Od października zmiana limitów w Rodzinie na swoim

redakcja.regiodom, Bartosz Turek, Jerzy Węglarz, Magdalena Piórkowska - Home Broker
Rynek pierwotnyCo ciekawe październikowa zmiana doprowadzi prawie do zrównania limitów cen kwalifikujących do dopłat w Warszawie oraz Bydgoszczy i Toruniu (limit na runku pierwotnym będzie tam wynosił 5628 zł za m kw.). Jest to o tyle uderzająca sytuacja, że zgodnie z danymi Home Broker przeciętna cena transakcyjna w Warszawie to około 7 tys. zł za m kw., a w Bydgoszczy i Toruniu jedynie około 4 tys. zł za metr. W efekcie w dwóch ostatnich miastach przeważająca większość mieszkań, jest obecnie oferowana przez właścicieli za cenę, która pozwoli na ich zakup z preferencyjnym kredytem – o ile spełniają inne wymagania programu (np. wiek kredytobiorcy, powierzchnia nieruchomości).
Rynek pierwotnyCo ciekawe październikowa zmiana doprowadzi prawie do zrównania limitów cen kwalifikujących do dopłat w Warszawie oraz Bydgoszczy i Toruniu (limit na runku pierwotnym będzie tam wynosił 5628 zł za m kw.). Jest to o tyle uderzająca sytuacja, że zgodnie z danymi Home Broker przeciętna cena transakcyjna w Warszawie to około 7 tys. zł za m kw., a w Bydgoszczy i Toruniu jedynie około 4 tys. zł za metr. W efekcie w dwóch ostatnich miastach przeważająca większość mieszkań, jest obecnie oferowana przez właścicieli za cenę, która pozwoli na ich zakup z preferencyjnym kredytem – o ile spełniają inne wymagania programu (np. wiek kredytobiorcy, powierzchnia nieruchomości). mk
Od poniedziałku limity cen w Opolu, Olsztynie, Poznaniu, Kielcach, Warszawie i Wrocławiu będą niższe. Odmienna sytuacja będzie w Bydgoszczy, Toruniu, Rzeszowie i Białymstoku, gdzie dostępność mieszkań na kredyt z dopłatą może nieco wzrosnąć.

Znamy już limity cenowe w programie „Rodzina na swoim" dla 10 województw.
Średni limit ceny metra kwalifikujący do rządowego wsparcia spadnie od 1 października o 1,59% dla miast wojewódzkich, a dla pozostałych obszarów spadek wynosi 1,64%. Zmiany w poszczególnych województwach są jednak bardzo zróżnicowane. Zaskakujące jest to, że nowe limity cen w Bydgoszczy i Toruniu niemal zrównają się ze stołecznymi. 

Limity cen w Warszawie bliskie toruńskim

Wśród miast wojewódzkich największy spadek limitu ceny (o 8,3%) nastąpi w Opolu. Od 1 października z dofinansowaniem będzie tu możliwe nabycie nowego mieszkania (od dewelopera), którego cena nie przekroczy poziomu 3547,5 zł za metr kwadratowy. Oznacza to spadek o 321,5 zł wobec dziś obowiązujących limitów. Dla rynku wtórnego ceny kwalifikujące do dopłat będą jeszcze niższe. Dotychczas w Opolu było to 3095,2 zł za mkw., a od października będzie to tylko 2838 zł za mkw. To jeszcze bardziej utrudni zakupy z wykorzystaniem kredytu z dopłatą.

Spory spadek limitów będzie także w Olsztynie (o 7,1%). Od 1 października będzie tam można kupić na kredyt mieszkanie od dewelopera, o ile cena metra nie przekroczy 4235,5 zł za mkw. W przypadku używanego mieszkania górna granica wyniesie 3388,4 zł za metr kwadratowy.

Od października niższe limity będą też obowiązywały w takich miastach, jak Warszawa, Poznań, Kielce czy Wrocław. W tym pierwszym różnica wyniesie 1,9% i jeszcze bardziej utrudni korzystanie z dofinansowanych kredytów. Od pierwszego października będzie można w stolicy kupić mieszkanie od dewelopera, o ile cena metra nie przekroczy 5789,5 zł za metr. Na rynku wtórnym limit wyniesie 4631,6 zł za metr. Oznacza to spadek względem limitów obowiązujących do końca września odpowiednio o 114,5 zł i 91,6 zł.

Od października zmiana limitów w Rodzinie na swoim

Poprawa limitów w czterech miastach

Od października limity cen kwalifikujące do kredytu z dopłatą wzrosną w Białymstoku, Rzeszowie, Bydgoszczy i Toruniu. W większości tych miast zmiany nie przekroczą istotnie poziomu 2%. Od poniedziałku limit dla rynku pierwotnego wyniesie w Białymstoku 3987 zł, w Rzeszowie 3787 zł, a w Toruniu i Bydgoszczy 5628 zł za metr.

Obecne zasady programu „Rodzina na swoim"

  1. Przez pierwszych 8 lat kredytowania można liczyć na dopłatę blisko połowy odsetek. 
  2. Z dofinansowania mogą skorzystać rodziny, osoby samotnie wychowujące dzieci i single, o ile nie posiadają nieruchomości mieszkalnej (single nie mogli też posiadać jej wcześniej). 
  3. Powierzchnia mieszkania nie może przekraczać 75 mkw. (w przypadku singli 50 mkw.), powierzchnia domu nie może być większa niż 140 mkw. (nie dotyczy singli). 
  4. Dofinansowanie wypłacane jest do 70 mkw. powierzchni domu, 50 mkw. mieszkania (w przypadku singli 30 mkw. mieszkania). 
  5. Program funkcjonuje tylko do 31 grudnia 2012 roku – do tej daty trzeba złożyć w banku wniosek o kredyt z dopłatą. 
  6. Wymagany limit wieku kredytobiorcy na poziomie 35 lat nie dotyczy osób samotnie wychowujących dzieci. Wymaganie to uznawane jest ponadto za spełnione w przypadku rodzin, w których przynajmniej jeden z małżonków ma maksymalnie 35 lat. 
  7. Cena metra kwadratowego nieruchomości nie może przekroczyć wartości publikowanych kwartalnie prze BGK. Są one o 25% wyższe dla rynku pierwotnego niż wtórnego.

Znalezienie odpowiedniej nieruchomości będzie prawie niemożliwe

Zmiany limitów cen wpływają wprost na to czy mieszkanie spełniające wymagania cenowe programu będzie można znaleźć łatwiej czy trudniej. Warto zwrócić uwagę na przykład na Warszawę, gdzie spadek limitów spowoduje, że przy obecnym poziomie cen mniej rodzina ma szansę na znalezienie mieszania.

Dziś takie oferty są głównie dostępne na rynku pierwotnym, gdzie 2% mieszkań spełnia wymagania cenowe (faktycznie w wyniku negocjacji transakcji z udziałem dofinansowanego kredytu zawieranych jest znacznie więcej). Od października takich lokali praktycznie w ofercie nie będzie.

Wzrost dostępności nastąpi natomiast w Toruniu i Bydgoszczy, ale nie będzie on imponujący, bo już dziś jest bardzo wysoki. Zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym obu tych miast dostępność nie przekroczy kilku procent. 

Od października zmiana limitów w Rodzinie na swoim

Kontrowersje wokół limitów cen w Rodzinie na swoim

Zasady ustalania limitów w poszczególnych miastach i województwach wzbudzają kontrowersje. Dziwić mogą po pierwsze duże rozbieżności między poziomami, a także tendencjami w zmianach limitów obliczanych przez wojewodów w różnych częściach Polski. Wyjaśnienie tych kwestii kryje się w metodologii obliczania limitów, która daje dosyć dużą swobodę wojewodom w określaniu ich poziomów.

Limity cenowe wyznaczane są na podstawie średniej arytmetycznej z ostatnich dwóch odczytów wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Dodatkowo dla rynku wtórnego wskaźnik mnoży się przez wartość 0,8 (obniża się limit ustalony dla rynku pierwotnego o 20%).

Wskaźniki te ustalane są przez wojewodów w oparciu o aktualne dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące przeciętnych kosztów budowy mieszkań w budownictwie wielorodzinnym (są wyznaczane na podstawie kwestionariuszy wypełnianych przez deweloperów). Jednak podstawą dla wojewodów są obok danych gromadzonych przez GUS także własne analizy. Tu może kryć się częściowe wyjaśnienie dużych rozbieżności w poziomach limitów między województwami.

Bardzo ważne jest również to, że koszty brane pod uwagę mają wymiar historyczny, tzn. odnoszą się do już zakończonych budów. Są to m.in. wydatki na zakup gruntów, wznoszenie budynków, instalacji, urządzeń, finansowania budowy i wreszcie podatku VAT. Ponadto w miastach, gdzie deweloperzy prowadzą relatywnie mniej inwestycji otrzymywane przez wojewodów dane mogą charakteryzować się dużą przypadkowością – oddanie dużej inwestycji o wysokim standardzie lub mieszkań wykończonych zamiast lokali w stanie deweloperskim może znacznie zawyżyć statystyki.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom