Malowanie ogrodzenia stalowego i innych elementów metalowych

redakcja.regiodom, Dekoral
Ogrodzenie metalowe pomalowane emaliąOgrodzenie pomalowane emalią
Ogrodzenie metalowe pomalowane emaliąOgrodzenie pomalowane emalią Dekoral
Ciepłe, słoneczne dni pod koniec lata warto poświęcić na odnawianie metalowych ogrodzeń, mebli i sprzętów ogrodowych. Taki zabieg przyda się przed sezonem zimowym.

Prawidłowo przeprowadzona renowacja ogordzenia i innych przedmiotów znajdujących się w otoczeniu domu pozwala zabezpieczyć je przed działaniem warunków atmosferycznych. Przed przystąpieniem do malowania elementów metalowych należy im się dokładnie przyjrzeć. Ich odnowienie jest łatwe, jednak wymaga zastosowanie materiałów i metody dedykowanych do określonego podłoża. Ważny jest również stan odnawianych przedmiotów wykonanych z metalu.

Malowanie stali

Na rynku jest duży wybór produktów polecanych do malowania stali. Wśród nich znajdują się m.in. farby gruntujące oraz emalie nawierzchniowe – każdy z wyrobów ma inne zastosowanie. Zadaniem farb gruntujących jest głównie powstrzymanie procesu korozji metalu. Z kolei emalie są farbami nawierzchniowymi, które tworzą końcową, dekoracyjną powłokę malarską. Dzięki zastosowaniu emalii ogrodzenie stalowe będzie bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Przed nałożeniem emalii powierzchnia ogrodzenia powinna być zagruntowana podkładem antykorozyjnym, ponieważ zwiększa to jego trwałość i czas eksploatacji.

Nim zaczniemy malowanie ogrodzenia

Trwałość powłoki dekoracyjnej w głównej mierze zależy od tego, jak dużą przyczepność do podłoża jej zapewnimy. Ważne jest, żeby w miejscach pomiędzy ostateczną powłoką a podłożem nie było zabrudzeń. Jeśli ich nie usuniemy, to bardzo szybko pojawią się pęknięcia i odspojenia warstwy emalii.

Malowanie metalu należy rozpocząć od dokładnego sprawdzenia i przygotowania jego powierzchni. Zaniedbania na tym początkowym etapie skutkują łuszczeniem się i odpadaniem farby wraz z zabrudzeniami.

Jeśli powierzchnia ogrodzenia jest tylko delikatnie zabrudzona, powinno wystarczyć użycie szczotki drucianej lub papieru ściernego, którym przeciera się metal. Całość należy też odtłuścić roztworem detergentu, osuszyć i odpylić.

Większy problem mamy, gdy stara powłoka malarska się łuszczy albo na ogrodzeniu zalega grubsza warstwa rdzy. Wówczas trzeba dokładnie usunąć wszelkie niezwiązane z podłożem warstwy (w tym celu możemy posłużyć się twardą szczotką drucianą, gruboziarnistym papierem lub szlifierką kątową). W końcowej fazie przeszlifujemy robnym papierem lub siatką całą powierzchnię ogrodzenia. Powstały pył usuwamy wilgotną szmatką. Przygotowana do malowania powierzchnia nie może być jednak zbyt gładka, ponieważ nie będzie zapewniona właściwa przyczepnością dla farby.

Kiedy i jak malować metal

Ogrodzenie i inne przedmioty metalowe w ogrodzie należy malować przy temperaturze otoczenia wynoszącej 15–25°C. Zwróćmy również uwagę na temperaturę malowanej powierzchni. Na gorącym elemencie farba wysycha za szybko, tworząc nietrwałą powłokę malarską.

Renowację ogrodzenia zaczynamy od zagruntowania podłoża za pomocą farby podkładowej, która zabezpiecza stal przed działaniem warunków atmosferycznych. Podkład nakładamy równomiernie pędzlem okrągłym lub owalnym, w taki sposób, żeby nie powstawały zacieki. W przypadku bardzo chropowatych powierzchni podkład najlepiej nałożyć w dwóch warstwach.

W kolejnym kroku nanosimy na metal emalię nawierzchniową (trzeba ją dokładnie wymieszać, a w razie potrzeby rozcieńczyć odpowiednim rozpuszczalnikiem). W przypadku malowania małych powierzchni wystarczy zastosować pędzel o średnio sztywnym włosiu. Większe powierzchnie zaleca się pokrywać wałkiem albo poprzez natrysk. Najlepszy efekt dekoracyjny i trwałość powłoki uzyskuje się, gdy liczba nanoszonych warstw jest zgodna z zaleceniami producenta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom