Rozmnażanie roślin przez odkłady powietrzne. Jak i kiedy je przeprowadzić?

Joanna Turakiewicz
Rozmnażanie roślin przez odkłady powietrzneTak wygląda metoda odkładu powietrznego - od nacięcia kory, po młodą roślinkę. Gałązkę, z której pozyskaliśmy sadzonkę najlepiej jest nisko przyciąć.
Rozmnażanie roślin przez odkłady powietrzneTak wygląda metoda odkładu powietrznego - od nacięcia kory, po młodą roślinkę. Gałązkę, z której pozyskaliśmy sadzonkę najlepiej jest nisko przyciąć. (jmt)
Odkłady powietrzne to dość prosta metoda. Może ona przydać się przy rozmnażaniu gatunków, z których nie jest najłatwiej pozyskać sadzonki.

Gatunkami, które w naturze rozmnażają się przez odkłady, są choćby żurawiny, czy truskawki. Pędy tych roślin, jeśli tylko wystarczająco długo znajdują się w kontakcie z podłożem, wykształcają samodzielny system korzeniowy. Spośród większych gatunków sadzonki w ten sposób możemy pozyskać choćby z różaneczników, wiciokrzewu, czy rdestu Augberta.

Cóż jednak uczynić, gdybyśmy chcieli pozyskać sadzonki fikusa, czy draceny? Wobec tych gatunków i w zasadzie wszystkich innych, które w naturze są drzewami lub krzewami, możemy zastosować metodę odkładów powietrznych.

Na czym polega rozmnażanie roślin przez odkłady powietrzne?

W metodzie odkładów powietrznych, sadzonka nie ma kontaktu z ziemią, czy wodą, ale wytwarza się właśnie niejako „w powietrzu". Metoda polega na celowym uszkodzeniu łodygi rośliny i wprowadzeniu w uszkodzone miejsce ukorzeniacza. W miejscu nacięcia wytwarza się nowa sadzonka z korzonkami. Gdy korzenie dobrze się rozwiną „w powietrzu", sadzonkę można oddzielić i posadzić w ziemi. Roślinę macierzystą można uprawiać dalej, po uprzednim przycięciu łodygi, z której została pobrana sadzonka.

Gdzie i jak należy ciąć

Jednym ze sposobów, raczej najprostszym, rozmnażania roślin przez odkłady powietrzne, jest nacięcie jednorocznej łodygi na wysokości ok 15 do 35 cm poniżej wierzchołka wzrostu. Nacięcie powinno być ukośne, skierowane w górę, na głębokość ok. 1/3–1/2 grubości łodygi. Po każdej stronie nacięcia usuwamy z łodygi liście, umiejscowione w odległości ok 8 cm od niego. Unosimy „języczek" nacięcia, po czym, za pomocą zapałki lub cienko zaostrzonego patyczka, nanosimy preparat ukorzeniający w proszku.

Druga metoda polega na zdjęciu cienkiego paska kory wokół łodygi. Spowoduje to przerwanie przepływu asymilatów, czyli produktów fotosyntezy z górnej części rośliny, a to z kolei skłoni ją do wytworzenia nowego systemu korzeniowego w miejscu przerwania. Podobny efekt da trzecia z metod, czyli zaciśnięcie wokół łodygi opaski z miękkiego drutu.

Zabezpiecz ranę

Po naniesieniu ukorzeniacza w miejscu nacięcia wciskamy, a wokół układamy nieco świeżego wilgotnego torfu. Torfu, a nie ziemi do kwiatów, w której mogą namnażać się patogeny i zachodzić procesy gnilne! Zanim ułożymy torf, który pewnie zaraz by się osypał, pod nacięciem przygotowujemy rękaw z woreczka foliowego folii spożywczej. Górę i dół naszego „opatrunku" zabezpieczamy troskliwie taśmą klejącą w ten sposób, aby maksymalnie ograniczyć dostęp powietrza i co za tym idzie, wyschnięcie podłoża umieszczonego pod folią. Łodygi nie należy ściskać zbyt mocno. Całość można jeszcze zabezpieczyć przed dostępem światła folią aluminiową.

W zależności od gatunku, po upływie mniej więcej 10–12 tygodni, powinny wytworzyć się korzonki: zdrowe, białe, w dość dużej ilości. Jeśli po odwinięciu opatrunku naszym oczom ukaże się właśnie taki widok, łodygę obcinamy tuż pod naszym opatrunkiem, sam opatrunek usuwamy, nie oczyszczając korzonków z podłoża. Roślinę sadzimy w odpowiednim podłożu i obficie podlewamy.

Najlepszy czas na odkłady powietrzne: od wiosny do lata

Od późnej wiosny do wczesnego lata możemy próbować szczęścia w pozyskiwaniu sadzonek przez odkłady powietrzne na roślinach rosnących w ogrodzie. W przypadku roślin doniczkowych nie ma w zasadzie ograniczeń – możemy zabieg przeprowadzić w dowolnym momencie roku.

Do odkładów powietrznych wybieramy w miarę możliwości jednoroczne lub dwuletnie łodygi, zdrowe, bez śladów chorób i pasożytów. Sukces zabiegu zależy też od tego, czy roślina jest w ogólnej dobrej kondycji.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom