Kwiaty doniczkowe dla początkujących. Masz mało czasu? Oto rośliny dla ciebie. Wśród nich sukulenty, kaktusy, zielistka, czy dracena

Agata Kaźmierczak
Sukulenty to rośliny, które gromadzą wodę, są łatwe w uprawie i doskonale znoszą przesuszone podłoże. Do wyboru mamy całe mnóstwo ich gatunków.
Sukulenty to rośliny, które gromadzą wodę, są łatwe w uprawie i doskonale znoszą przesuszone podłoże. Do wyboru mamy całe mnóstwo ich gatunków. FollowTheFlow/GettyImages
Chcesz mieć kwiaty w swoim domu, ale masz mało czasu, by ich doglądać? Wybierz kwiaty doniczkowe dla początkujących. Ich pielęgnacja nie jest czasochłonna. Jakie gatunki warto wybrać? Doskonale w domach ludzi zabieganych sprawdzi się kaktus, zielistka, czy dracena. Przeczytaj, jakie kwiaty zdadzą egzamin w twojej przestrzeni.

Spis treści

Rośliny dla początkujących i zabieganych

Kwiaty doniczkowe muszą być zadbane. Wtedy nie tylko pięknie się prezentują, ale i zdrowo rosną. O kwiaty jednak trzeba dbać, w przeciwnym razie zamiast zdobić, oszpecą nasze otoczenie.
Jeśli zatem nie cierpimy na nadmiar wolnego czasu, trzeba dobrze zastanowić się nad wyborem rodzajów roślin do naszego mieszkania. Wybierzmy rośliny, które będą rosły nawet długo niepodlewane, wtedy będziemy mieć pewność, że ekstremalne warunki im nie zaszkodzą.

Polecamy też:

Sukulenty – rośliny dla zapracowanych

W domach osób zapracowanych i zabieganych świetnie sprawdzą się sukulenty. To rośliny, które doskonale przystosowały się do życia w warunkach czasowego braku wody, dzięki możliwości magazynowania jej w różnych tkankach. Należą do nich np. kaktusy, ale też wiele innych roślin. Te gatunki w środowisku naturalnym są w stanie przetrwać długotrwałe susze. W doniczce również zniosą czasowe przesuszenie.

Rośliny, które dobrze zniosą suszę

  • Grubosz jajowaty (owalny) – roślina idealna dla zapominalskich. Nie wymaga, podobnie jak kaktusy sporej ilości wody. Zbyt obficie podlewana na pewno zmarnieje. Zaletą grubosza jest fakt, że nawet w bardzo suchym i gorącym pomieszczeniu czuje się doskonale. Należy tę roślinę zatem bardzo rzadko podlewać, w zależności jaka panuje w mieszkaniu temperatura. Jeśli wynosi ok. 20 stopni Celsjusza, to grubosza podlewamy raz na dwa tygodnie, wtedy gdy ziemia jest już przesuszona.

    Pamiętajmy! Lepiej zapomnieć o podlaniu grubosza niż robić to za często. Jest jednak jeszcze jedna ważna sprawa, by przycinać go często, w zależności, jaką wysokość drzewka chcemy osiągnąć. Jako podłoże odpowiedni jest piasek ze żwirkiem i torfem. Raz na miesiąc zaleca się zasilić grubosza odżywką, taką jak do kaktusów.

  • Kaktusy – te kwiaty zna każdy z nas i w zasadzie ważne, by wiedzieć o nich jedno. Kaktusa podlewać należy z umiarem, podobnie jak grubosza, lepiej go przesuszyć niż obficie podlać. Kaktusy pochodzą z obu Ameryk. Nasze parapety zdobią najczęściej te z Boliwii. Mimo ograniczonej ilości wody, której potrzebują, powinny być trzymane przez cały rok w optymalnej temperaturze. A co kilka lat wymagają przesadzania. Pamiętajmy, że w mieszkaniu najlepiej zaprezentują się małe kaktusy doniczkowe.

  • Aloes – to kolejna roślina, u której nadmiar wody może spowodować gnicie. Kiedy chcielibyśmy roślinę podlać należy najpierw przesuszyć podłoże. Aloes znany jest głównie ze swoich leczniczych właściwości.

Grubosz ma piękne, mięsiste liście.Polecamy poradnik: Grubosz może gubi liście. Sprawdź, czy jego pielęgnacja jest właściwa
Grubosz ma piękne, mięsiste liście.

Polecamy poradnik: Grubosz może gubi liście. Sprawdź, czy jego pielęgnacja jest właściwaMagdalena Kmita-Kulesza
  • Zamiokulkasten kwiat nawet bardziej niż kaktus czy grubosz nie lubi podlewania wodą a tym bardziej zraszania. Nie wymaga też nasłonecznionego miejsca, dlatego staje się tak bardzo popularny wśród współczesnego społeczeństwa.
  • Zielistka – roślina nie wymagająca wiele zabiegów pielęgnacyjnych, jednak jest rośliną którą co najmniej raz w tygodniu należy podlać, wymaga stałej wilgoci. Nie zaszkodzą jej jednak nawet słabe warunki oświetleniowe. Ale dobrze czuje się w cieniu czy na pełnym słońcu.
  • Dracena – to bardzo popularna roślina. Podlewamy ją rzadko, ale obficie. Wytrzymuje przesuszenie podłoża. Zimą jej nie nawozimy. Zabiegi pielęgnacyjne rozpocznijmy w lutym lub marcu. Najlepiej sprawdzi się nawóz do rozpuszczania. Pierwsza dawka powinna być słabsza niż dalsze. Dracena może rosnąć nawet w cieniu, nie służy jej ostre słońce, świetnie zaś znosi miejsca cieniste.

Dużo wody – mało pracy, czyli Lucky Bamboo

Odwrotne wymagania ma tzw. szczęśliwy bambus. Tę roślinę po prostu trzyma się w wodzie. Najlepiej przeznaczyć dla niej wysokie, szklane naczynie.  Pędy powinny być zanurzone na głębokość ok 4-5 cm. Co dwa tygodnie wodę należy wymienić (najlepiej, żeby była wcześniej odstana). Lucky Bamboo musi mieć też dostęp do światła.

Tę roślinę można uprawiać także w doniczce z ziemią, jednak wtedy wymaga regularnego podlewania, bo choć może rosnąć w samej wodzie, to zalana zbyt dużą ilością wody ziemia jej nie służy. Nie znosi też przesuszenia.

Warto też wiedzieć, że chociaż ta roślina przypomina bambus i jest nazywana "szczęśliwym bambusem", to w rzeczywistości jest draceną – a dokładniej: to dracena Sandera.

Dowiedz się więcej:

Zaprezentowana flora to gatunki roślin, które świetnie radzą sobie w szczególnie ekstremalnych warunkach. Ale z unikaniem ich pielęgnacji nie należy przesadzać. Nie są to bowiem rośliny sztuczne, które można postawić byle gdzie. Od czasu do czasu wymagają zainteresowania i konkretnych zabiegów. W miarę możliwości starajmy się zatem dać im od siebie jak najwięcej, wtedy będziemy pewni, że przetrwają wiele suchych dni.

Tę roślinę często uważamy za bambus. Jednak jest to dracena Sandera. Doskonale rośnie w wodzie, a dodatkowo potrzebuje światła.
Tę roślinę często uważamy za bambus. Jednak jest to dracena Sandera. Doskonale rośnie w wodzie, a dodatkowo potrzebuje światła. Xeizut (Pixabay.com)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom