Myślisz, że OZE nigdy nie zastąpi węgla? W Holandii z OZE pochodziło aż 40 proc. energii wyprodukowanej w 2022 r.

OPRAC.:
Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
W Polsce w zakresie wytwarzania prądu z OZE największą rolę odgrywają elektrownie wiatrowe. Na drugim miejscu znajduje się fotowoltaika.
W Polsce w zakresie wytwarzania prądu z OZE największą rolę odgrywają elektrownie wiatrowe. Na drugim miejscu znajduje się fotowoltaika. Krzysztof Kapica/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
W 2022 r. aż 40 proc. produkcji energii elektrycznej w Holandii pochodziło ze źródeł odnawialnych – poinformował Holenderski Urząd Statystyczny (CBS). Odpowiadały za to głównie turbiny wiatrowe oraz fotowoltaika. Choć jednak produkcja prądu z paliw kopalnych obniżyła się o 11 proc., nadal dominują one w miksie energetycznym.

Spis treści

Holandia wyprodukowała z OZE aż 40 proc. energii elektrycznej

W Polsce energia elektryczna wytwarzana jest przede wszystkim przez elektrownie węglowe. Jak podaje Agencja Rynku Energii, w 2022 r. węgiel kamienny odpowiadał za 42,6 proc. prądu wyprodukowanego w naszym kraju, a węgiel brunatny za 26,5 proc. Z roku na rok rośnie jednak udział OZE. W ubiegłym roku odnawialne źródła energii (woda, wiatr, słońce itp.) odpowiadały za ponad 21 proc. energii, przy czym największy udział miały elektrownie wiatrowe.

Jeszcze lepszym wynikiem może pochwalić się Holandia, która wytworzyła z OZE aż 40 proc. swojego prądu. Z danych urzędu CBS wynika, że produkcja zielonej energii była wyższa w 2022 r. o 20 proc. niż rok wcześniej. Wzrosło wytwarzanie prądu przede wszystkim z fotowoltaiki oraz wiatraków prądotwórczych.

– Jest to głównie zasługa zwiększonych mocy produkcyjnych oraz korzystnych warunków pogodowych – podali holenderscy eksperci.

Spadła emisja dwutlenku węgla, ale paliwa kopalne wciąż dominują

Jak podkreśla CBS, tak dobry wynik OZE oznacza, że w 2022 r. spalono w Holandii o około 9 mld metrów sześciennych mniej paliw kopalnych. Pozwoliło to wyemitować do atmosfery o 22 megatony mniej dwutlenku węgla. Krajowi wciąż jednak daleko jest do korzystania wyłącznie z zielonej energii. Jak wskazał urząd, mimo rosnącej produkcji prądu z energii słonecznej i wiatrowej nadal w miksie energetycznym dominują węgiel, gaz ziemny i ropa naftowa.

Holandia ma jednak ambitne plany, z których realizacji z pewnością ucieszyłaby się przyroda. Jak podaje tamtejsza Agencja Oceny Środowiska, zakłada się, że w 2030 r. 85 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej w Holandii będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. Coraz bardziej zieloną produkcję prądu planuje też Polska: nasz krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021–2030 zakłada w 2030 r. 21–23 proc. udziału OZE w finalnym zużyciu energii brutto oraz redukcję udziału węgla w produkcji prądu o 56–60 proc.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ pad/

Oprac. PZG

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom