Spis treści
Licznik dwukierunkowy – czemu jest potrzebny przy fotowoltaice?
Licznik dwukierunkowy to typ licznika energii elektrycznej powszechnie wykorzystywany przy fotowoltaice. W przeciwieństwie do tradycyjnego licznika mierzy on nie tylko ilość prądu pobieranego z sieci, ale także do niej oddawanego. To istotne w budynkach wyposażonych w panele fotowoltaiczne, które zwłaszcza w słoneczne letnie dni często produkują więcej prądu, niż domownicy są w stanie na bieżąco zużyć. Wówczas – o ile dom nie posiada magazynu energii – nadwyżka przesyłana jest do sieci.
Co ważne, w praktyce niemożliwe jest posiadanie podłączonej do sieci fotowoltaiki bez licznika dwukierunkowego – jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń za prąd. Posiadania go wymagają wszyscy operatorzy energii elektrycznej, jest on również konieczny w przypadku starań o dotację na fotowoltaikę (i urządzenia towarzyszące) z programu „Mój Prąd”. Uczestnik programu musi bowiem m.in. uzyskać od zakładu energetycznego zaświadczenie potwierdzające przyłączenie mikroinstalacji oraz „zainstalowanie urządzenia pomiaroworozliczeniowego (licznika dwukierunkowego) u prosumenta energii odnawialnej”.
Kto montuje licznik dwukierunkowy i jak to zrobić? Oto procedura
Posiadacz fotowoltaiki nie musi samodzielnie montować licznika. Zajmuje się tym operator systemu dystrybucyjnego (czyli zakład energetyczny) podczas podłączania instalacji fotowoltaicznej do sieci. Właściciel budynku oraz instalacji nie ponosi w związku z tym żadnych dodatkowych kosztów (także kosztów demontażu starego licznika jednokierunkowego, jeśli jest taka potrzeba).
Jak podłączyć licznik dwukierunkowy? Procedura jest bardzo prosta i wygląda następująco:
- Zamontuj mikroinstalację fotowoltaiczną.
- Sprawdź na stronie swojego zakładu energetycznego (np. Tauron, PGE, Enea), jakie dokumenty musisz złożyć wraz z wnioskiem o przyłączenie mikroinstalacji do sieci. Zgromadź je.
- Na minimum 30 dni przed planowanym terminem przyłączenia mikroinstalacji złóż wniosek o przyłączenie wraz z załącznikami.
- Operator sprawdzi dokumentację i w razie potrzeby wezwie do jej uzupełnienia.
- Jeśli wszystkie dokumenty są poprawne, operator w ciągu miesiąca zjawia się i przyłącza instalację do sieci, przy okazji bezpłatnie montując licznik dwukierunkowy.
- Po montażu na ogół konieczne jest zawarcie nowej umowy kompleksowej lub podpisanie aneksu do już zawartej umowy.
Po dopełnieniu formalności i montażu licznika można już korzystać z paneli fotowoltaicznych.
Jak odczytać licznik dwukierunkowy? To całkiem proste
Odczytanie licznika dwukierunkowego jest łatwe, jeśli tylko posiadacz fotowoltaiki nauczy się odczytywać kilka kodów. Będą one identycznie niezależnie od tego, jaki model licznika został zamontowany albo kto jest operatorem systemu dystrybucyjnego. Kody potrzebne do zrozumienia wskazań licznika to:
- w przypadku taryfy jednostrefowej – kod 1.8.0 (lub 1.8.0.0) oznacza całkowitą energię, jaką pobrano z sieci od chwili uruchomienia licznika, a kod 2.8.0 (lub 2.8.0.0) całkowitą energię oddaną do sieci;
- w przypadku taryfy wielostrefowej – kod 1.8.0 to całkowity pobór energii z sieci, kod 1.8.1 to pobór w strefie dziennej, a kod 1.8.2 to pobór w strefie nocnej, natomiast kod 2.8.0 to całkowita energia oddana do sieci, kod 2.8.1 to energia oddana w strefie dziennej, zaś kod 2.8.2 to energia oddana w strefie nocnej.
Wszystkie wskazania licznika dotyczą energii pobranej lub oddanej od początku jego działania. Chcąc zmierzyć te wartości np. na przestrzeni miesiąca, trzeba porównać obecne wskazania licznika z przeszłymi, które można znaleźć na fakturze za energię elektryczną.
Sięgnij po energię ze słońca
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?