Spis treści
- Kiedy kwitną niezapominajki?
- Jakie kolory mają niezapominajki?
- Czy niezapominajki są wieloletnie?
- Niezapominajki na balkon
- Jak sadzić niezapominajki do doniczki?
- Czy niezapominajki lubią słońce? Na jaki balkon się nadają?
- Jak dbać o niezapominajki w doniczce?
- Z czym sadzić niezapominajki w doniczce?
- Co zrobić z niezapominajkami w doniczce, gdy przekwitną?
Niezapominajki zna chyba każdy. Drobne niebieskie kwiatuszki z jaśniejszym oczkiem rosną w Polsce dziko, są też uprawiane w ogrodach. Kiedyś były też popularnym motywem zdobniczym. Mają symbolizować pamięć.
Kiedy kwitną niezapominajki?
Niezapominajki zaczynają kwitnąć wiosną – najczęściej w kwietniu, a szczyt sezonu na nie przypada na maj (a 15 maja mają nawet swoje święto).
Jakie kolory mają niezapominajki?
Te kwiaty często kojarzą się z błękitnym kolorem, ale mają kwiaty w różnych odcieniach niebieskiego – aż po granat, czy odcień złamany fioletem. Wyhodowano także odmiany niezapominajek o kwiatach różowych i białych.
Czy niezapominajki są wieloletnie?
Na balkonach niezapominajki najczęściej uprawia się jako rośliny jednoroczne, wiosenne. Ogólnie trwałość niezapominajek zależy od gatunku (mają ich sporo, podobnych do siebie). Te, uprawiane w ogrodach to rośliny wieloletnie, ale krótkowieczne. Natomiast ochoczo rozsiewają się.
Niezapominajki na balkon
Od kwietnia (czasem już końca marca) sadzonki niezapominajek już gotowe do kwitnięcia kupimy w sklepach ogrodniczych, na targowiskach, a nawet w co niektórych warzywniakach. Nie musimy się więc kłopotać z ich siewem i samodzielną uprawą.
Jak sadzić niezapominajki do doniczki?
Po zakupie te kwiaty wystarczy przesadzić do większej doniczki (może być standardowa balkonowa skrzynka). Najczęściej kupujemy niewielkie rośliny, ale niezapominajki szybko rozrosną się, więc sadźmy je co kilkanaście centymetrów. Nie będą gigantyczne – osiągną jakieś 20-30 cm, ale to i tak więcej niż sadzonka. W podłużnej doniczce nie sadźmy ich w jednym, równym rządku, tylko w szachownicę (tak samo zróbmy, jeśli sadzimy je z innymi kwiatami). Dzięki temu rośliny będą miały miejsce, a skrzynka będzie ładnie wypełniona.
Pamiętajmy, że w doniczce muszą być otwory (a pod nią – podstawka, żeby woda nie kapała na balkon sąsiadów). Niezapominajkom w zupełności wystarczy uniwersalna ziemia do kwiatów.
Czy niezapominajki lubią słońce? Na jaki balkon się nadają?
Niezapominajki nie przepadają za prażącym słońcem. Na balkonie od południa, gdzie nie ma cienia, szybko wyrosną i przekwitną. Dłużej będą cieszyć na lekko ocienionych balkonach, albo takich, które wychodzą na wschód, zachód, a nawet północ.
Jak dbać o niezapominajki w doniczce?
Podstawowym i właściwie jedynym zabiegiem, o którym musimy pamiętać, jest podlewanie. Niezapominajki muszą mieć lekko wilgotną ziemię. Jak często podlewać niezapominajki? To zależy od nasłonecznienia – w gorący dzień i na słonecznym balkonie może to być konieczne nawet dwa razy dziennie. W pozostałych przypadkach – codziennie lub co drugi dzień. Sprawdźmy po prostu palcem, czy podłoże jest wilgotne. Przy podlewaniu starajmy się unikać moczenia liści i kwiatów. Lejmy wodę na podłoże.
Z czym sadzić niezapominajki w doniczce?
Na balkonie idealnym towarzystwem dla niezapominajek są:
- bratki,
- bratki drobnokwiatowe,
- jaskry azjatyckie,
- stokrotki.
Wszystkie kwitną w tym samym terminie i mają zbliżone wymagania oraz trwałość.
Co zrobić z niezapominajkami w doniczce, gdy przekwitną?
Niezapominajki to przede wszystkim wiosenne kwiaty. Gdy przekwitną, możemy je przyciąć i czekać aż „odbiją” – ale to może udać się na lekko cienistych balkonach. Nie będą jednak już tak ładne, jak wiosną. Jeśli na balkonie mamy mało miejsca i chcemy mieć piękne kwiaty latem – z niezapominajkami po prostu rozstańmy się i posadźmy letnie kwiaty. Jeśli mamy ogród, niezapominajki możemy przesadzić do gruntu.