Nożyce do żywopłotu i inne narzędzia do cięcia krzewów. Jakie nożyce do żywopłotu wybrać: akumulatorowe, elektryczne czy spalinowe?

Katarzyna Józefowicz
Mechaniczne nożyce do żywopłotu kształtem wcale nie przypominają klasycznych nożyc. Jednak pozwalają na szybkie i precyzyjne cięcie.
Mechaniczne nożyce do żywopłotu kształtem wcale nie przypominają klasycznych nożyc. Jednak pozwalają na szybkie i precyzyjne cięcie. goodluz (123rf.com)
Nożyce do żywopłotu to narzędzia, które szybko i przy niewielkim wysiłku pozwalają odpowiednio przyciąć gałęzie krzewów. A jeśli chcemy, żeby nasz żywopłot wyglądał atrakcyjnie, trzeba go regularnie przycinać kilka razy w roku. Jednak są sytuacje, kiedy lepszym wyborem niż nożyce mechaniczne są nożyce ręczne albo sekatory. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie narzędzie do cięcia żywopłotów i innych krzewów, a także jakie zalety i wady mają nożyce do żywopłotu akumulatorowe, elektryczne i spalinowe.

Spis treści

Przycinanie żywopłotów i krzewów w ogrodzie to jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, gdyż dzięki niemu rośliny ładniej się zagęszczają i obficiej kwitną, a żywopłoty tworzą gęstą, efektowną zieloną ścianę. Jeśli jednak zabieg ma przynieść spodziewane efekty, musi być wykonany za pomocą odpowiednio dobranych narzędzi, inaczej możemy uszkodzić krzew lub zniszczyć żywopłot.

O tym pamiętaj przy cięciu krzewów i żywopłotów!

Trzeba też pamiętać, że powierzchnie tnące narzędzi do cięcia zawsze muszą czyste i dobrze naostrzone, w przeciwnym razie podczas zabiegu poszarpią liście i końcówki pędów, oszpecając roślinę i narażając ją na infekcje. Na rynku dostępny jest cały wachlarz urządzeń do cięcia, dlatego warto wiedzieć, czym kierować się przy ich wyborze.

Polecamy też:

Sekatory do cięcia krzewów i drzewek

Najprostszymi narzędziami do przycinania roślin są ręczne sekatory ogrodnicze. Ze względu na mały ciężar i niewielkie rozmiary są bardzo wygodne w użytkowaniu, ale nadają się tylko do cięcia cienkich gałązek (do 1 cm grubości) krzewów ozdobnych takich jak róże, krzewuszki, tawuły czy pięciorniki, krzewów owocowych np. maliny, porzeczki oraz kwiatów.
Do grubszych gałęzi, np. drzew owocowych lub rozrośniętych krzewów ozdobnych jak np. lilaki, bardziej odpowiednie będą dwuramienne, duże sekatory nożycowe z przekładnią (np. sekator kowadełkowy do gałęzi), zwiększającą siłę nacisku i wydajność urządzenia. Dobrze też, jeśli taki sekator będzie miał teleskopowe ramiona, dzięki czemu będziemy mogli dostosować ich długość do wysokości przycinanych gałęzi.

Zobacz, jakich krzewów nie przycinać wiosną, bo pozbawisz je kwiatów i kiedy wykonać ten zabieg. Przejdź do kolejnych zdjęć i opisów – użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Chcesz, żeby dobrze kwitły? Tych krzewów ozdobnych nie przyc...

Narzędzia do cięcia żywopłotu

Ręczne sekatory są wygodne w użyciu, lekkie i precyzyjne, ale do cięcia typowych żywopłotów raczej się nie nadają, gdyż trudno z ich pomocą uzyskać równą płaszczyznę, a praca zajmuje sporo czasu. Takie narzędzia mogą sprawdzić się wyłącznie w przypadku niewielkich żywopłotów z roślin zimozielonych o dużych liściach (np. laurowiśnia), które łatwo jest uszkodzić podczas cięcia urządzeniami mechanicznymi. W ich przypadku sprawdzają się też ręczne nożyce do żywopłotu (o prostych lub falowanych ostrzach, utrudniających „uciekanie” pędów podczas cięcia), którymi można przycinać również nieduże żywopłoty z innych krzewów. Zastosowanie takich nożyc będzie wprawdzie wymagało od nas więcej pracy i wysiłku, ale pozwoli lepiej kontrolować obszar cięcia i łatwiej skorygować ewentualne błędy.
Aby uzyskać równą powierzchnię żywopłotu, można wesprzeć się znacznikiem w postaci rozciągniętego sznurka, który wyznaczy nam linię cięcia.

Mechaniczne nożyce do żywopłotu

Przy większych żywopłotach wygodniejszym, choć już nie tak precyzyjnym urządzeniem będą nożyce mechaniczne, które pozwalają szybko i skutecznie wykonać pracę, ale zwiększają ryzyko uszkodzenia żywopłotu (ich stosowanie wymaga nieco wprawy). Do wyboru mamy nożyce do żywopłotu:

  • nożyce do żywopłotu akumulatorowe,
  • nożyce elektryczne do żywopłotu (zasilane z sieci),
  • nożyce do żywopłotu spalinowe.

Jak wyglądają nożyce do żywopłotu?

Poszukując mechanicznych nożyc do żywopłotu, nie powinniśmy jednak sugerować się ich nazwą, bo chociaż określane są jako nożyce, nie przypominają tego narzędzia, ale raczej zęby ryby piły, gdyż posiadają długą listwę tnącą, wyposażoną w dwa rzędy ostrzy.

Warto przeczytać:

Nożyce elektryczne do żywopłotu

Każdy typ takiego urządzenia ma swoje wady i zalety, dlatego warto wiedzieć, czym kierować się przy ich wyborze. Elektryczne nożyce do żywopłotu zapewniają długi czas pracy, a przy tym są ciche i dość lekkie, dlatego łatwo można nimi przycinać większe i mniejsze żywopłoty. Niestety, sprawdzają się tylko w miejscach, gdzie jest dostęp do gniazda elektrycznego. Nie są też do końca wygodne i bezpieczne, gdyż zakres manewru narzędziem ogranicza kabel elektryczny, a do tego istnieje ryzyko jego przecięcia i porażenia prądem.

Nożyce do żywopłotu spalinowe

Lepszym rozwiązaniem są nożyce spalinowe, które pozwalają na nieograniczoną mobilność urządzenia oraz zapewniają długą i szybką pracę. Niestety, są to zwykle urządzenia bardzo głośne, a do tego ciężkie, więc podczas pracy szybciej się zmęczymy. Trzeba również wziąć pod uwagę emisję spalin.

Sprawdź:

Nożyce do żywopłotu akumulatorowe

Wyjściem niemal idealnym są lżejsze, wygodniejsze, cichsze i bezpieczniejsze nożyce akumulatorowe. Praca nimi jest łatwiejsza i wygodniejsza, ale niestety i one mają swoje słabe strony, gdyż ich akumulator pozwala na krótszą pracę niż w przypadku urządzeń spalinowych lub elektrycznych (co jakiś czas akumulator wymaga ładowania, większa pojemność akumulatora zapewnia dłuższą pracę).

Zadbaj o piękny ogród!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom