Spis treści
Błąd nr 1. Te same zasady dla wszystkich hortensji
Podstawowym błędem w uprawie hortensji jest to, że nie rozróżniamy ich gatunków. A jest to bardzo ważne, bo są spore różnice w ich wymaganiach i pielęgnacji. Gdy kupujemy krzew, zapamiętajmy jej nazwę. Najczęściej spotyka się:
- hortensje ogrodowe (to nazwa gatunku, a nie określenie roślin przeznaczonych do ogrodu),
- hortensje bukietowe,
- hortensje krzewiaste (drzewiaste).
Błąd nr 2. Złe miejsce dla hortensji
Jednym z najgorszych błędów jest posadzenie hortensji w nieodpowiednim miejscu. Jego wybór zależy od gatunku:
- hortensje ogrodowe najlepiej rosną w półcieniu,
- hortensje bukietowe – mogą rosnąć w słońcu lub lekkim cieniu,
- hortensje krzewiaste – lubią półcień, a nawet cień.
Jeśli hortensje ogrodowe lub krzewiaste posadzimy w mocnym słońcu, będą zasychać, słabo kwitnąć, a ich liście i pędy mogą ulec poparzeniu. Natomiast hortensje bukietowe posadzone w zbyt zacienionym miejscu – nie zakwitną.
Dowiedz się więcej: Jakie są najważniejsze różnice między hortensjami i jak wyglądają te krzewy
Błąd nr 3. Nieodpowiednia ziemia dla hortensji
Ważna jest ziemia, w której sadzimy hortensje. Powinna być przepuszczalna i wilgotna, ale nie sadźmy ich w miejscach z podmokłą, ciężką i gliniastą glebą. Bardzo istotny jest też tzw. odczyn ziemi (inaczej – poziom pH). Hortensje muszą mieć ziemię przynajmniej lekko kwaśną. Nie sadźmy ich na glebach wapiennych! Sprawdzenie odczynu ziemi jest łatwe, a w utrzymaniu właściwego poziomu kwasowości pomogą nawozy przeznaczone dla hortensji. Jeśli ziemia nie będzie dostatecznie kwaśna, hortensje będą słabnąć i chorować, bo nie dadzą rady pobierać składników odżywczych z ziemi. Jednym z podstawowych objawów będą pożółkłe liście z zielonymi nerwami (to tzw. chloroza).
Błąd nr 4. Cięcie hortensji
Błędy przy cięciu hortensji to najczęstszy powód tego, że nasze krzewy nie kwitną. Tu również wszystko zależy od gatunku:
- hortensje bukietowe i krzewiaste kwitną na młodych pędach, dlatego trzeba je mocno przyciąć każdej wiosny,
- hortensje ogrodowe – kwitną na starszych pędach i zawiązują kwiaty w poprzednim sezonie, dlatego wiosną nie wolno skracać ich pędów. Wiosną wycina się tylko uszkodzone. Natomiast latem, tuż po kwitnieniu można ściąć kwiaty, tnąc jak najwyżej (można to również zrobić wiosną).
Wiosną nie należy przycinać również mniej popularnych, ale spotykanych gatunków, takich jak hortensja dębolistna, kosmata i pnąca.
Dowiedz się więcej: Kiedy i jak ciąć hortensje bez błędów
Błąd nr 5. Brak podlewania
Hortensje to krzewy, które lubią wilgotne podłoże (ich botaniczna nazwa oznacza naczynie na wodę). Dlatego, jeśli nie pada, trzeba je podlewać. Ziemię wokół hortensji warto wyściółkować korą sosnową, która pomoże utrzymać wilgoć (a także poziom kwasowości gleby).
Błąd nr 6. Nawożenie hortensji
Żeby hortensje miały dużo kwiatów, potrzebują zasilania. Jednak trzeba wybrać odpowiednie nawozy – nie mogą one zawierać wapnia, za to muszą zakwaszać ziemię. Najłatwiej kupić nawóz przeznaczony dla roślin kwasolubnych kwitnących. Stosuje się je zgodnie ze wskazówkami producentów, najczęściej wiosną i wczesnym latem.
Do nawożenia hortensji lepiej nie stosujmy kompostu, ani obornika, które mogą podnosić poziom pH (wyjątkiem jest specjalny, kwaśny kompost). Nie używajmy też nawozów bogatych w azot, bo krzewy będą miały wspaniałe i bujne liście, ale nie kwiaty.
Błędem jest też brak nawożenia, bo te krzewy są żarłoczne. Zwracajmy też uwagę na terminy oraz dawki podane przez producentów nawozów.
Błąd nr 7. Brak zabezpieczenia na zimę
Ten błąd dotyczy głównie hortensji ogrodowych. Jeśli ich pędy przemarzną, nie zakwitną. Dlatego na zimę trzeba zadbać o ich zabezpieczenie przed mrozem. Trzeba też uważać na wiosenne przymrozki, które są jeszcze groźniejsze dla pąków kwiatowych. Wrażliwe na mróz są też rzadziej spotykane hortensje kosmate, dębolistne i piłkowane.
Hortensje krzewiaste i bukietowe są odporniejsze na mróz, ponadto kwitną na nowych przyrostach, więc przymrozki nie są zagrożeniem dla ich kwiatów (chyba że przyjdą bardzo późną wiosną). Dowiedz się więcej: jak zabezpieczyć hortensje na zimę. Na to zwróć uwagę
Wypoczywaj w ogrodzie
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?