Mieszkanie dla Młodych - założenia i ograniczenia programu

redakcja.regiodom, Emmerson Realty S.A.
Nowe mieszkaniaPrzez niskie limity cen zasięg Mieszkania dla Młodych będzie ograniczony.
Nowe mieszkaniaPrzez niskie limity cen zasięg Mieszkania dla Młodych będzie ograniczony. mk
Coraz bliżej do końca prac nad ustawą o państwowym wsparciu przy nabyciu mieszkania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Sejm przyjął proponowane rozwiązania i ustawa skierowana została do Senatu. Przypominamy podstawowe założenia.

Nie każdy będzie mógł skorzystać z finansowej pomocy państwa w ramach Mieszkania dla Młodych. Program zawierał będzie szereg ograniczeń, dlatego grono jego odbiorców bardzo się zawęzi.

Ograniczenia stawiane przez MdM

Przede wszystkim nie będzie można mieć więcej niż 35 lat (w przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego małżonka) i nie będzie można posiadać innego lokum.

Po drugie dopłatami od państwa będą objęte tylko nieruchomości z rynku pierwotnego. Problem z zakupem takiego mieszkania będą mieli mieszkańcy małych miejscowości, ponieważ deweloperzy praktycznie ta mnie budują. Te osoby będą mogły skorzystać z pomocy państwa, jeżeli zdecydują się na budowę domu systemem gospodarczym. Niestety pomoc będzie polegała jedynie na odzyskaniu części podatku VAT od materiałów budowlanych.

Opinia ekspertów: Mieszkanie dla Młodych korzystne dla kupujących, ale nie dla miast 

Cena metra kwadratowego mieszkania i domu nie będzie mogła przekroczyć limitu liczonego jako 110 procent średniej z dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Wskaźniki będą różne dla gmin.

Ponadto w programie Mieszkanie dla Młodych obowiązywał będzie limit powierzchniowy. Mieszkania kwalifikujące się do dopłaty nie będą mogły przekraczać 75 mkw. W przypadku domów granica została postawiona na 100 mkw. Jednak dopłata nie będzie obejmować maksymalnego limitu powierzchni, a jedynie 50 mkw. Mieszkanie będzie musiało być kupowane na kredyt zaciągnięty na minimum 15 lat i wynoszący co najmniej 50 procent ceny kupowanego mieszkania.

Na co więc możemy liczyć, jeśli spełniamy wszystkie warunki i udało nam się znaleźć kwalifikującą się nieruchomość oraz posiadamy zdolność kredytową?

W ramach programu MdM państwo dofinansuje nam wkład własny oraz spłaci część kredytu. Rodzina bezdzietna i singiel otrzymają od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jednym z kluczowych założeń przyjętych na etapie opracowywania rządowego programu było wpisanie w niego polityki prorodzinnej. Przejawia się ona w dodatkowym wsparciu i ułatwieniach dla większych rodzin. Rodziny z dziećmi zamiast 10 proc. dofinansowania otrzymają je w wysokości 15 proc. Dodatkowo jeśli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie lub kolejne dziecko będzie można otrzymać dodatkowe 5 proc.

Ułatwieniem dla większych rodzin (liczących co najmniej trójkę dzieci) będzie także wyższy limit powierzchniowy kwalifikujących się mieszkań i domów. Będą one mogły zakupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym większy o 10 mkw. niż mniej liczne rodziny. Mieszkanie nie będzie mogło mieć więcej niż 85 mkw., a dom 110 mkw.

Sprawdź: Czy warto czekać na dopłatę w ramach programu Mieszkanie dla Młodych 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom