Przycinanie magnolii bez tajemnic. Jak i kiedy ciąć magnolie? Zobacz, na co zwrócić uwagę, żeby im nie zaszkodzić!

Katarzyna Józefowicz
Magnolie niezbyt lubią przycinanie. Ale jeśli musimy to zrobić, trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
Magnolie niezbyt lubią przycinanie. Ale jeśli musimy to zrobić, trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy. MabelAmber/pixabay.com
Magnolie należą do drzew, które nie lubią przycinania. Jednak w niektórych sytuacjach trzeba to zrobić. Tak jest np. w przypadku drzew, które nadmiernie się rozrosły. Wykonuje się też cięcie sanitarne. Trzeba jednak przestrzegać zasad i terminów, bo inaczej nie będą kwitły, a mogą też całkiem zmarnieć. Podpowiadamy, jak i kiedy przyciąć magnolie.

Spis treści

Magnolie należą do ścisłego grona najpiękniej kwitnących drzew i krzewów wiosennych. Po zimie zwykle zakwitają jako jedne z pierwszych, i to jeszcze przed rozwojem liści. Istnieje wiele gatunków i odmian tych wspaniałych roślin, z których część to bardzo duże drzewa tworzące okazałe korony. Mogą bowiem dorastać nawet 20-30 m wysokości, jak np. magnolia drzewiasta czy magnolia szerokolistna. Inne to karłowe drzewka lub średniej wielkości krzewy, jak np. magnolia gwiaździsta.

I tu z magnoliami zaczyna się z pewien problem. Wiele drzew i krzewów, które osiągną zbyt duże rozmiary, można bez problemu przycinać, korygując w ten sposób ich wielkość i pokrój. W przypadku magnolii sprawa nie jest już taka prosta.

Sprawdź: Dlaczego magnolia nie kwitnie? Na te błędy uważaj!

Uwaga na cięcie magnolii

Magnolie źle znoszą cięcie, trudno się po nim regenerują, wolno tworzą nowe pędy i słabiej kwitną. Jeśli nie znamy historii rośliny (czy pochodzi z sadzonki czy została uzyskana za pomocą szczepienia), przez niewłaściwe cięcie możemy też zniszczyć całą odmianę szlachetną, ścinając jej pędy poniżej miejsca szczepienia.

Z tego względu cięcie magnolii nie jest wskazane i powinno być wykonywane jedynie w ostateczności.

Zobacz: Nalewka z magnolii na stres i alergię. Leczniczy wyciąg przygotujesz nawet z jednego pachnącego kwiatu. Wykorzystaj jej właściwości

Cięcie sanitarne magnolii

Zabieg powinien służyć jedynie do usuwania z roślin pędów chorych, uszkodzonych, przemarzniętych, zdeformowanych lub zasuszonych, a nie do korygowania pokroju i wielkości roślin. Cięcie sanitarne poleca się przeprowadzić wiosną po kwitnieniu – w maju (choć niektóre źródła podają też termin wczesnowiosenny – marzec).

Wybierz magnolię, której nie będzie trzeba przycinać
Dlatego też jeśli tylko możemy zdecydować o wyborze magnolii jeszcze przed jej uprawą, wybierzmy gatunki lub odmiany, które zmieszczą się naszym ogrodzie i po osiągnięciu pełnej dojrzałości nie będą sprawiać problemów ze względu na swój rozmiar. Do polecanych należą np.:

  • wolno rosnąca i osiągająca ok. 2-3 m wys. magnolia gwiaździsta oraz jej ciekawe odmiany jak np. „Rosea”,
  • niższe, dorastające do 2-3 m wys. odmiany magnolii pośredniej nazywanej Soulange’a np. „Satisfaction” – która jednak może osiągać sporą szerokość,
  • kompaktowa odm. magnolii Loebnera „Powder Puff”,
  • niższe odmiany pochodzące od magnolii purpurowej np. „Betty” czy „Ricki”
  • wolno rosnące i nieduże mieszańce jak np. odm.: „George Henry Kern”.

Jak i kiedy przyciąć zbyt dużą magnolię

Kiedy jednak nie mamy wpływu na dobór rośliny i dysponujemy już w ogrodzie zbyt dużym drzewem, korekta jego rozmiarów za pomocą cięcia może okazać się niezbędna (np. konary grożą przewróceniem płotu lub uszkodzeniem altany), ale do zabiegu powinniśmy się najpierw odpowiednio przygotować.
Najbezpieczniej rozłożyć proces kształtowania pokroju magnolii w czasie, każdego roku wiosną, zaraz po kwitnieniu (maj-czerwiec), przycinając końce najbardziej problematycznych pędów za 2-3 liściem pod kwiatem, jednorazowo nie skracając jednak więcej niż 1/3 długości pędu.
Drzewa wielopniowe można też spróbować odmłodzić, usuwając z nich na wysokości ok. 1 m ponad ziemią lub nad niżej położonymi pędami bocznymi stare pędy, ale w jednym roku nie więcej, niż ok. 1/4 wszystkich pędów.
Po cięciu rany na pędach należy zawsze zabezpieczyć maścią ogrodniczą, co ograniczy ryzyko rozwoju chorób grzybowych.

Przycinanie dużych magnolii

Przed rozpoczęciem korekcyjnego lub odmładzającego cięcia dużych magnolii, na których szczególnie nam zależy, najbezpieczniej byłoby jednak zasięgnąć porady u doświadczonego specjalisty (np. w szkółce drzew ozdobnych, mających w ofercie min. magnolie) lub poszukać informacji w specjalistycznych wydawnictwach branżowych, inaczej niechcący możemy bezpowrotnie zniszczyć roślinę.

Trzeba też pamiętać, że jeśli jednak nasza magnolia przetrwa zabieg, obficie zakwitnie dopiero po kilku latach, gdyż pąki kwiatowe tworzą się u niej na pędach dwuletnich i starszych.
Należy również liczyć się z tym, że pokroju i rozmiarów naprawdę dużych, starych i rozrośniętych egzemplarzy (np. magnolii drzewiastych), nie da się silnie skorygować za pomocą cięcia, bez szkody dla rośliny.

Polecamy też: Kwiaty magnolii są jadalne. Sprawdź, co z nich zrobić

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom