O oszczędzaniu gazu. Praktyczne sposoby na oszczędność w domowym budżecie

Ilona Burkowska
Jak zaoszczędzić na gazie?O oszczędzaniu gazu. Praktyczne sposoby na oszczędność w domowym budżecie
Jak zaoszczędzić na gazie?O oszczędzaniu gazu. Praktyczne sposoby na oszczędność w domowym budżecie archiwum/fot. mconnors (morguefile.com)
Oszczędzanie to nie tylko gromadzenie kapitału. Czasem spore wydatki - zupełnie niepotrzebnie - ponosimy na codzienne koszty utrzymania domu. Dziś sprawdzamy, jak ograniczyć wydatki na gaz.

Któż z nas nie chciałby mieć więcej pieniędzy... Chyba każdy. Dlatego aby niepotrzebnie nie wydawać ciężko zarobionych złotówek, zacznijmy rozsądnie gospodarować domowym budżetem i przyjrzyjmy się wysokości rachunków. Oszczędzanie nie jest proste, ale możliwe. Wystarczy pamiętać o tym, że każda minuta niepotrzebnie lecącej wody, włączonego światła czy gazu, to nasze pieniądze. Dlatego myślmy o oszczędzaniu w kategoriach: nie płacę za to, z czego nie korzystam.

Zobacz: **

O oszczędzaniu wody. Praktyczne sposoby na oszczędność w domowym budżecie 

**

Dziś przedstawiamy najprostsze i najpopularniejsze sposoby na oszczędzanie gazu:

* Posiłki gotujmy w małej ilości wody i używajmy przykrywek do garnków - to skróci czas gotowania i zużycie gazu.

* Dopasujmy też wielkość garnka do wielkości palnika. Jeśli mały garnuszek postawimy na największym palniku tak, że płomienie będą wychodziły poza średnicę garnka, woda wcale nie zagotuje się szybciej. A z pewnością zużyjemy więcej paliwa.

* Gotując wodę na herbatę czy kawę wstawiajmy tyle płynu, ile akurat potrzebujemy. Nie trzeba zagotowywać pełnego czajnika, gdy chcemy zaparzyć jedną filiżankę. To zwyczajna strata energii.

* W piekarniku gazowym podczas pieczenia rzadko otwierajmy drzwiczki piekarnika, aby uniknąć strat ciepła.

* Jeśli to możliwe, używajmy garnków ze stali szlachetnej. Fakt - są droższe, ale wydatek może szybko się zwrócić. Gotując w nich zużyjemy mniej energii niż w przypadku „zwykłych" garnków emaliowanych.

* Dbajmy o czystość garnków i patelni. Myjmy dno garnków, bo brud na nich ogranicza nawet o 50 procent przewodzenie ciepła potrzebnego do gotowania. I koniecznie zadbajmy o odkamienienie czajnika - zalegający w nim osad również osłabia przewodzenie ciepła. Wystarczy wsypać do czajnika odkamieniacz lub zagotować w nim roztwór wody z octem.

* Gotujmy na parze - takie posiłki są nie tylko smaczne, a przy tym zdrowe. Dodatkową korzyścią jest to, że naczynia do gotowania na parze są wielopoziomowe, więc w tym samym czasie, używając jednego palnika, czasami można przygotować cały posiłek.

* Pamiętajmy o fachowym oczyszczaniu piecyka gazowego raz na pół roku. Brudne urządzenie zużywa nawet o 40 procent gazu więcej.

Ilona Burkowska 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom