Konwalia w ogrodzie. Ma niewielkie wymagania, ale trzeba na nią uważać. Jak uprawiać konwalie i na co zwrócić uwagę?

Zapach konwalii nieodłącznie kojarzy się z majem. Te piękne kwiaty są wyjątkowo łatwe w uprawie.
Zapach konwalii nieodłącznie kojarzy się z majem. Te piękne kwiaty są wyjątkowo łatwe w uprawie. _Alicja_ (pixabay.com)
Kwiaty konwalii są jednym z symboli maja. Upojny zapach białych, niewielkich dzwoneczków zna chyba każdy. W maju bez trudu kupimy bukiecik konwalii, ale równie łatwo wyhodujemy je w ogrodzie. W przypadku konwalii częstszym problemem jest to, że rozrastają się one nadmiernie, niż to to, że nie chcą rosnąć. Podpowiadamy, ja radzić sobie z konwaliami i jak je uprawiać w ogrodzie. Piszemy też, na co uważać, bo konwalie są nie tylko ekspansywne, ale też trujące.

Spis treści

Konwalia, czyli „lilia dolin”

Konwalia majowa (Convallaria majalis) to jedna z bardziej znanych i popularnych roślin. Kiedyś nazywana była lilią dolin, bo rosła m.in. w angielskich dolinach. Jej potoczna angielska nazwa to właśnie lily-of-the-valley. Jednak słowo „dolina” pobrzmiewa również w nazwie używanej przez nas, bo „konwalia” pochodzi od łacińskiego słowa „convallaris”, oznaczającego właśnie głęboką dolinę. W Polsce konwalia występuje dość powszechnie, także dziko. To gatunek rodzimy, rosnący w lasach. Do 2014 r. była objęta częściową ochroną, jednak obecnie już nie jest (poza niektórymi obszarami). Jednak konwalie są też bardzo popularne w uprawie.

Polecamy też:

Jak wyglądają i kiedy kwitną konwalie?

Tę roślinę chyba zna każdy. Jej pięknie pachnące kwiaty przypominają miniaturowe dzwonki. Wyrastają po kilka-kilkanaście na łukowato wyginającym się pędzie. Ten z kolei wyrasta z pary wydłużonych, ale dość szerokich liści. Konwalia tworzy kłącza i podziemne rozłogi, za pomocą których łatwo ją rozmnożyć, a jeszcze łatwiej rozrasta się sama. Konwalie kwitną w maju. Niekiedy wytwarzają też owoce, które mają kulisty kształt. Początkowo są zielone, z czasem czerwienieją. Jesienią, gdy liście konwalii zasychają, stają się szczególnie widoczne.
UWAGA: wszystkie części konwalii są trujące!

Uprawa konwalii w ogrodzie. Podstawowe wymagania

Konwalie są łatwe w uprawie. Jednak, jako leśne rośliny, najlepiej rosną i kwitną na w miarę żyznych, próchniczych ziemiach, które są lekko wilgotne. Optymalny jest dla nich półcień. Radzą sobie też w słońcu (ale ich liście wtedy brązowieją), natomiast w cieniu będą miały piękne liście, ale nie zakwitną. Dobrze rosną pod drzewami i krzewami, gdzie wręcz mogą zastąpić trawnik.

Pielęgnacja konwalii

Konwalie niemal nie wymagają pielęgnacji. Jeśli jest susza, a posadziliśmy je słonecznym miejscu, warto je podlewać. Można zasilać je kompostem, który stworzy odpowiednią strukturę ziemi. Jeśli rosną pod drzewami liściastymi, jesienią nie wygrabiajmy liści, tylko pozostawmy je na konwaliach. Stworzą one warunki zbliżone do naturalnych dla konwalii, szczególnie jeśli chodzi o podłoże, bo te rośliny nie potrzebują zimowego okrycia - są w pełni odporne na mróz. Konwalie praktycznie nie wymagają pielenia, bo kiedy się rozrosną, chwasty nie mają z nimi szans.

Odmiany konwalii

Poza typową odmianą, są również bardziej ozdobne. Do najbardziej znanych odmian konwalii należy Grandiflora, mająca dosyć duże kwiaty (kielichy). Większe, niż w większości odmian konwalii, kwiaty wytwarza również Fortin's Giant. Najpełniejsze, kuliste kwiaty ma Plena, natomiast Prolificans to konwalia o kwiatach tyle oryginalnych, że mają one dziwaczne kształty, a po bokach wyrastają gałązki też z kwiatkami. Są też konwalie o jasnoróżowych kwiatach - to odmiana Rosea oraz Rosea Variegata i Zebra. Te dwie ostatnie mają też liście w jasne pasy.

Rozmnażanie konwalii

Ogrodnicy żartobliwie mówią, że konwalie to „samogonki". To znaczy: nie trzeba wiele się starać, żeby konwalia rosła. – Rozsadzanie najlepiej wykonać poprzez kłącza – radzi Jarosław Mikietyński, Jarosław Mikietyński, wieloletni ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a obecnie Ogrodu Botanicznego Krajowego Centrum Roślinnych Zasobów Genowych IHAR-PIB – Trzeba w tym celu mniej więcej w połowie sierpnia wykopać kępkę konwalii, delikatnie je rozdzielić i wsadzić do wcześniej przygotowanej gleby na głębokość około 5 centymetrów. Kępki powinny znajdować się w odległości przynajmniej 20 centymetrów od siebie, żeby mogły swobodnie się rozwijać. Podłoże warto przekopać z kompostem lub ziemią liściową.

Uwaga na nadmiernie rozrastające się konwalie!

Konwalia jest rośliną dominującą i nie powinna być sadzona w pobliżu niekoniecznie małych, ale delikatnych roślin, np. piwonii. Może pojawić się problem. – Konwalia ma to do siebie, że szybko się rozrasta. Jest rośliną ekspansywną – kontynuuje nasz rozmówca. – Aby nie było tak, że rozprzestrzeni się nam na całej działce, należy podkopać miejsca wokół obszaru, na jakim rośnie konwalia. Może to być wyznaczone miejsce np. w kształcie kwadratu lub prostokąta, na którym roślina będzie dalej spokojnie rosła. Istnieją też specjalne obrzeża, które trzeba wkopać w ziemię. One będą stanowiły granicę, której konwalie nie przekroczą. Mogą być wykonane z plastiku czy innego tworzywa lub z drewna. Innym rozwiązaniem jest zasadzenie konwalii blisko ścieżki z betonowymi krawężnikami.

Konwalia jest trująca!

Konwalie rosnące blisko siebie tworzą pachnący dywan kwiatowy. Ich dzwoneczki w odbitych promieniach słońca mienią się, co wygląda uroczo. Trzeba jednak uważać: konwalia jest toksyczna - trująca jest cała roślina. A dla dzieci, jej dzwonkowate kwiatuszki oraz owoce (najpierw zielone, potem czerwone) mogą być bardzo kuszące. Trzeba więc zachować ostrożność. Bądźmy też czujni zbierając czosnek niedźwiedzi, bo jego liście można pomylić z konwalią (czosnek niedźwiedzi ma jednak charakterystyczny zapach).
Uwaga: kwiatami, liśćmi czy owocami konwalii nie ozdabiajmy potraw ani talerzy czy innych elementów zastawy!

Sprawdź: Jak odróżnić czosnek niedźwiedzi od konwalii i innych trujących roślin

Mimo że konwalia stanowi składnik lekarstw przeciwpadaczkowych i nasercowych, to nieodpowiednio użyta jest bardzo niebezpieczna. – Zarówno jej kwiaty, jak i liście oraz kłącza prowadzą do zaburzeń układu pokarmowego, a nawet do śmierci – ostrzega ogrodnik. – Nawet kilka jagód może skończyć się pobytem człowieka w szpitalu. To dlatego szczególnie ważne jest, żeby dzieci nie miały bezpośredniego dostępu do konwalii. Dla zwierząt konwalie też są trujące.

Choroby konwalii

– Roślina jest odporna na choroby i szkodniki – twierdzi Jarosław Mikietyński. Jedyne, co jej może zagrażać, to szara pleśń. To choroba grzybowa. Najpierw pokazują się na roślinie małe plamki, które coraz bardziej są widoczne.To wygląda, jak puszysty, szarawy nalot. Szara pleśń nie będzie zagrażać roślinie, jeśli ograniczymy jej podlewanie. Konwalie nie mogą też rosnąć zbyt gęsto siebie. Dotarcie promieni słonecznych pomaga zlikwidować pleśń.

Przesądy z konwaliami w roli głównej

Nasze prababcie wierzyły, że w domu, w którym w maju stoi wazonik z konwaliami, żadnej pannie nie grozi staropanieństwo, a dziewczyna znajdzie sobie męża może nawet już latem. Konwalie miały też zwiastować pokój i szczęście domownikom. Zapach tych kwiatów, według wierzeń, miał przyciągać dobre moce. Medycy tworzyli preparaty z sokiem z konwalii. Niektórzy znachorzy wierzyli, że bukiet świeżych kwiatów konwalii położony na brzuch i serce, pozwala pozbyć się dolegliwości brzusznych.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom