Dlaczego oświetlenie jest ważne?
Czasy jednej lampy wiszącej u sufitu dawno minęły. Do przeszłości odchodzi również, modny do niedawna, zwyczaj oświetlania „wszystkiego” (np. sufity z mnóstwem punktów świetlnych). W pomieszczeniach jest równie ważne światło, co i mrok. Bo jedno i drugie jest potrzebne do naszego dobrego funkcjonowania. Dlatego w mieszkaniu powinny być strefy oświetlone w zróżnicowany sposób. Bardzo wiele zależy od rodzaju pomieszczenia i czynności, jakie w nim wykonujemy. Jak podpowiada projektantka wnętrz Joanna Ochota, przy planowaniu oświetlenia powinniśmy się trzymać dwóch podstawowych zasad:
- dobieramy właściwe oświetlenie dla właściwego miejsca;
- oświetlenie spowoduje, że będziemy widzieć, co robimy i wykonywać te czynności wydajniej i w komfortowych warunkach.
Z tych zasad wynika, że inaczej powinno być rozplanowane oświetlenie kuchni, a inaczej salonu, czy sypialni. Trzeba uwzględnić jeszcze jedną, zasadniczą rzecz – oświetlenie nie może być zaplanowane w oderwaniu od aranżacji wnętrza. Dlatego najpierw powinniśmy się zastanowić, gdzie stanie kanapa, czy stół, a dopiero potem planować rozmieszczenie lamp, tak żeby optymalnie oświetliły daną przestrzeń.
Znajdź nową lampę w promocji

Rabalux
Rabalux Anja Spot Stain Chrome E14 1X Max 40W Flexible And Plugin ...

Lumines
Lumines Profil aluminiowy nawierzchniowy typ Y różne kolory 1m LUM-1Y

V-TAC
V-Tac Wentylator Sufitowy 132Cm Brąz 15W Led Cct 1500Lm Pilot ...

Lumina Deco
Lumina Deco kinkiet Forneri D15 E27 biały/mosiądz LDW 6832-150 (WT+MD)
Otwarty salon i kuchnia. Jak je dobrze oświetlić
W naszych domach i mieszkaniach, otwarta strefa dzienna coraz częściej zastępuje tradycyjnie wydzielone pomieszczenia. To część mieszkania, w której spędzamy najwięcej czasu.
Otwarty salon, kuchnia, jadalnia to jednak przestrzeń, o zróżnicowanym charakterze i to koniecznie musimy wziąć pod uwagę, planując oświetlenie. I tak:
- nad stołem powinna zawisnąć lampa, oświetlająca blat, ale światło nie powinno razić oczu. Jego natężenie powinno wynosić 200-300 luksów (lx); lampa wyznaczy też centralny punkt pomieszczenia, dlatego warto pomyśleć o jej wyglądzie (ciekawym wyborem może być lampa z efektem 3D);
- w strefie wypoczynkowej powinniśmy zaplanować oświetlenie ogólne o natężeniu ok. 200 lx; dodatkowo warto pomyśleć o mocniejszym oświetleniu miejsca do czytania (500 lx). W roli dodatkowego oświetlenia sprawdzą się kinkiety lub dekoracyjne lampy stojące. Natomiast jako oświetlenie ogólne tej części polecane są oprawy przysufitowe. Zapewniają one równomierne oświetlenie tej strefy;
- strefa kuchenna - blat wyspy i blaty przy kuchence i zlewozmywaku – to miejsce pracy, więc powinno być dobrze oświetlone (natężenie ok. 500 lx). Bardzo dobrym rozwiązanie jest oświetlenie podszafkowe, które zapewnia optymalne oświetlenie stref roboczych.
Nie zapominajmy także o dekoracyjnej roli oświetlenia - wybrane elementy wystroju można podkreślić dekoracyjnymi taśmami LED, umieszczonymi w estetycznych maskownicach. Jest też wiele propozycji dekoracyjnego oświetlenia LED, których nie mocuje się na stałe i zawsze można je „dołożyć”. Dobrze sprawdzą się też lampy stojące, ustawione np. na komodzie. Pomogą stworzyć przytulną domową atmosferę.
Znajdź nową lampę w promocji
Światło w sypialni i łazience
Oświetlenie sypialni
W sypialni najważniejsze jest oświetlenie przy łóżku. Lampki stojące na nocnych szafkach lub kinkiety. To z nich będziemy najczęściej korzystać wieczorem. Oświetlenie górne przyda nam się głównie przy sprzątaniu. Ważne jest to, żeby lampy można było włączać i wyłączać z łóżka.
Jeśli w sypialni mamy garderobę, jej wnętrze warto oświetlić np. lampami podszafkowymi LED.
W sypialni szczególnie ważna jest barwa światła. Powinno ono być ciepłe, bo takie światło w naturalny sposób sprzyja wyciszeniu i zachęca do snu.