Mieszkanie dla Młodych pozytywnie wpływa na gospodarkę

redakcja.regiodom, infoWire.pl
Program MdM a gospodarkaProgram dopłat Mieszkanie dla Młodych stymuluje rozwój gospodarki, choćby dzięki zwiększeniu zatrudnienia w budownictwie i branżach pokrewnych.
Program MdM a gospodarkaProgram dopłat Mieszkanie dla Młodych stymuluje rozwój gospodarki, choćby dzięki zwiększeniu zatrudnienia w budownictwie i branżach pokrewnych. mk
Okazuje się, że Mieszkanie dla Młodych nie tylko pomaga w zakupie własnego "M", ale także w znaczący sposób wpływa na polską gospodarkę. Według ekspertów w 2015 i 2016 roku wpływ ten wzrośnie jeszcze bardziej, ponieważ zainteresowanie programem dopłat ma być większe.

Od lat borykamy się w naszym kraju z deficytem mieszkaniowym – według niektórych wyliczeń brakować może nawet dwa miliony lokali. Tę trudną sytuację miał ratować najpierw program Rodzina na Swoim (RnS), a później – Mieszkanie dla Młodych (MdM).

Niestety w pierwszym roku funkcjonowania MdM-u przepadła połowa środków przeznaczonych na dopłaty. Dlaczego tak się stało?

– Zbyt nisko ustawione limity dotyczące cen za metr kwadratowy mieszkania, które odbiegały od tych oferowanych na rynku – wyjaśnia w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD). Deweloperzy powoli dostosowują jednak ofertę do wymogów programu i wprowadzają na rynek coraz więcej tańszych produktów.

Przeczytaj również: O nowelizacji programu Mieszkanie dla Młodych

MdM pozwala na wymianę starego zasobu mieszkaniowego na nowy

Nowy zasób mieszkaniowy jest bardziej energooszczędny i ekologiczny od starego. Widać to szczególnie gdy mowa jest o ograniczeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ekspert uważa również, że program dopłat przyczynia się do poprawy sytuacji na rynku pracy. – Według analiz naukowych zatrudnienie bezpośrednio w budownictwie około 100 osób przyczynia się do powstania od 200 do 300 miejsc pracy w branżach pokrewnych – mówi Płochocki.

W II kwartale 2015 roku Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) ogłosił nowe limity cen za metr kwadratowy lokalu, który może być zakupiony w ramach MdM. W większości miast limity te zostały zwiększone, choć nieznacznie – średnio o 300 zł.

Ekspert mówi o tym, jak Mieszkanie dla Młodych wpływa na polski rynek nieruchomości oraz co zrobić, by program przynosił jeszcze więcej korzyści polskiej gospodarce. 

Źródło" infoWire.pl

Zobacz: Limity cenowe w ramach Mieszkania dla Młodych - kwiecień 2015 

– To dobry znak. Limity powinny wzrastać, tak aby młodzi Polacy mogli sami decydować, czy wolą kupić mniejsze mieszkanie w centrum miasta czy większe na obrzeżach, ale z wyższą dopłatą (przy czym nie postulujemy zwiększenia samych dopłat) – zaznacza rozmówca. Korzystnym posunięciem byłoby również zniesienie wymogu nieposiadania pierwszego mieszkania przez rodziny wielodzietne (a nawet te z dwójką dzieci): powinny mieć one możliwość skorzystania z programu, gdy chcą powiększyć metraż lokalu. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom