Nagietek – zwiastun deszczu. Uprawa i właściwości nagietka

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
W żółtopomarańczowych kwiatkach nagietka tkwi potężna siła lecznicza. Dlatego roślina ta zajmuje jedno z czołowych miejsc w terapii naturalistycznej. Co ważne, jeśli w ogrodzie mamy glebę piaszczystą, warto postawić na nagietki.
W żółtopomarańczowych kwiatkach nagietka tkwi potężna siła lecznicza. Dlatego roślina ta zajmuje jedno z czołowych miejsc w terapii naturalistycznej. Co ważne, jeśli w ogrodzie mamy glebę piaszczystą, warto postawić na nagietki. pranom (Pixabay.com)
Nagietki to popularne rośliny ozdobne. Ale to też rośliny jadalne i zioła. Podpowiadamy, jak uprawiać nagietki w ogrodzie i jak je wykorzystać.

Babcie mawiały, że jak kwiat nagietka się zamyka, to za chwilę zacznie padać. I faktycznie tak jest. Do teraz nagietek należy do najpopularniejszych roślin zielnych nie tylko na naszym kontynencie.
Nagietek zaczyna kwitnąć na przełomie maja i czerwca. Osiąga do 60 centymetrów wysokości. – Jego pochodzenie nie jest do końca zbadane – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Całkiem prawdopodobne, że wywodzi się z regionu śródziemnomorskiego. Pierwsze zapiski o nagietku pochodzą z XII wieku.

Warto przeczytać:

Nagietek z domowej apteczki

Wiadomo natomiast, że ten jednoroczny, ozdobny kwiat o pomarańczowym i żółtym kolorze płatków, jest stosowany w ziołolecznictwie. Już święta Hildegarda z Bingen we wspomnianym XII wieku mawiała, że jeśli ktoś został otruty, ma szansę przeżyć, jeśli szybko zażyje napoju z nagietka, bo ten wypłucze truciznę z żołądka. Okłady z nagietka, choćby jako maść nagietkowa, stosuje się dzisiaj na trudno gojące się rany. Nagietek wpływa korzystnie na cerę. Przy stanach zapalnych (np. jamy ustnej) też bywa pomocny. Ma działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Obniża wysokie ciśnienie krwi. Osoby mające wrzody na żołądku czy inne dolegliwości przewodu pokarmowego też nie powinny stronić od nagietka. Podobnie, jak te cierpiące na żylaki i zapalenie żył.

Zobacz także: Ta maść kosztuje kilka złotych. Wygładzi zmarszczki, zwalczy trądzik i nawilży suchą skórę. Sprawdź, na co pomaga maść nagietkowa

W kuchni nagietek także ma zastosowanie, ponieważ jego kwiaty są jadalne. Jego płatki dodaje się do surówek, sałatek, sosów, masła własnoręcznej roboty oraz jako przyprawa do mięs.

Oto rośliny, które ozdobią ogród, ale przydadzą się też w kuchni.

Jadalne i piękne. Poznaj 15 roślin, które ozdobią ogród i wy...

Jak uprawiać nagietki

– To kwiat samosiejka – zaznacza Mikietyński. – Rozsiewa się przez podmuch wiatru, który potrąca nasiona, a te spadają na glebę. Kto zamierza uprawiać nagietek, niech wysieje nasiona bezpośrednio do gleby. Najlepsza pora to kwiecień, bo wówczas uzyska się większy plon. Po mniej więcej dwóch tygodniach widać młode rośliny. Nagietek nie ma wygórowanych warunków glebowych. Ważne natomiast, aby miał stały dostęp do słońca i wilgoć.

Najczęściej spotykane odmiany nagietka

Nagietek wabi owady, a poza tym jest rośliną miododajną. Do najpopularniejszych odmian należą Princess o żółto-pomarańczowych kwiatach, Geisha Girl z pomarańczowymi płatkami oraz Fiesta Gitana o pomarańczowych lub kremowych kwiatach. Apricot Beauty ma morelowe płatki.

Czasem nagietek-samosiejka rośnie tak gęsto, że z daleka wygląda jak dywan kwiatowy. Można go też stosować jako element łąk kwiatowych.

Polecamy też:

– Nagietek rośnie i rozwija się szybko, ale nie szkodzi innym roślinom – dodaje nasz rozmówca. Gdy rośnie przy pomidorach, chroni je nawet przed szkodnikami i chorobami. Sam nagietek jest raczej odporny na choroby i szkodniki. Wyjątek stanowi mączniak prawdziwy, którego znakiem rozpoznawczym jest biały nalot na liściach. Tę chorobę należy zwalczać, kiedy tylko zauważymy pierwsze objawy.

Tego o nagietku mogłeś nie wiedzieć

Nasze prababcie i babcie mawiały, że nagietek przepowiada deszcz. Jeżeli kobiety rano wyszły do ogrodu albo na łąkę i nagietek miał zamknięte kwiaty, oznaczało to, że wkrótce zacznie padać deszcz.Płatki nie chciały wpuścić do środka kropli deszczu.

Targi Mieszkań w Expo Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie