Maść ogrodnicza – co to jest, jak i kiedy ją stosować i jak ją zrobić samemu

Katarzyna Józefowicz
Maści ogrodnicze zabezpieczają drzewa i krzewy przed chorobami i pomagają regenerować się tkankom po uszkodzeniu, np. po przycinaniu gałęzi. Można je kupić w postaci gotowej pasty lub przygotować samodzielnie.
Maści ogrodnicze zabezpieczają drzewa i krzewy przed chorobami i pomagają regenerować się tkankom po uszkodzeniu, np. po przycinaniu gałęzi. Można je kupić w postaci gotowej pasty lub przygotować samodzielnie. Kylie1 (pixabay.com)
Maści ogrodnicze przydają się, gdy mamy drzewa lub krzewy. Piszemy, jak je stosować, kiedy ich użyć, jak działają i co wybrać. Podpowiadamy też, jak zrobić maść ogrodniczą.

Maść ogrodnicza to produkt niezbędny, jeśli w ogrodzie posiadamy drzewa lub krzewy. Podstawowym składnikiem maści jest najczęściej mieszanina naturalnych alkoholi i polimerów, środki grzybobójcze (nie zawsze) i substancje lepkie (np. żywice, woski), które pomagają utrzymać preparat w miejscu zastosowania i tworzą barierę ochronną przed patogenami, utratą wody oraz przed czynnikami atmosferycznymi (np. deszczem), mogącymi prowadzić do zagniwania rany. Ponieważ jednak na rynku dostępne są liczne preparaty różnych firm, mogą zawierać też inne, nie zawsze naturalne substancje. Jeśli więc zależy nam na środkach ekologicznych, poszukajmy produktu o jak najbardziej naturalnym składzie.

Podpowiadamy: Jak stosować ocet w ogrodzie - do zwalczania szkodników, chwastów i nie tylko

Kiedy stosować maści ogrodnicze i jak one działają

Maści ogrodnicze stosuje się przede wszystkim podczas przycinania grubszych pędów, gałęzi czy konarów. Po zabiegu na drzewie lub krzewie w miejscu cięcia pozostaje duża rana, w którą łatwo wnikają patogeny chorobotwórcze (głównie grzyby, ale też bakterie i wirusy).

Środek nie tylko zapobiegnie rozwojowi grzybów, ale też zabezpieczy ranę jak plaster i ochroni ją przed wnikaniem innych patogenów. Pomoże też w regeneracji tkanek i odbudowaniu kory. Maść przyda się jednak nie tylko przy cięciu drzew i krzewów, ale też w przypadku innych uszkodzeń kory powstałych np. w wyniku otarcia pnia narzędziami ogrodniczymi, ran powstałych po szczepieniu, uszkodzeń mrozowych czy skaleczeń kory spowodowanych przez zwierzęta (np. zające).

Jak stosować maść ogrodniczą

Aby nie doszło do infekcji i aby rana szybko się zabliźniła, a roślina odzyskała dobrą formę, należy dokładnie posmarować jej powierzchnię maścią ogrodniczą (np. za pomocą drewnianej szpatułki lub gęstego pędzelka, zwykle dołączonych do produktu). Maść trzeba przygotować do użycia według instrukcji na opakowaniu preparatu, np. wymieszać ją do uzyskania gęstej papki.

Maści lecznicze

Niektóre maści ogrodnicze pełnią też rolę środków ochrony roślin, przeznaczonych do leczenia chorób kory jak np. raka bakteryjnego, zgorzeli kory czy leukostomozy (Funaben Plus 03 Pa).

Maść ogrodnicza Funaben

Na rynku dostępnych jest wiele maści ogrodniczych różnych producentów, dlatego warto wiedzieć, czym się różnią i które z nich są warte uwagi. Najbardziej znaną i cenioną maścią ogrodniczą, której skuteczność została potwierdzona przez Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach jest Funaben.

Maść ma postać łatwej do rozprowadzania pasty i nie zawiera substancji niebezpiecznych oraz środków ochrony roślin. Jest mieszaniną substancji naturalnych (m.in. alkoholi, polimerów), tworzących fizyczną barierę na powierzchni rany, chroniącą tkanki roślin przed czynnikami atmosferycznymi, patogenami i utratą wilgoci. Preparat nie jest środkiem ochrony roślin i nie zawiera substancji aktywnych, które mogą być niebezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska.

Uwaga: Przy zakupie maści Funaben należy jednak uważnie sprawdzać nazwę preparatu, gdyż Funaben może być też zaprawą nasienną (Funaben Plus 02 WS) lub rodzajem środka ochrony roślin, zawierającym chemiczne substancje grzybobójcze (Funaben Plus 03 Pa - środek jest już wycofany z użycia).

Podpowiadamy: Jak, kiedy i czym nawozić drzewka owocowe

Inne maści ogrodnicze

Innymi maściami ogrodniczymi o naturalnym składzie (nie zawierającymi środków chemicznych) jest maść ogrodnicza Natural Target oraz Lac Balsam firmy Substral. Maści takie nie mają działania grzybobójczego, tylko tworzą na powierzchni rany mechaniczną barierę ochronną.

Jak zrobić maść ogrodniczą

Maść ogrodniczą łatwo możemy też przygotować samodzielnie, wykorzystując do tego celu zwykłą farbę emulsyjną oraz preparat grzybobójczy, np. Miedzian 50 WP (tlenochlorek miedzi).
Na 1 llitr farby zwykle dodaje się ok. 15-20 ml (ok. 1 łyżki stołowej) środka grzybobójczego.

Kiedy można stosować maści ogrodnicze, a kiedy nie

Maści ogrodnicze można stosować niemal przez cały rok, gdyż są odporne na deszcz i warunki atmosferyczne. Nie należy ich jednak używać podczas deszczowej pogody lub mrozów, gdyż świeżo nałożona maść musi najpierw wyschnąć (zwykle trwa to ok. 1 godz.), zanim utworzy na ranie skuteczną barierę ochronną.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom