Nie ma ogrodzenia bez słupka

Jerzy Szych
Jerzy Szych
słupek ogrodzeniowy murowanyMurowane słupki ogrodzeniowe należą do najsolidniejszych.
słupek ogrodzeniowy murowanyMurowane słupki ogrodzeniowe należą do najsolidniejszych. Jerzy Szych
Decydując się na sposób ogrodzenia naszej działki, zwykle najpierw zastanawiamy się nad materiałem, z którego będzie wykonany płot czy parkan. Dopiero później myślimy o słupkach ogrodzeniowych.

Właściwie powinno być odwrotnie. Słupy ogrodzeniowe decydują o stabilności i trwałości całej konstrukcji. To właśnie dzięki słupkom możliwe jest solidne utrzymanie stabilności przęseł ogrodzenia lub odpowiednie rozciągnięcie siatki ogrodzeniowej. Słupki są niejako kręgosłupem każdego ogrodzenia.Bez względu na zastosowany materiał, wszystkie elementy ogrodzenia opierają się na słupach:

  • murowanych
  • stalowych
  • drewnianych
  • betonowych
  • kamiennych

Murowane słupki ogrodzeniowe należą do najsolidniejszych i odpornych na czynniki atmosferyczne. Najczęściej wykonuje się je z cegły. Ale sama kolumna z cegieł nie jest zbyt odporna na uderzenia i stosunkowo łatwo ją przewrócić. Aby zwiększyć ich odporność na bodźce mechaniczne, w słupkach konieczne jest umieszczenie pionowych rur lub prętów lub zbrojeniowych.

Zwykła cegła, z której wymurowano słup ogrodzeniowy nie jest zbyt estetyczna. Dlatego okłada się ją płytkami ceramicznymi lub z naturalnego kamienia (najczęściej wykonywane z piaskowca, wapienia lub z granitu). Wymiar elementów może być różna: od kilkunastocentymetrowych płytek po, kilkudziesięciocentymetrowe elementy, czasami o nieregularnych kształtach. Można też zastosować okładziny betonowe (np. z betonu architektonicznego) z płyt o kształtach kwadratów lub prostokątów.

Czyatj również:** 

Ogrodzenie domu: formalności i materiał 

**

Słupki stalowe stosuje się najczęściej jako wsporniki do przęseł metalowych. Mogą posiadać różne przekroje i kształty. Najpopularniejsze są przekroje zamknięte (okrągłe lub prostokątne) i przekroje otwarte (kątowniki, ceowniki, pojedyncze lub podwójne teowniki). Średnica i przekrój musi być dostosowana do ciężaru i wysokości przęseł. Obecnie w marketach budowlanych można bez problemu kupić komplety przęseł metalowych i dobranych do nich słupów.

Metalowe słupy rurowe (często powlekane PCV) stosuje się do rozciągania drucianej siatki ogrodzeniowej. Najczęściej montuje się są w gruncie, w zaprawie betonowej. Dla usztywnienia słupków narożnych ogrodzenia przykręca się (lub za pomocą spawania) podporowe elementy poprzeczne.

Czytaj również: Malowanie ogrodzenia stalowego 

Słupy z drewna to najbardziej popularny element parkanów. Mogą to być odpowiednio impregnowane tzw. kantówki (w kształcie kwadratu) lub zwykłe okorowane sosnowe żerdzie. Nie są to konstrukcje zbyt trwałe, dlatego wymagają częstego malowania.

Aby wydłużyć żywotność drewnianego słupa ogrodzeniowego, nie powinno się go wkopywać bezpośrednio w ziemię. Prostym rozwiązaniem jest zastosowanie wbijanego w ziemię (lub zabetonowanego) metalowego łącznika. Dopiero do niego przymocowuje się (wkrętami i śrubami) drewniany słupek. Dzięki temu wilgoć z ziemi nie wnika w drewno. Dodatkowo koniec drewnianego elementu można zaimpregnować.

Słupki betonowe to także solidne elementy podtrzymujące nasze ogrodzenie. Zwykle wykonywane są z jednorodnych odlewów betonowych, zbrojonych stalowymi prętami. W takiej postaci można je kupić u wytwórców betonowych przęseł ogrodzeniowych. Montaż słupów betonowych jest stosunkowo prosty, wymaga jednak szczególnej staranności. Chodzi bowiem o to, by później betonowe płyty dały się wpasować w słupki zamurowane wcześniej w grunt.

Słupki betonowe można też wykonywać bezpośrednio na miejscu montowanego ogrodzenia. Wykonuje się wówczas odlewy w przygotowanych wcześniej formach. Jeśli gabaryty słupów betonowych na to pozwalają, można je obłożyć ozdobnymi elementami elewacyjnymi (np. kamieniem lub płytkami klinkierowymi).

Zobacz również: **

Ogrodzenie domu: dla bezpieczeństwa i urody 

**

Słupki kamienne to najbardziej efektowny (ale i najdroższy) rodzaj. Zwykle wykonuje się je z granitowych kostek. Ciekawe efekty dają także konstrukcje wykonywane ze zwykłych polnych kamieni. Przy ich stawianiu wymagane jest jednak pewne doświadczenie kamieniarskie. W zależności od kształtu, słupy kamienne dodają niejako szlachetności ogrodzeniu wykonanym z przęseł drewnianych lub z kutego żeliwa. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom