Spis treści
- Mój Prąd 4.0 w pigułce. Gdzie i jak złożyć wniosek o dofinansowanie?
- Mój Prąd 2022 – kto może wziąć udział?
- Dotacje w programie nie tylko na fotowoltaikę
- Wysokość dofinansowania w Moim Prądzie. Ile można otrzymać?
- Najważniejsze zasady programu. Jak wziąć udział?
- Net-billing a system opustów – główne różnice
Mój Prąd 4.0 w pigułce. Gdzie i jak złożyć wniosek o dofinansowanie?
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął nabór wniosków o dofinansowanie z programu Mój Prąd 4.0 w dniu 15 kwietnia 2022 r. Wnioski można składać do 31 marca 2023 r. (termin przedłużono, pierwotnie upływał 22 grudnia 2022 r.). Do rozdania NFOŚiGW ma 350 mln zł, z możliwością powiększenia tej puli pieniędzy.
Nabór wniosków odbywa się wyłącznie elektronicznie (papierowe wnioski będą odrzucane). Składa się je przez Portal Beneficjenta, do którego można zalogować się na stronie swojego wojewódzkiego oddziału NFOŚiGW.
Do wniosku należy dodać wymagane załączniki:
- potwierdzenie przejścia na net-billing, wydawane przez operatora sieci dystrybucyjnej (OSD),
- potwierdzone przez OSD zaświadczenie z datą przyłączenia instalacji PV do sieci energetycznej wraz z numerem Punktu Poboru Energii,
- faktury dokumentujące płatności za dofinansowywane urządzenia,
- w przypadku składania wniosku przez pełnomocnika – potwierdzenie pełnomocnictwa,
- w przypadku zakupu magazynu energii lub systemu HEMS – protokół odbioru prac od wykonawcy lub oświadczenie o samodzielnym montażu.
Mój Prąd 2022 – kto może wziąć udział?
Z programu mogą skorzystać zarówno właściciele domów, którzy dopiero rozważają zakup fotowoltaiki, jak i tacy, którzy już posiadają instalację PV. Jest tylko jeden warunek: o dofinansowanie mogą starać się wyłącznie osoby rozliczające się w systemie net-billingu. Przypomnijmy, że chodzi o nowe zasady rozliczeń obowiązujące od 1 kwietnia 2022 r.
Prosumenci (użytkownicy fotowoltaiki), którzy korzystają z dotychczasowego systemu opustów (tzw. net-metering) i chcą skorzystać z Mojego Prądu 4.0, muszą przejść na net-billing. Żeby to zrobić, wystarczy złożyć swojemu dostawcy prądu odpowiednie oświadczenie na piśmie. Trzeba jednak pamiętać, że po przejściu na net-billing nie można już wrócić do systemu opustów. Kwestię tę wyjaśniamy w dalszej części artykułu.
Warto wiedzieć, że prosumenci mogą liczyć na różne kwoty dofinansowania w zależności od tego, czy już korzystali z programu Mój Prąd – ci, którzy w przeszłości już uzyskali dofinansowanie do fotowoltaiki, teraz otrzymają mniej. Tu również temat omawiamy szczegółowo dalej.
Jak zapewnia rząd, osoby, które nie otrzymały dofinansowania w poprzedniej edycji, podobnie jak tej pory mogą wnioskować o pieniądze w nowej edycji.
Dotacje w programie nie tylko na fotowoltaikę
Czwarta edycja programu mocno różni się od poprzednich. W Moim Prądzie 4.0, podobnie jak w poprzednich edycjach, można uzyskać dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 do 10 kW. Dofinansowanie nie obejmuje zwiększenia mocy już posiadanej instalacji.
W ramach tegorocznego programu można jednak uzyskać także dotację na zakup urządzeń pozwalających zużywać wyprodukowany prąd na miejscu. Chodzi o:
- magazyny ciepła,
- magazyny chłodu,
- ładowarki do samochodów elektrycznych,
- systemy zarządzania energią elektryczną w domu czy mieszkaniu,
- przydomowe magazyny energii.
– Ta czwarta edycja będzie znacznie różnić się od poprzednich. Chcemy postawić na to, aby zachęcać prosumentów do autokonsumpcji energii, którą wytworzą u siebie w gospodarstwie, żeby jak najmniej tej energii trafiało do sieci elektroenergetycznej. To pozwoli przede wszystkim uchronić sieci niskiego napięcia przed przeciążeniami, które powstają przy tak dużej liczbie prosumentów. Skorzysta też na tym beneficjent, bo dostanie dofinansowanie na dodatkowe komponenty – zapowiada Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW, w rozmowie z Newserią Biznes.
Poniżej znajduje się dokładna lista urządzeń, na które można otrzymać pieniądze. W przypadku magazynów ciepła i chłodu są to: