Odkłady powietrzne to sposób rozmnażania i odmładzania roślin. Zobacz, jak uzyskać sadzonki roślin tą metodą

Katarzyna Józefowicz
W metodzie odkładów powietrznych nacina się łodygę rośliny pod węzłem i nie pozwala się jej zrosnąć. Natomiast miejsce, w którym wykonane zostało cięcie, pobudza się do wytworzenia korzeni. Robimy to przez otoczenie go wilgotnym mchem torfowcem lub podłożem.
W metodzie odkładów powietrznych nacina się łodygę rośliny pod węzłem i nie pozwala się jej zrosnąć. Natomiast miejsce, w którym wykonane zostało cięcie, pobudza się do wytworzenia korzeni. Robimy to przez otoczenie go wilgotnym mchem torfowcem lub podłożem. Thirdparty/Getty Images
Odkłady powietrzne wydają się być dość trudną metodą rozmnażania roślin, jeśli jednak będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad prawidłowego przeprowadzenia zabiegu, możemy liczyć na sukces. Trzeba jednak pamiętać, że często na efekt trzeba poczekać kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. Na pewno się jednak opłaca! Zobacz, na czym polega rozmnażanie roślin przez odkłady powietrzne i jak robić to bez błędów.

Rośliny możemy rozmnażać na różne sposoby, ale jednym z ciekawszych są odkłady powietrzne. Jest to wprawdzie metoda mało efektywna i stosowna głównie przez hobbistów, ale może okazać się bardzo przydatna w przypadku rozmnażania gatunków rzadkich, trudno rozmnażających się w inny sposób lub mających zbyt sztywne pędy, aby można przygiąć je do ziemi (rośliny domowe np. kroton, fikus, dracena, difenbahia, a także ogrodowe, np.: pieris, oczar wirginijski, magnolia, kalmia, niektóre różaneczniki).

Spis treści

Na czym polega rozmnażanie roślin przez odkłady powietrzne

Rozmnażanie roślin przez odkłady powietrzne polega na uzyskaniu nowej sadzonki na sztywnym pędzie egzemplarza matecznego bez kontaktu z ziemią, czyli niejako „w powietrzu”. Oczywiście żadna sadzonka nie wytworzy się jedynie w powietrzu (z wyjątkiem gatunków z natury tworzących korzenie powietrzne, do których należą np. epifity), ponieważ musi mieć zapewnione odpowiednie warunki, aby rozwinąć korzenie. Dlatego najpierw trzeba odpowiednio przygotować pęd, z którego będziemy chcieli uzyskać sadzonkę, a także zaopatrzyć się w niezbędne materiały pomocnicze, takie jak:

  • jałowe podłoże, np. mech torfowiec, odkwaszony torf – nie może być to zwykła ziemia, która może być skażona patogenami i zawierać materię organiczną, mogącą ulec pod foliowym rękawem zgniciu,
  • materiał izolacyjny, utrzymujący wilgotność podkładu oraz zabezpieczający miejsce tworzenia się korzeni przed dostępem światła,
  • zdezynfekowany, ostry nożyk,
  • sznurek.

Przeczytaj również poradniki:

Jak wykonać odkłady powietrzne?

Technika samego zabiegu też nie jest szczególnie trudna. Wczesną wiosną (III-IV) rośliny wznawiają intensywną wegetację. Należy wówczas na zdrowej, silnej roślinie matecznej wybrać średniej grubości, zdrewniały pęd i delikatnie naciąć go wokoło, zdejmując pasek kory z miazgą aż do samego drewna na kształt obrączki. Przy czym niektóre źródła sugerują, że dobrym terminem na takie rozmnażanie jest też faza pełnego rozwoju roślin, czyli wczesne lato (VI-VII).

Na cieńszych pędach, o grubości do ok. 1,5 cm, szerokość zdjętego paska kory powinna wynosić ok. 2 cm, na pędach grubszych natomiast ok. 2-4 cm. Usunięty pasek kory nie może być zbyt cienki, gdyż wtedy roślina zabliźni ranę i zamiast korzeni w miejscu zranienia wytworzy kalus (zgrubiałą tkankę bliznowatą).

Usunięcie paska kory ma na celu zatrzymanie transportu substancji odżywczych z liści do korzeni i pobudzenie rośliny do wytworzenia korzeni w miejscu, gdzie te substancje się kumulują (nad miejscem przecięcia kory). Nie ma przy tym obawy, że roślina uschnie, gdyż bez przeszkód może pobierać wodę i sole mineralne z korzeni.

Po nacięciu pędu ranę zaprawiamy ukorzeniaczem i otulamy wilgotnym mchem torfowcem (można dodać do niego nieco odkażonego piasku), tworząc kulę lub pękaty owal. Następnie mech owijamy ciemną folią, mocując jej dolny koniec ściśle do pędu pod miejscem nacięcia kory (np. obwiązując go taśmą, sznurkiem), natomiast górny zawiązując nieco luźniej wokół pędu, ponad miejscem cięcia, aby móc kontrolować poziom wilgotności mchu i w razie potrzeby go nawadniać (luźniejsze wiązanie pozwala też na wymianę gazową z otoczeniem i oddychanie tworzącym się korzeniom).

Po założeniu otuliny o odkład musimy odpowiednio zadbać, pilnując, aby mech wewnątrz foliowego rękawa zawsze był lekko wilgotny. Miejsce z odkładem należy też zabezpieczyć przez promieniami słońca, aby mech pod folią zbytnio się nie nagrzał. Mogłoby to prowadzić do zaparzenia tkanki pędu i uszkodzenia rozwijających się korzeni.

Polecamy również:

W przypadku pozyskiwania sadzonek z roślin ogrodowych, które przez cały rok pozostają w gruncie, miejsce tworzenia się korzeni przed zimą należy dodatkowo owinąć włókniną, co zabezpieczy je przed przemarzaniem. Tworzenie się korzeni na pędzie przy rozmnażaniu przez odkłady powietrzne może trwać niestety dość długo, bo kilka miesięcy lub nawet 1-2 lata.

Kiedy w końcu doczekamy się efektów i zobaczymy przerastające przez torf korzenie, musimy delikatnie odwinąć folię, odciąć ukorzenioną sadzonkę od rośliny matecznej i posadzić ją do oddzielnej doniczki.

Modne doniczki w promocyjnych cenach

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom