Wpływ śniegu i mrozu na rośliny ogrodowe

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Śnieg na roślinachŚnieg na roślinach, o ile jest lekki i puszysty, stanowi dla nich swoistą pierzynkę.
Śnieg na roślinachŚnieg na roślinach, o ile jest lekki i puszysty, stanowi dla nich swoistą pierzynkę. Magicfotos (Pixabay.com)
Wiemy, kiedy śnieg pomaga roślinom, a kiedy im szkodzi. Piszemy też, czym jest i jak pozbyć się pleśni śniegowej. Zobacz, dlaczego zima ze śniegiem jest dla roślin lepsza niż mróz bez śniegu.

Nie tylko dzieci lubią śnieg. Ogrodnicy, co może dziwnie brzmi, też. Biały, puszysty śnieg jest bowiem jak amortyzator dla roślin w ich ogrodach.

Śnieg jako bariera ochronna

– Śnieg tworzy swoistą pierzynkę dla roślin, tym samym chroni je przed mrozem i pomaga przetrwać do wiosny – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Pod puszystym śniegiem temperatura jest wyższa niż na powietrzu. Rośliny nim pokryte mogą i tak swobodnie oddychać. Sam mróz może jednak zaszkodzić roślinom, bo nie mają one bariery ochronnej zapewnionej przez śnieg. Podczas bezśnieżnej zimy są więc bezpośrednio narażone na jego działanie.

Połamane gałęzie i łodygi

Gdy jednak opady śniegu są obfite, może on uszkodzić kwiaty, byliny czy krzewy i drzewka. To dlatego, że pod jego ciężarem połamią się łodygi oraz gałęzie. Inne wygną się tak, że już nie powrócą do pierwotnego kształtu. Jest na to rozwiązanie: trzeba regularnie otrząsać śnieg zalegający na roślinach ogrodowych. Gdy te są duże, choćby drzewa, można ich korony obwiązać sznurkiem, zanim jeszcze się odkształcą.

Radzimy: Jak chronić iglaki przed śniegiem

Brak dostępu do tlenu

Zbyt gruby, puszysty śnieg z czasem może zamienić się w lód. Rośliny mogą pod nim cierpieć na brak tlenu. To niedotlenienie może z kolei skutkować wolniejszym i słabszym wzrostem w sezonie. Jest jeszcze jeden minus: zalegająca powłoka lodowa działa niczym przykrywa, pod którą – gdy nadejdzie wiosna – gleba dłużej rozmarza. W efekcie rośliny później zaczną rosnąć i kwitnąć. To dotyczy przede wszystkim roślin cebulowych, które przeważnie wczesną wiosną budzą się do życia, a przez warstwę zbitego, ciężkiego śniegu albo lód mogą opóźnić te procesy.

Polecamy też poradnik: Śnieg w ogrodzie a ochrona roślin 

Pleśń śniegowa

Na trawniku nie powinno się wydeptywać ścieżek na śniegu, ponieważ pod spodem może pojawić się pleśń śniegowa. To choroba trawnika będąca skutkiem długotrwałego pokrycia trawy warstwą zbitego śniegu. Często też biała pleśń pokazuje się podczas wiosennych roztopów, gdy śnieg topnieje i gleba szybko robi się mocno wilgotna. Aby pleśni na trawniku nie było, trzeba zapobiegać jej powstawaniu już jesienią. Pomocne będą nawozy, które mają w składzie mało azotu, ale dużo fosforu i potasu. Stosuje się je na wcześniej wygrabiony trawnik. Jeśli pleśń będzie widoczna na trawniku, należy ją zwalczyć również preparatami chemicznymi. Zabiegi należy wówczas wykonać na wiosnę. Gdy oprysk nie zadziała, trzeba usunąć spleśniałą trawę, zapobiegawczo wraz z kilkucentymetrową warstwą podłoża. 

Przeczytaj: Jakie choroby atakują trawnik jesienią i zimą

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom