Mieszkanie kosztuje dziś 108 średnich pensji. Tak źle nie było od lat. Winna pandemia?

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Udostępnij:
II kwartał 2020 r. nie był łaskawy dla osób chcących kupić własne M, jednak dostępność mieszkań i tak jest wyższa niż podczas poprzedniego kryzysu.

Mieszkania z rynku wtórnego jeszcze nie tak dawno temu były tańszą alternatywą dla tych, których nie było stać na nowy lokal. Od kilku lat ich ceny szybko jednak rosną, a w II kwartale 2020 r. za mieszkania z drugiej ręki płaciło się nawet o 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Firma Expander Advisors sprawdziła, ile średnich pensji potrzeba dziś, żeby kupić używane mieszkanie.

Mieszkanie z rynku wtórnego? Odkładaj wszystko, co zarabiasz, przez 9 miesięcy

Dopóki ceny mieszkań w Polsce rosły w podobnym tempie jak wynagrodzenia, sytuacja była względnie stabilna. Świadczy o tym m.in. wskaźnik pokazujący, ile średnich pensji netto należałoby odłożyć, by móc kupić 50-metrowe mieszkanie w jednym z siedmiu największych miast kraju. Jak policzyli eksperci firmy Expander Advisors, między początkiem 2013 r. a początkiem 2017 r. mimo silnych wahań liczba ta na ogół spadała – ze 102 do 95 średnich pensji.

Sprawdź: Kupno mieszkania? Negocjując, możesz obniżyć cenę nawet o 5 proc.

Później jednak zaczęły się wzrosty. Między I kwartałem 2017 r. a I kwartałem 2020 r. koszt zakupu mieszkania z drugiej ręki wzrósł z 95 do 103 średnich pensji, niwelując wcześniejsze spadki. Było to jednak nic w porównaniu z gwałtowną zmianą, jaką przyniósł II kwartał br. W ciągu zaledwie trzech miesięcy wskaźnik podskoczył ze 103 do 108 średnich pensji netto. Oznacza to, że należałoby odkładać całą pensję przez 9 miesięcy, żeby móc kupić używany lokal. Tak złej dostępności mieszkań nie odnotowywano od 8 lat.

Mieszkanie kosztuje dziś 108 średnich pensji. Tak źle nie było od lat. Winna pandemia?

Średnie pensje netto a koszt zakupu mieszkania. Źródło: Expander Advisors na podstawie danych GUS i NBP

Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na dostępność mieszkań?

Wniosek, że na dostępność mieszkań wpłynęła pandemia koronawirusa z Wuhan, nasuwa się sam. Eksperci Expander Advisors podkreślają jednak, że przyczyn tak nagłej zmiany jest kilka. Po pierwsze w II kwartale 2020 r. duży wzrost cen mieszkań używanych (o 10 proc. w skali roku) zbiegł się w czasie z niskim poziomem średniego wynagrodzenia w Polsce (3776 zł netto). Był to główny czynnik zmniejszający dostępność mieszkań.

Po drugie można mieć nadzieję, że tak duży skok dostępności był chwilowy, bo wynikał z wyjątkowej sytuacji wywołanej pandemią i lockdownem. Jak podkreślają eksperci, w II kwartale 2020 r. sprzedaż mieszkań spadła w największych miastach, jednak z zakupu rezygnowały najprawdopodobniej głównie osoby mniej zamożne. Jak zaświadczają m.in. deweloperzy, bogatsi inwestorzy kupowali nadal, co mogło spowodować chwilowy wzrost cen mieszkań i wywołać jednorazowy skok wskaźnika dostępności mieszkań.

Przeczytaj: Czy pandemia spowoduje opóźnienia w budowie mieszkań?

Pewnym pocieszeniem może być fakt, że aby kupić mieszkanie z rynku wtórnego, i tak potrzeba dziś mniej średnich pensji niż podczas poprzedniego kryzysu gospodarczego. Dziś jest to 108 pensji, natomiast w II kwartale 2007 r. wskaźnik ten wynosił aż 180 pensji. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną RegioDom
Dodaj ogłoszenie