Mieszkańcy zasypani śmieciami. Wszystkiemu winien harmonogram

Monika Nosowicz-Kaczorowska
Worki z segregowanymi śmieciamiTyle worków ze śmieciami segregowanymi powstaje w czteroosobowym gospodarstwie Piotra Adamusa w ciągu miesiąca. – Już teraz trudno je pomieścić, a do wywozu jeszcze ponad tydzień – mówi Piotr Adamus (z lewej). Obok Michał Walendzik, radny i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.
Worki z segregowanymi śmieciamiTyle worków ze śmieciami segregowanymi powstaje w czteroosobowym gospodarstwie Piotra Adamusa w ciągu miesiąca. – Już teraz trudno je pomieścić, a do wywozu jeszcze ponad tydzień – mówi Piotr Adamus (z lewej). Obok Michał Walendzik, radny i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. Monika Nosowicz-Kaczorowska
Mieszkańcy domów jednorodzinnych w połowie Starachowic są zasypani śmieciami. Na odbiór odpadów segregowanych będą czekać półtora miesiąca!

Przed reformą śmieciową odpady segregowane w Starachowicach odbierane były co dwa tygodnie. Po reformie – raz w miesiącu. Kiedy nowy system śmieciowy wchodził w życie, mieszkańcy domków jednorodzinnych podkreślali, że to stanowczo za rzadko. Pod koniec października przekonali się, że może być jeszcze gorzej.

Wiele osób przed długim weekendem zgodnie z przyzwyczajeniem wystawiło worki z segregowanymi odpadami przed posesje. Pracownicy Almaxu zabrali tylko odpady zmieszane, śmieci segregowane zostały.

– Co było robić, zanieśliśmy z powrotem worki do przydomowych altan. U mnie śmieci się już ledwo mieszczą, a okazuje się, że na wywóz mam czekać jeszcze ponad tydzień – mówił we wtorek Piotr Adamus, mieszkaniec domu na osiedlu Orłowo.

Po sprawdzeniu w harmonogramie wywozu odpadów okazało się, że śmieciarki do mieszkańców połowy miasta przyjadą dopiero w przyszłym tygodniu: 12, 13, 14 i 15 listopada. Ostatnio były na początku października.

Zły system gospodarowania odpadami

W sprawie zalegających śmieci interweniował radny w osiedla Orłowo Michał Walendzik.
– Mieszkańcy zwracają się do mnie z prośbą o interwencję – mówi Michał Walendzik. – Ludzie są zmuszani do trzymania przez półtora miesiąca na swoich posesjach ogromnych ilości odpadów. To jest niehigieniczne, sprzyja zalęganiu się robactwa, myszy, szczurów oraz rozprzestrzenianiu zarazków i chorób. Wiele osób ma problem z wygospodarowaniem dodatkowego miejsca na składowanie śmieci.
Radny w imieniu interweniujących mieszkańców wystosował oświadczenie, w którym podkreśla, że władze gminy powinny czym prędzej zająć się rozwiązaniem problemu, tym bardziej, że przed wprowadzeniem nowego systemu śmieciowego w mieście było czyściej.

Dowiedz się: Jak wytępić myszy w domu

– Śmieci zarówno segregowane jak i niesegregowane były wywożone co dwa tygodnie. Obecnie odpady zmieszane wywozi się co dwa tygodnie, a segregowane co miesiąc, w dodatku mieszkańcy płacą więcej za odbiór odpadów niż w poprzednim systemie. Płacimy zatem drożej za usługę o niższym standardzie – wylicza radny. – Regulacje zaproponowane przez prezydenta i przyjęte przez radnych zakładają, że śmieci segregowane z domków jednorodzinnych będą wywożone przynajmniej raz w miesiącu. Od zaangażowania i determinacji prezydenta zależy, jak szybko będą wprowadzone zmiany i śmieci będą odbierane częściej jeszcze w tym roku – uważa Michał Walendzik.

Zmiany od stycznia

Regulamin wywozu odpadów przyjęty przez radnych zakłada, że z domów jednorodzinnych śmieci segregowane mają być odbierane „nie rzadziej niż raz w miesiącu". Na podstawie regulaminu powstał harmonogram wywozu odpadów, zatwierdzony przez zastępcę prezydenta Sylwestra Kwietnia. W każdym miesiącu wyznaczono tylko jeden dzień odbioru śmieci segregowanych, zwykle w miesięcznych odstępach. Jak to się stało, że pojawiła się półtoramiesięczna przerwa?

– Wprowadzając nowy harmonogram postawiliśmy firmie warunek, żeby odpady były odbierane w te same dni co przed wejściem w życie nowego porządku. Zwykle odpady segregowane zabierane są przy pierwszym odbiorze śmieci zmieszanych. W październiku złożyło się tak, że odpady zmieszane odbierane były trzy razy, a odpady segregowane tylko raz, na początku miesiąca. Następna wyznaczona data wywozu śmieci zbieranych selektywnie to pierwsza dekada listopada. Przy zachowaniu zastosowanej zasady spowodowało to, że odpady segregowane zostały odebrane po 6 tygodniach. W nowym roku taka sytuacja nie będzie mieć miejsca – wyjaśnia Małgorzata Krukowska, kierownik Referatu Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska.

W tym roku mieszkańcy Starachowic na zmiany w harmonogramie wywozu odpadów nie mogą jednak liczyć. Urzędnicy obawiają się, że zmiany na niecałe dwa miesiące przed końcem roku spowodowałoby to niepotrzebne zamieszanie.

– Zbieramy wszystkie uwagi, które zgłaszają nam mieszkańcy. Zostaną one uwzględnione w harmonogramie na przyszły rok. Taka sytuacja na pewno się nie powtórzy – powiedziała Iwona Ogrodowska-Ogórek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego. 

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji na forum portalu echodnia.eu – Dyskusja o gospodarce odpadami w Starachowicach

Kiedy wywiozą śmieci?

12 listopada – ulice: 6-go Września, Druhny Zjawy, Dwernickiego, Chorążego Szorta, Jałowcowa, Jesienna, Jeżynowa, Mjr. Ponurego, Moniuszki, Morenowa, Na Stoku, Nowowiejska, Majora Nurta, Osiedlowa, Parcelowa, Podlesie, Por. Robota, Dr. Andrzeja, Por. Jurka, Spadowa, Strugowa, Tęczowa, Wachmistrza Tarzana, Wąsika Kowalskiego, Wesoła, Wiejska, Wrzosowa, Żaczkiewicza

13 listopada – ulice: Chłopickiego, Czachowskiego, Grottgera, Jana Pawła II, Kasztanowa, Langiewicza, Lelewela, Letnia, Lubianka, Łączna, Mierosławskiego, Miodowa, E.Platter, Pastwiska, Piaskowa, Południowa, Sierakowskiego, Smugowa, Szymanowskiego, Traugutta, Ustronie, Wanacja, Wysockiego, Żytnia

14 listopada – ulice: 1-go Maja, Bema, Botaniczna, Daleka, Dolna, Dobra, Doktorska, Duboisa, Działkowa, Klonowa, Łąkowa, Malinowa, Mickiewicza, Mieszała, Miła, Nasienna, Nauczycielska, Nowa, Perłowa, Piastowska, Piesza, Pochyła, Pogodna, Przechodnia, Przekopowa, Radomska, Skłodowskiej, Spokojna, Stalowa, Strzelnicza, Szaszki, Szeroka, Wąchocka, Wąwóz, Wylotowa, Zdrojowa, Źródlana, Żurawia

15 listopada – ulice: Agrestowa, Bławatkowa, Bratkowa, Ciasna, Czereśniowa, Dworcowa, Iłżecka, Jabłoniowa, Jasna, Kanałowa, Kolejowa, Kręta, Krótka, Makowa, Morelowa, Niska, Piłsudskiego, Plac Rynek, Różana, Rzemieślnicza, Sadowa, Spółdzielcza, Targowa, Tulipanowa, Wierzbowa, Wiklinowa, Wiśniowa, Wysoka, Ziołowa, Armii Krajowej. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom