Niezapominajka w ogrodzie i na balkonie. Są ładne i ławe w uprawie. Jak zadbać o niezapominajki, żeby ładnie kwitły?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Niezapominajki to wyjątkowo wdzięczne rośliny. Nie są też trudne w uprawie. W ogrodzie, raz posiane lub zasadzone, przeważnie rozsiewają się same (ale nie są uciążliwe).
Niezapominajki to wyjątkowo wdzięczne rośliny. Nie są też trudne w uprawie. W ogrodzie, raz posiane lub zasadzone, przeważnie rozsiewają się same (ale nie są uciążliwe). Katarzyna Laszczak
Niezapominajki niby wyglądają niepozornie, ale to piękne kwiaty. Można uprawiać je w ogrodach, ale też na balkonach. Niezapominajki najobficiej kwitną w maju, wtedy też mają swoje święto - 15 maja to Dzień Polskiej Niezapominajki. To kwiaty, które są lubiane od dawna, trafiły nawet do legend, mają też symboliczne znaczenie - to kwiaty dla zakochanych, ale też nieco zapominalskich osób. Podpowiadamy, jak uprawiać niezapominajki w ogrodzie i na balkonie.

Niezapominajka - kwiat dla zakochanych i zapominalskich

Niezapominajka to kwiat, który zapominalskim ma pomóc zapamiętać istotne sprawy do wykonania. To również symbol zakochanych, gdy czeka ich tymczasowe rozstanie. Aby jedna połówka nie zdradziła drugiej podczas jej nieobecności, zakochani mają przy sobie niezapominajkę, dzięki której pamiętają o swojej wybrance lub swoim wybranku i pozostają wierni.

Inne nazwy niezapominajki

Niezapominajki są też znane jako niezabudki oraz żabie oczka. Natomiast ich botaniczna nazwa Myosotis oznacza po grecku „mysie uszko”.

Uprawa i pielęgnacja niezapominajek

Niezapominajka preferuje zacienione (wyjątkiem jest niezapominajka alpejska lubiąca słońce) i mokre miejsca, zarośla, mokradła, lasy, góry. Roślina ta wyrasta nawet na terenach zalewowych. W uprawie ogrodowej nadaje się np. jako ozdoba rosnąca wzdłuż chodników i ogrodzeń oraz jako otoczka innych, większych kwiatów. Najlepiej rośnie w wilgotnej glebie bogatej w próchnicę. Zabiegi pielęgnacyjne wystarczy ograniczyć do regularnego podlewania. Niezapominajka to roślina o delikatnym wyglądzie, ale jest silna i wytrzymała. Cięte niezapominajki nadają się do wazonu.

Kiedy siać niezapominajki?

Niezapominajki uprawiane w ogrodach to rośliny dwuletnie – w pierwszym roku mają tylko liście, a zakwitają w drugim. Niezapominajki wysiewamy, zależnie od gatunku, od kwietnia do lipca. Wysiewamy je do wydzielonego zagonu, zwanego rozsadnikiem. Powinien o mieć specjalne podłoże dla wysiewanych roślin, aby mogły prawidłowo rosnąć. Dopiero później, na wiosnę, warto ją przesadzić do zwykłej ziemi. W następnych latach niezapominajki same powinny się już wysiewać. Zima nie powinna im zaszkodzić. Na pierwszą zimę można je okryć np. agrowłókniną. Wiosną można też kupić już kwitnące niezapominajki w doniczkach, które można posadzić w ogrodzie i od razu cieszyć się ich kwiatami. Powinny się rozsiać w ogrodzie.

Polecamy też:

Niezapominajki na balkon

Niezapominajki można również sadzić w balkonowych skrzynkach i doniczkach. Najlepiej kupić gotowe sadzonki, które najczęściej pojawiają się w sprzedaży już na początku kwietnia. Te rośliny bardzo ładnie komponują się np. z bratkami, stokrotkami czy jaskrami azjatyckimi, które kwitną w tym samym terminie i, podobnie jak niezapominajki, najlepiej wyglądają zanim nadejdą upalne dni (około czerwca tę kompozycję będzie trzeba zastąpić kwiatami, które będą kwitły od lata do jesieni). Do tego czasu wystarczy je regularnie podlewać, tak żeby ziemia w doniczce była lekko wilgotna.

Jest wiele kwiatów, które dobrze znoszą nasłonecznienie. Zobacz, co posadzić na balkonie, na którym słońce naprawdę grzeje. Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Najlepsze kwiaty na słoneczny balkon. Poznaj rośliny, które ...

Gatunki niezapominajki

Niezapominajka kwitnie najczęściej na niebiesko, rzadziej na fioletowo, różowo czy biało. Należy do niej około 50 gatunków, a do najpopularniejszych niezapominajek zalicza się niezapominajkę alpejską, błotną oraz leśną.

  • Niezapominajka alpejska jest rośliną górską, w Polsce rośnie głównie w Tatrach. Kwitnie w czerwcu i lipcu zazwyczaj na ciemnoniebiesko.
  • Niezapominajka błotna kwitnie z reguły nieco szybciej, bo w maju i czerwcu, a do tego ma jaśniejsze kwiaty niż alpejska. Niezapominajka błotna upodobała sobie mokradła. Gdy planujemy uprawę ogrodową, warto posadzić niezapominajkę błotną blisko oczka wodnego, jeśli je mamy.
  • Niezapominajka leśna kwitnie już od kwietnia do czerwca. Kwiaty ma niebieskie, ale również mogą być one białe albo różowe. To właśnie ona najczęściej występuje w ogrodach.

Szkodniki atakujące niezapominajki

W uprawie niezapominajka odporna jest na większość chorób grzybowych (wyjątkiem jest mączniak) i na szkodniki. Może się na niej natomiast pojawić mszyca, która wysysa soki z roślin i sprawia, że ta obumiera. Znakiem charakterystycznym i rozpoznawczym obecności mszycy na roślinie jest kleista substancja, którą zostawia ona na powierzchni.

Rośliny wyglądające prawie jak niezapominajka

Warto wiedzieć, że są dwie rośliny ogrodowe, które mają kwiaty łudząco podobne do niezapominajek, ale zupełnie inne liście. To brunnera wielkolistna, zwana niezapominajką kaukaską oraz ułudka wiosenna. Obie są ładne i łatwe w uprawie, lubią lekko zacienione miejsca, chętnie rosną pod drzewami i krzewami. Nieco podobne do niezapominajki kwiaty ma także przetacznik ożankowy, który rośnie dziko na łąkach, a czasem też pojawia się w ogrodach.

Ciekawostki o niezapominajce

Nasze babcie wierzyły, że jeśli ich córki, będące pannami, będą kładły na noc pod poduszkę kwiat niezapominajki, szybciej poszukają sobie mężów. Ta drobna roślina ma swoje święto. Dzień Polskiej Niezapominajki obchodzimy 15 maja. Warto jednak pamiętać, że ten dzień to także święto polskiej przyrody w ogóle, a niezapominajka jest jej symbolem.

Legendy o niezapominajce

Legend o niezapominajce jest sporo. Choćby taka: gdy Pan Bóg tworzył świat, każdej roślinie nadawał nazwę. Przypadkowo pominął drobny, niebieski kwiat. Ten zapytał wreszcie Stwórcę, dlaczego nie dał mu nazwy. Wtedy Pan Bóg odrzekł: – Od teraz będziesz nazywać się niezapominajka.
W innej legendzie główną rolę odgrywa rycerz. Gdy spotkał się on z ukochaną, podbiegł dla niej nad rzekę zerwać śliczne, niebieskie kwiaty. Gdy je zrywał, noga mu się osunęła i wpadł do wody. Zdążył tylko krzyknąć do ukochanej: – Nie zapomnij o mnie.

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom