Niezapominajka - kwiat dla zakochanych i zapominalskich
Niezapominajka to kwiat, który zapominalskim ma pomóc zapamiętać istotne sprawy do wykonania. To również symbol zakochanych, gdy czeka ich tymczasowe rozstanie. Aby jedna połówka nie zdradziła drugiej podczas jej nieobecności, zakochani mają przy sobie niezapominajkę, dzięki której pamiętają o swojej wybrance lub swoim wybranku i pozostają wierni.
Inne nazwy niezapominajki
Niezapominajki są też znane jako niezabudki oraz żabie oczka. Natomiast ich botaniczna nazwa Myosotis oznacza po grecku „mysie uszko”.
Uprawa i pielęgnacja niezapominajek
Niezapominajka preferuje zacienione (wyjątkiem jest niezapominajka alpejska lubiąca słońce) i mokre miejsca, zarośla, mokradła, lasy, góry. Roślina ta wyrasta nawet na terenach zalewowych. W uprawie ogrodowej nadaje się np. jako ozdoba rosnąca wzdłuż chodników i ogrodzeń oraz jako otoczka innych, większych kwiatów. Najlepiej rośnie w wilgotnej glebie bogatej w próchnicę. Zabiegi pielęgnacyjne wystarczy ograniczyć do regularnego podlewania. Niezapominajka to roślina o delikatnym wyglądzie, ale jest silna i wytrzymała. Cięte niezapominajki nadają się do wazonu.
Kiedy siać niezapominajki?
Niezapominajki uprawiane w ogrodach to rośliny dwuletnie – w pierwszym roku mają tylko liście, a zakwitają w drugim. Niezapominajki wysiewamy, zależnie od gatunku, od kwietnia do lipca. Wysiewamy je do wydzielonego zagonu, zwanego rozsadnikiem. Powinien o mieć specjalne podłoże dla wysiewanych roślin, aby mogły prawidłowo rosnąć. Dopiero później, na wiosnę, warto ją przesadzić do zwykłej ziemi. W następnych latach niezapominajki same powinny się już wysiewać. Zima nie powinna im zaszkodzić. Na pierwszą zimę można je okryć np. agrowłókniną. Wiosną można też kupić już kwitnące niezapominajki w doniczkach, które można posadzić w ogrodzie i od razu cieszyć się ich kwiatami. Powinny się rozsiać w ogrodzie.
Polecamy też:
Niezapominajki na balkon
Niezapominajki można również sadzić w balkonowych skrzynkach i doniczkach. Najlepiej kupić gotowe sadzonki, które najczęściej pojawiają się w sprzedaży już na początku kwietnia. Te rośliny bardzo ładnie komponują się np. z bratkami, stokrotkami czy jaskrami azjatyckimi, które kwitną w tym samym terminie i, podobnie jak niezapominajki, najlepiej wyglądają zanim nadejdą upalne dni (około czerwca tę kompozycję będzie trzeba zastąpić kwiatami, które będą kwitły od lata do jesieni). Do tego czasu wystarczy je regularnie podlewać, tak żeby ziemia w doniczce była lekko wilgotna.
Kwiaty na słoneczny balkon. One nie boją się upału! Zobacz, ...
Gatunki niezapominajki
Niezapominajka kwitnie najczęściej na niebiesko, rzadziej na fioletowo, różowo czy biało. Należy do niej około 50 gatunków, a do najpopularniejszych niezapominajek zalicza się niezapominajkę alpejską, błotną oraz leśną.