Spis treści
- Co to są mszyce i jak szkodzą roślinom?
- Po czym poznać, że mszyce zaatakowały rośliny? W walce z tymi szkodnikami liczy się czas!
- Jakie środki przeciw mszycom mamy do dyspozycji?
- Jaki ocet wykorzystać do oprysku na mszyce?
- Na to uważaj, gdy stosujesz wodę z octem na mszyce!
- Jak zrobić oprysk z octu na mszyce?
- Kiedy stosować ocet na mszyce?
Co to są mszyce i jak szkodzą roślinom?
Mszyce (Aphidomorpha lub Aphidoidea) to niewielkie, ale wyjątkowo uciążliwe szkodniki roślin. Niestety są wszędobylskie i popularne w naszych ogrodach. Choć najczęściej mówimy po prostu o mszycach, to owady te (pluskwiaki) mają aż kilka tysięcy gatunków. Mogą się różnić m.in. kolorem, wielkością, cyklem życia i tym, na jakich roślinach żerują. Niestety to, co łączy różne mszyce to fakt, że odżywiają się wysysając sok z roślin. Jeśli mszyc jest dużo, może to zdecydowanie osłabić roślinę, a nawet ją zniszczyć. Ponadto mszyce przenoszą też niektóre choroby roślin.
Istnieją gatunki mszyc, które „specjalizują się” w poszczególnych gatunkach roślin, jednak całkiem sporo nie ma sprecyzowanych preferencji. Dlatego łupem szkodników mogą paść niemal wszystkie rośliny ogrodowe i balkonowe (rzadziej – domowe). W dodatku mszyce szybko rozmnażają się, a dzięki skrzydłom, które mają niektóre osobniki, potrafią rozprzestrzeniać się na większe odległości. Dlatego walka z mszycami jest uciążliwa, ale nie ominęła chyba nikogo, kto uprawia rośliny.
Po czym poznać, że mszyce zaatakowały rośliny? W walce z tymi szkodnikami liczy się czas!
Walkę z mszycami warto rozpocząć, kiedy owadów jest stosunkowo mało i nie zaatakowały jeszcze całej rośliny. To zdecydowanie ułatwi pozbycie się mszyc, szczególnie jeśli chcemy korzystać z naturalnych preparatów przeciw tym szkodnikom. Dlatego warto regularnie oglądać rośliny, sprawdzając, czy nie zagościły na nich mszyce. Nie zawsze łatwo je dostrzec, szczególnie jeśli mamy do czynienie z zielonymi mszycami i wysokimi roślinami.