi ekspert.– Niestety, większość administratorów czy też zarządców budynków podejmuje decyzję o konieczności odśnieżania wyłącznie na podstawie pomiaru grubości pokrywy śnieżnej. Tymczasem ciężar objętościowy zależy od czasu zalegania pokrywy śnieżnej, temperatury powietrza i podłoża, wilgotności powietrza.

Warto przeczytać: Zimowe obowiązki właścicieli posesji

Określenie grubości pokrywy w stosunku do wagi można przyjąć jedynie szacunkowo w następujący sposób:

Strefa Pierwsza DrugaTrzeciaCzwarta
GK [m]0,290,370,45*

* Charakterystyczna grubość pokrywy śnieżnej w strefie IV zawiera się w zakresie od 0,37 m na granicy strefy do około 2,5 m w szczytowych partiach gór.
GK – grubość charakterystyczna pokrywy śnieżnej
kN/m3 – kiloniuton na metr sześcienny

Do określenia charakterystycznego obciążenia śniegiem gruntu GK przyjęto wartość średnią ciężaru objętościowego śniegu = 2,45 kN/m3 z obszaru całego kraju.

Wartość tę należy przyjmować do określenia poszczególnych przypadków obciążenia śniegiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom