Na co można przeznaczyć kredyt gotówkowy? Jak go uzyskać?

Materiał informacyjny bankier.pl
Kredyt gotówkowy to popularny produkt bankowy, który umożliwia spełnienie różnorodnych celów, zarówno osobistych, jak i zawodowych. Może posłużyć do opłacenia podróży wakacyjnej, remontu mieszkania, zakupu nowego sprzętu elektronicznego, a nawet spłaty innych zobowiązań o niekorzystnych warunkach. Na co jeszcze da się go przeznaczyć i w jaki sposób zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji podczas wnioskowania?

Remont mieszkania? Naprawa samochodu? Przykładowe sytuacje, w których warto zdecydować się na kredyt gotówkowy
Każda decyzja o zaciągnięciu kredytu gotówkowego powinna być poprzedzona szczegółową analizą własnej sytuacji materialnej, ze szczególnym uwzględnieniem kalkulacji dotyczących możliwości spłaty zobowiązania w ustalonym terminie. W jakich sytuacjach warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy finansowej? Przede wszystkim są to:

  • pilne wydatki medyczne – leczenie nagłych chorób jest zazwyczaj kosztowne, zwłaszcza jeśli kuracja wymaga zakupu specjalistycznego sprzętu, operacji lub trwa długo;
  • edukacja – rozwój zawodowy i osobisty wymaga nieustannego kształcenia się, uczestniczenia w kursach zawodowych, a często nawet ukończenia studiów podyplomowych. Dodatkowe środki przydadzą się na pokrycie opłat za naukę, zakup podręczników, a także kosztów życia codziennego;
  • inwestycje w rozwój biznesu – prowadzenie własnej firmy wymaga często inwestowania w rozwój. Gotówka może zostać przeznaczona np. na zakup nowego sprzętu, rozbudowę obiektów, rozpoczęcie kampanii marketingowej i zwiększenie kapitału obrotowego;
  • konsolidacja zadłużeń – osoby, które mają wiele zobowiązań finansowych (karty kredytowe, pożyczki konsumenckie, inne formy zadłużeń) często decydują się na konsolidację długów za pomocą kredytu gotówkowego. Działanie to pozwala im zamienić kilka terminów w spłaty w jeden, a nawet obniżyć wysokość raty miesięcznej (zwłaszcza wtedy, gdy decydują się na wydłużony okres spłaty);
  • ważne okazje życiowe – śluby, narodziny dziecka, jubileusze są kosztownymi wydarzeniami, a pożyczka pomaga w ich opłaceniu, umożliwiając skupienie się na celebracji bez martwienia się o finanse.

Należy jednak pamiętać o tym, że przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego zawsze trzeba dokładnie ocenić swoją zdolność kredytową, porównać oferty różnych instytucji (np. za pomocą strony internetowej https://www.bankier.pl/smart/kredyty-gotowkowe), zwrócić uwagę na oprocentowanie, koszty obsługi kredytu i przeanalizować harmonogram spłat. Jest to więc produkt bankowy, który powinien stać się przede wszystkim formą pomocy, a nie źródłem kolejnych problemów.

Jak uzyskać kredyt gotówkowy? Czy można zaciągnąć go całkowicie online?

Uzyskanie kredytu gotówkowego jest stosunkowo prostym procesem (pod warunkiem że kandydat dysponuje odpowiednią zdolnością kredytową), a w wielu przypadkach istnieje możliwość zaciągnięcia go całkowicie zdalnie.

Jak uzyskać pożyczkę? Wystarczy:

  • wybrać odpowiednią instytucję finansową – należy porównać oferty różnych banków, aby wybrać tę, która zapewnia najlepsze warunki (oprocentowanie, koszt całkowity, elastyczność warunków spłaty i reputacja działalności);
  • przeanalizować wymagania – te mogą różnić się w zależności od wybranej placówki. Najczęściej polegają na wykazaniu odpowiednich dokumentów m.in. dowodu osobistego, zaświadczenia o zarobkach i historii kredytowej;
  • przesłać dokumenty – obligatoryjne informacje da się dostarczyć zazwyczaj osobiście lub online, po ich zeskanowaniu lub sfotografowaniu;
  • ocenić zdolność kredytową – zrobią to przedstawiciele wybranego banku, ale zaleca się, aby kandydat wykonał ten krok także we własnym zakresie (dzięki temu zminimalizuje on szansę na uzyskanie negatywnego werdyktu).

Jeżeli instytucja finansowa oceni kredytobiorcę jako godnego zaufania, to ostatnim krokiem będzie wskazanie preferowanego rachunku bankowego, na który zostaną przelane pieniądze.

Jak ustalić kwotę, o którą wnioskować podczas starania się o pożyczkę gotówkową?

Jak ustalić kwotę kredytu? Najważniejsze jest dokładne oszacowanie kosztów i potrzeb finansowych. Jeżeli pożyczka zostanie przeznaczona w celu sfinansowania np. remontu mieszkania, jej wysokość powinna pozwolić tylko na to – takie pieniądze to także dodatkowe zobowiązanie, które może doprowadzić do niepotrzebnych komplikacji w budżecie domowym.

Wziąć pod uwagę należy również własne, rzeczywiste możliwości spłaty. Nawet w sytuacji, gdy bank sporządzi kontrofertę na większą sumę, o zaskakująco korzystnych warunkach, warto zastanowić się, czy ponadplanowe środki będą naprawdę potrzebne. Zbyt wysoka rata wpływa na zdolność do regulowania innych bieżących wydatków.

Maksymalna kwota jest silnie uzależniona od zdolności kredytowej. Jeżeli będzie ona niska, może okazać się, że placówka nie udzieli zobowiązania na taką kwotę, jaką potrzebuje kandydat.

Zdolność kredytowa – w jaki sposób ocenić ją samemu?

Jak ocenić swoją zdolność kredytową? Pierwszy krok stanowi przeanalizowanie swoich dochodów z różnych źródeł, najczęściej pensji – muszą być one stabilne i regularne. Następnie należy sprawdzić swoje miesięczne wydatki. Ważne będą koszty stałe, takie jak czynsz, rachunki, raty innych kredytów, a także zmienne, czyli jedzenie, transport i rozrywka – konieczne jest ustalenie, ile środków pozostanie po odjęciu wszystkich płatności od dochodów.

Podczas przeprowadzania kalkulacji da się wykorzystać dwa ważne wskaźniki: stosunek zadłużenia do dochodu (DTI) i stosunek miesięcznych rat do dochodu (DRI). Im są one niższe, tym większa zdolność kredytowa kandydata.

Oprócz tego warto przejrzeć historię kredytową. Zadłużenie komornicze skutecznie blokuje możliwość zaciągnięcia kredytu gotówkowego zwykle przez okres 5 lat od jego wystąpienia – w takim przypadku nie pozostaje nic innego, jak odczekać wymagany okres (decyzja o zaciągnięciu pożyczki w instytucji pozabankowej jest często ryzykowna i wiąże się z wyższym RRSO).

Podsumowując, aby uzyskać kredyt gotówkowy, należy wykazać się zdolnością kredytową, a następnie przygotować potrzebne dokumenty, które można przedstawić wybranej instytucji bankowej drogą tradycyjną lub online. Dodatkowe środki finansowe przydają się szczególnie wtedy, gdy w życiu zainteresowanego pojawiają się nieprzewidziane, nieplanowane wydatki spowodowane sytuacjami losowymi (np. ślub członka rodziny lub remont).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom