Nowe mieszkanie? Deweloperzy kuszą udogodnieniami. Na jakie „bonusy” można liczyć przy zakupie nieruchomości?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Mieszkanie musi dziś oferować coś więcej niż tylko dach nad głową, żeby zadowolić klienta.
Mieszkanie musi dziś oferować coś więcej niż tylko dach nad głową, żeby zadowolić klienta. Arkadiusz Gola/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Mieszkanie to dziś produkt chętnie kupowany. Mimo to deweloperzy wiedzą, że o klienta warto walczyć – i na nowych osiedlach proponują coraz więcej udogodnień. To m.in. ułatwienia dla osób niepełnosprawnych, rozwiązania z zakresu smart home i nowe podejście do przestrzeni wspólnych. Sprawdziliśmy, na jakie „bonusy” można dziś liczyć – oczywiście za odpowiednią opłatą.

Można powiedzieć, że dla kupujących mieszkania istnieją w Polsce dwa światy. W jednym szukają lokum ci, których nie stać na wybredność: to świat najtańszych mieszkań z tzw. segmentu popularnego, oferujących podstawowy standard i nic więcej, często położonych na dalekich obrzeżach miast. A ponieważ tanie lokale znikają z rynku błyskawicznie, nabywca musi brać to, co jest i pogodzić się z niedogodnościami: ciasnotą mieszkania i osiedla, brakiem zieleni, częstymi wadami i usterkami.

W drugim świecie kupują mieszkania ci, którzy mogą sobie pozwolić na więcej. Tutaj liczą się komfort i nowoczesne rozwiązania, za które klient skłonny jest dopłacić, więc deweloperzy prześcigają się w wymyślaniu kolejnych udogodnień. Wyższy standard może oznaczać np. rozwiązania z zakresu smart home, rozbudowaną infrastrukturę w okolicy, strefy aktywnego wypoczynku na osiedlu czy dodatkowe ułatwienia dla osób niepełnosprawnych.

Mieszkanie inteligentne, czyli smart home

Rozwiązania smart home można na nowych osiedlach spotkać coraz częściej. Chodzi o urządzenia z zakresu automatyki domowej, które na wiele sposobów ułatwiają nam życie. Mogą one m.in.:

 • zwiększać bezpieczeństwo (np. kamery w dzwonkach do drzwi, urządzenia wysyłające powiadomienie na smartfona, gdy ktoś obcy wejdzie do mieszkania),
 • pozwalać na sterowanie oświetleniem za pomocą głosu czy smartfona,
 • automatycznie opuszczać i podnosić rolety,
 • utrzymywać w pomieszczeniach wskazaną temperaturę,
 • włączać lub wyłączać urządzenia AGD o wyznaczonej porze (np. ekspres do kawy rano),
 • umożliwiać zdalny monitoring różnych systemów w budynku.

W najnowszych inwestycjach deweloperskich można przykładowo spotkać udogodnienia takie jak winda sterowana głosem, osiedlowy szlaban i drzwi wejściowe do budynku otwierane z poziomu aplikacji, elektroniczne zamki w drzwiach mieszkań czy energooszczędne oświetlenie LED aktywowane czujnikami ruchu na klatkach schodowych.

– Wiele osób, zwłaszcza z pokolenia milenialsów, ceni sobie wszelkie nowinki technologiczne i zdaje sprawę z tego, że w smart home warto zainwestować już teraz – mówi Gregory Radek z Amperi. – Mają one za zadanie nie tylko podnosić komfort, ale również wpływać na obniżenie kosztów utrzymania mieszkania. Poza tym przyczyniają się do zwiększania poczucia bezpieczeństwa, a to argument, który jest dla wszystkich jednym z najważniejszych przy wyborze wymarzonego miejsca do życia.

Elektromobilność i rowerzyści na osiedlach

Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na samochody elektryczne. Szacuje się, że po polskich drogach jeździ już około 6 tysięcy takich pojazdów. Na razie jest to więc zjawisko niszowe, jednak można się spodziewać, że z czasem będzie zyskiwać na popularności. Deweloperzy zaczynają powoli reagować na te zmiany – nowe osiedla coraz częściej oferują ładowarki do samochodów elektrycznych. Taki obowiązek od niedawna nałożyła na firmy budujące mieszkania dyrektywa Unii Europejskiej.

– Podstawowym sposobem zasilania baterii jest podłączenie pojazdu do ładowarki na czas spoczynku nocnego. Jest to tak zwane ładowanie nocne, przydomowe – wyjaśnia Joanna Makola z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. – Mimo wszystko obecna oferta deweloperów w tym zakresie jest znikoma. Uwzględniając jednak bardzo dynamiczny rozwój elektromobilności, można być pewnym, że w przyszłości dostęp do ładowarki pojazdów elektrycznych stanie się niebagatelnie istotny z punktu widzenia nabywców.

Ekologiczny transport to także rower, a więc deweloperzy dbają również o udogodnienia dla miłośników dwóch kółek. Standardem coraz częściej są rowerownie w budynkach, a oprócz nich na osiedlach można spotkać też stacje naprawy rowerów.

Zieleń i ekologia coraz istotniejsze

Nie od dziś wiadomo, że każdy chciałby mieszkać w otoczeniu zieleni. Zamknięcie w domach z powodu pandemii sprawiło jednak, że obecnie zwracamy jeszcze większą uwagę niż kiedyś na tereny zielone. Zwracamy też uwagę na ekologię. Wyraźnie pokazuje to choćby badanie wykonane na zlecenie Nexity:

 • przy wyborze mieszkania zieleń w okolicy jest ważna dla 48 proc. z nas,
 • wśród osób, które kupiły lokum w ciągu ostatniej dekady, 35 proc. zwracało uwagę na wpływ nieruchomości na środowisko.

Deweloperzy doskonale zdają sobie sprawę z tych trendów. Na nowych osiedlach coraz częściej króluje zieleń, a bliskość terenów rekreacyjnych to jeden z największych atutów, jakimi można reklamować inwestycję. Klienci coraz częściej oczekują też balkonów, tarasów i ogródków, więc np. Grupa ROBYG S.A. jeszcze w 2020 r. zdecydowała się na przeprojektowanie nowych inwestycji tak, by powiększyć ogródki.

Jeśli chodzi o ekologię, na osiedlach poza wspomnianymi ładowarkami do samochodów elektrycznych coraz częściej spotyka się m.in. fotowoltaikę, systemy oszczędzające energię, gruntowe wymienniki ciepła, wentylację z rekuperacją, chłonne chodniki ułatwiające wsiąkanie wody czy zbiorniki na deszczówkę.

Udogodnienia dla niepełnosprawnych i nowe myślenie o przestrzeniach wspólnych

Osoby z niepełnosprawnościami często mają problem z poruszaniem się po starszych osiedlach – na przeszkodzie stają wysokie krawężniki, niewygodne wejścia do budynków, brak wind. Na szczęście udogodnienia w tym zakresie są coraz częściej spotykane w nowych inwestycjach. Szerokie miejsca parkingowe z łatwym dostępem od strony chodnika, szerokie klatki schodowe, niskie progi, ruchome platformy – takie rozwiązania deweloperzy proponują coraz częściej. Trzeba jednak przyznać, że w tej sferze wciąż pozostaje wiele do zrobienia.

Prawdziwy renesans przeżywają za to przestrzenie wspólne na osiedlach, które przedtem traktowano nieco po macoszemu. Dziś powoli przestajemy traktować osiedla jako wyłącznie sypialnie – coraz częściej chcemy tam też załatwiać codzienne sprawy, wypoczywać i integrować się z sąsiadami. Deweloperzy prześcigają się zatem w pomysłach i oferują m.in.:

 • wspólną pralnię zlokalizowaną w osobnym budynku,
 • lokale usługowe w parterach bloków (sklepy, restauracje itp.),
 • place osiedlowe i inne miejsca do wspólnego spędzania czasu,
 • miejsca do aktywnego wypoczynku,
 • duże place zabaw.

Ogółem coraz ważniejsze staje się planowanie osiedli tak, by przypominały miniaturowe miasta – z własną infrastrukturą usługową, terenami do spacerów i wypoczynku oraz wygodną siatką ulic i chodników.

W artykule wykorzystano materiały prasowe firm Amperi i Quelle Locum, komentarze uzyskane od deweloperów oraz badanie przeprowadzone na zlecenie firmy Nexity.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom