Nagietek ozdobi rabatę i zapowie deszcz, dobrze wpłynie na pomidory i skórę. Sprawdź, co lubi i jak go uprawiać

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Nagietki mają intensywne kolory i pięknie wyglądają. Ale to także lecznicze i jadalne kwiaty.
Nagietki mają intensywne kolory i pięknie wyglądają. Ale to także lecznicze i jadalne kwiaty. pixabay.com
Nagietki to wyjątkowo popularne kwiaty, które od lat rosną w naszych ogrodach. Wyglądają ładnie i długo kwitną, ale nie są to ich jedyne zalety. Nagietki mają też właściwości lecznicze, wykorzystuje się je w kosmetyce, ale są także jadalne i można je stosować jako naturalny barwnik do potraw. Sprawdź, jak uprawiać nagietki i czego potrzebują te rośliny.

Spis treści

Nagietki to wyjątkowo wdzięczne kwiaty. Można je uprawiać nie tylko na rabatach, ale także w większych balkonowych i tarasowych doniczkach. Te kwiaty są elementem tradycyjnych wiejskich ogródków, ale świetnie sprawdzają się w przeróżnych aranżacjach. Tym bardziej że mają niewielkie wymagania i są łatwe w uprawie. Najczęściej uprawia się nagietek lekarski (Calendula officinalis) i jego różne odmiany.

Jak wygląda nagietek lekarski?

Nagietki to średniej wielkości rośliny, bo dorasta od 20 do 50 cm wysokości. Ich pędy są rozgałęzione, a liście dość gęste i wydłużone. Zarówno łodygi, jak i liście, pokrywają drobne, miękkie włoski. Kwiaty nagietka mają żółty, pomarańczowy albo ciemny środek (złożony z tzw. kwiatów rurkowych), otoczony żółtymi lub pomarańczowymi płatkami (to tzw. kwiaty języczkowe).

Najczęściej spotykane odmiany nagietka

Do najpopularniejszych odmian należą:

  • Princess o żółto-pomarańczowych kwiatach,
  • Geisha Girl z pomarańczowymi płatkami,
  • Fiesta Gitana o pomarańczowych lub kremowych kwiatach,
  • Apricot Beauty ma morelowe płatki.

Kiedy kwitną nagietki?

Nagietki kwitną długo, bo od czerwca do jesieni. Jeśli nie ma mrozów i mają zaciszne miejsce, to można je spotkać nawet na początku grudnia (choć to raczej wyjątek niż reguła).

Czy nagietek jest wieloletni?

Nagietki to kwiaty jednoroczne. Jednak często same się wysiewają i mogą rosnąć przez lata. Możne je również posiać wiosną.

Jak uprawiać nagietki? Czego potrzebują te kwiaty?

Nagietki mają bardzo niewielkie wymagania. Zdecydowanie lubią słońce i dobrze znoszą przejściową suszę, jednak najlepiej kwitną na lekko wilgotnej glebie. Nie mają prawie żadnych wymagań co do ziemi – nie odpowiada im tylko ciężka i podmokła. Natomiast doskonale radzą sobie nawet na mniej żyznych i piaszczystych. Te rośliny praktycznie nie wymagają nawożenia, choć przed sadzeniem ziemię można zasilić kompostem (szczególnie piaszczystą), a podlewa się je, tylko gdy dłużej nie pada. Nieco inaczej jest w przypadku nagietków uprawianych w pojemnikach, w których ziemia bardziej wysycha, ale i tu nie przesadzajmy z nawadnianiem; ziemia nie może być stale mokra.

Posadź nagietki przy pomidorach i innych warzywach

Warto wiedzieć, że nagietki korzystnie wpływają na rośliny, które rosną w ich sąsiedztwie – m.in. zwalczają nicienie, żyjące w glebie, a także przyciągają pszczoły (ich kwiaty są bardzo miododajne). Dlatego warto je sadzić nie tylko na ozdobnych rabatach, ale też przy warzywach, szczególnie pomidorach i ogórkach, a także kapustnych (umieszczajmy je na obrzeżach grządek, bo warzywa potrzebują więcej wody niż te kwiaty).

Nagietek z domowej apteczki. Na co pomaga ta roślina?

Nagietek lekarski od dawna jest stosowany w ziołolecznictwie. Już święta Hildegarda z Bingen w XII wieku mawiała, że jeśli ktoś został otruty, ma szansę przeżyć, jeśli szybko zażyje napoju z nagietka, bo ten wypłucze truciznę z żołądka. Okłady z nagietka, choćby jako maść nagietkowa, stosuje się dzisiaj na trudno gojące się rany.

Zobacz także: Ta maść kosztuje kilka złotych. Wygładzi zmarszczki, zwalczy trądzik i nawilży suchą skórę. Sprawdź, na co pomaga maść nagietkowa

Nagietek wpływa korzystnie na cerę. Przy stanach zapalnych (np. jamy ustnej) też bywa pomocny jako płukanka. Nagietek ma działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Obniża wysokie ciśnienie krwi. Osoby mające wrzody na żołądku czy inne dolegliwości przewodu pokarmowego też nie powinny stronić od nagietka. Podobnie, jak te cierpiące na żylaki i zapalenie żył. Surowcem zielarskim jest całe kwitnące ziele, a poza maścią i naparem, stosuje się także nalewkę z nagietka.

Kwiaty nagietka są jadalne!

W kuchni nagietek także ma zastosowanie, ponieważ jego kwiaty są jadalne. Jego płatki dodaje się do surówek, sałatek, sosów, mięs, masła, potraw z ryżem, jak również deserów oraz herbat – praktycznie do wszystkiego. Nadają lekko pikantny smak. Można je stosować świeże, ale także suszone. Warto wiedzieć, że płatki nagietka nadają potrawom żółtopomarańczowy kolor, więc może być stosowany jako naturalny barwnik (oraz zamiennik drogiego szafranu).

Co dokucza nagietkom?

Nagietki są dość odporne, ale niestety są dwa wyjątki. Jednym z nich są ślimaki, które bardzo lubią te rośliny. Jeśli grasują w naszym ogrodzie, posiejmy nagietki w skrzynkach i ustawmy je w miejscu trudniej dostępnym dla ślimaków.
Drugim zagrożeniem dla nagietków jest choroba grzybowa, czyli mączniak. Jego objawem jest szarobiały, mączysty nalot na roślinach. Rozwojowi mączniaka sprzyja duże zagęszczenie roślin oraz wysoka wilgotność. Warto stosować opryski z naturalnych preparatów, m.in. skrzypu i czosnku. Sprawdź, jak i czego zrobić domowe opryski na mączniaka.

Nagietek zapowie deszcz

Nasze prababcie i babcie mawiały, że nagietek przepowiada deszcz. Jeżeli kobiety rano wyszły do ogrodu albo na łąkę i nagietek miał zamknięte kwiaty, oznaczało to, że wkrótce zacznie padać deszcz. Płatki nie chciały wpuścić do środka kropli deszczu. Kwiaty nagietka zamykają się również na noc.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom