Magnolia Susan kwitnie dwa razy w roku! Sprawdź, jak ją uprawiać i co zrobić, by kwiaty magnolii zdobiły ogród również latem

Katarzyna Laszczak
Magnolia Susan pięknie kwitnie wiosną, ale zakwita też drugi raz, w drugiej połowie lata.
Magnolia Susan pięknie kwitnie wiosną, ale zakwita też drugi raz, w drugiej połowie lata. Katarzyna Laszczak
Magnolie to piękne drzewa i krzewy, które wspaniale kwitną wczesną wiosną. Są jednak i takie, które mogą kwitnąć również latem. Należy do nich przede wszystkim łatwa w uprawie i piękna magnolia Susan. Radzimy, jak ją uprawiać i o co zadbać, żeby zakwitła również latem.

Spis treści

Magnolie kwitnące nie tylko wiosną

Magnolie to wyjątkowe drzewa i krzewy ozdobne. Mają sporo gatunków, a jeszcze więcej odmian – różnią się wielkością, pokrojem, formą i kolorem kwiatów, a także terminem kwitnienia. Bo choć większość magnolii uprawianych w Polsce kwitnie wiosną, jeszcze zanim wypuszczą liście, to termin rozwoju kwiatów rozciąga się od końca marca (u magnolii gwiaździstej) do maja. Jest też gatunek, który kwitnie jeszcze później, bo w czerwcu i lipcu – to magnolia Siebolda. Zdarza się, że różne inne magnolie pod koniec lata, szczególnie gorącego, wypuszczają pojedyncze kwiaty. Ale jest też taka, która zakwita dwa razy w roku – to magnolia Susan.

Jak wygląda magnolia Susan?

Ta magnolia została wyhodowana w latach 50. XX wieku jako mieszanka magnolii purpurowej Nigra oraz gwiaździstej. Powstało drzewko o kompaktowych rozmiarach i zwartym pokroju. Magnolia Susan dorasta do 2,5-3 m wysokości, nadaje się więc również do mniejszych ogrodów. Ma ładne, ciemnozielone liście, jednak jej główną ozdobą są kwiaty. Mają one wydłużone i dość wąskie płatki o ciemnoróżowym kolorze. Dodatkową zaletą kwiatów jest przyjemny zapach.

Kiedy kwitnie magnolia Susan?

Magnolia Susan nie należy do najwcześniej kwitnących, ale to jej zaleta, bo dzięki temu kwiaty są mniej narażone na zniszczenie przez wiosenne przymrozki. Najczęściej rozwijają się w połowie kwietnia i utrzymują się również w maju.
Wielką zaletą magnolii Susan jest to, że chętnie zakwita po raz drugi, najczęściej w sierpniu lub na początku września. Jednak w 2024 r., zakwitła pięknie już w lipcu. Drugie kwitnienie jest wprawdzie mniej obfite, jednak widok różowych kwiatów magnolii latem i tak jest bardzo przyjemny.

Jak uprawiać magnolię Susan?

Ta odmiana należy do łatwiejszych w uprawie oraz – co ważne w polskich warunkach – bardziej odpornych na mróz. Należy jej zapewnić zaciszne i słoneczne miejsce (ale nie w prażącym słońcu, czyli raczej od zachodu lub wschodu niż południa). Poza tym doceni żyzną, próchniczą i przepuszczalną ziemię. Ważne jest to, że magnolia Susan (podobnie jak inne magnolie) musi mieć przynajmniej lekko kwaśne podłoże. Jeśli takiego nie mamy, przed jej posadzeniem można użyć nawozów zakwaszających dla roślin kwitnących. Dobrą alternatywą jest wykopanie większego dołka i wypełnienie go gotowym podłożem dla roślin kwaśnolubnych lub kwaśnym kompostem, zmieszanym z ziemią.

Kiedy sadzić magnolię Susan?

Rośliny w pojemnikach można sadzić przez cały sezon, jednak najlepszym terminem jest wiosna lub jesień. Jeśli zdecydujemy się jesienne sadzenie, koniecznie zabezpieczmy korzenie przed mrozem (np. warstwą kwaśnego kompostu, kory sosnowej lub szyszek).

Co robić, żeby magnolia Susan zakwitła latem?

Susan kwitnie latem niejako „z natury”, jednak warto zapewnić optymalne warunki. Oznacza to podlewanie jeśli dłużej nie pada – to ważne szczególnie w przypadku młodych drzewek. Magnolie wprawdzie nie lubią mokrego i ciężkiego podłoża, ale źle też znoszą przesuszenie.
Ponadto magnolię warto zasilać – wiosną i wczesnym latem stosując gotowy nawóz dla magnolii (jest w ofercie różnych producentów; przestrzegajmy zalecanych dawek, bo te drzewa nie lubią przenawożenia), a jesienią – nawóz jesienny, który zapewni roślinie bezpieczniejsze przetrwanie zimy.
Pamiętajmy też, że magnolie nie lubią przycinania! Ten zabieg, poza usuwaniem uszkodzonych gałęzi, wykonuje się tylko w ostateczności, np. gdy gałęzie przeszkadzają w przejściu. Jednak magnolia Susan ma na tyle zwarty pokrój, że rzadko jest to konieczne.
W przypadku młodych drzewek pamiętajmy też o zimowej osłonie korzeni, szczególnie jeśli mieszkamy z zimniejszych regionach kraju.

Uważaj na korzenie magnolii!

Magnolia Susan, podobnie jak inne magnolie, ma dość kruche korzenie. Dlatego podczas sadzenia nie można mocno udeptywać ziemi podczas sadzenia. Z tego powodu magnolie nie lubią też przesadzania, dlatego zastanówmy się dobrze nad miejscem dla naszej Susan.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom