Melon prosto z ogródka. Wyhodujesz go taniej niż zapłacisz za jeden owoc. Kiedy posiać melony i jak je uprawiać, żeby dały pyszne owoce?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Melony można uprawiać w ogrodach, a nawet na balkonach.
Melony można uprawiać w ogrodach, a nawet na balkonach. Fotolisa12/pixabay.com
Melony to smaczne owoce. Bez trudu można kupić je w sklepie, ale bywają dość drogie. Jednak melony można także wyhodować w ogrodzie. Będą znacznie tańsze i co najmniej równie smaczne. Radzimy, kiedy posiać melony, jakie odmiany wybrać i jakie warunki im zapewnić. Sprawdź, jak je uprawiać i pielęgnować. Przekonaj się, jak smakuje melon z ogródka.

Spis treści

Melon to to bliski kuzyn dobrze znanego i swojskiego ogórka. Bywa nawet znany jako ogórek melon (Cucumis melo). Wytwarza jednak większe owoce o słodszym smaku. Melony mają wymagania uprawowe zbliżone do ogórków, ale są bardziej ciepłolubne, dlatego ich uprawa w Polsce nie jest bardzo popularna, ale jak najbardziej możliwa. Melony dobrze udają się pod osłonami, ale można je także uprawiać w gruncie, a obfitym plonom sprzyjają upalne lata, które zdarzają się coraz częściej.

Kiedy siać melony i jak to zrobić?

Melony najlepiej uprawiać z przygotowanych wcześniej sadzonek. Z ich siewem nie należy się zbytnio spieszyć. Wystarczy, jeśli przygotujemy je na miesiąc przed posadzeniem, czyli w kwietniu, a nawet jego drugiej połowie. Melony szybko rosną, a nie można ich sadzić, gdy jest chłodno.
Rozsadę melonów najlepiej zrobić w doniczkach, które rozkładają się w ziemi (np. torfowych), o średnicy ok. 10 cm. Wynika to z faktu, że jak wszystkie dyniowate, bardzo nie lubią przesadzania. Do jednej warto posiać 2 nasiona i usunąć słabszą siewkę. Nasiona umieszcza się na głębokości 1-2 cm. Melonów nie przesadzamy (nie pikujemy)! Roślinom trzeba zapewnić wilgoć, światło i ciepło (temperatura min. 22 st. C).

Kiedy sadzić melony?

Melony można posadzić do gruntu, gdy zrobi się ciepło i ogrzeje się ziemia. Najlepiej poczekać do końca maja, a nawet połowy czerwca. W temperaturze niższej niż 15 st. C te rośliny przestają rosnąć. Pod osłonami można je posadzić już w maju. Rozstawa to 50-80 x 100 cm. Gdyby po posadzeniu melonów miało przyjść ochłodzenie, warto je osłonić białą włókniną.
Uwaga: przed sadzeniem melony trzeba zahartować, czyli przez ok. 10 dni stopniowo przyzwyczajać je do warunków zewnętrznych.

Odmiany melonów. Ile kosztują nasiona?

Bez problemu kupimy nasiona melonów kilku odmian. Do popularnych należą m.in.:

  • Oliwin,
  • Malaga,
  • Emir,
  • Charentais,
  • Seledyn,
  • Junior.

Są to odmiany przystosowane do polskich warunków (w szczególności temperatur). Paczka nasion melona średnio kosztuje od ok. 3 zł do 6 zł, a więc mniej niż zapłacimy za jeden owoc w sklepie. Przy niektórym można spotkać oznaczenie F1. Oznacza to specjalnie wyselekcjonowane nasiona, które dadzą rośliny o silnym wzroście w pierwszym roku uprawy (natomiast nasiona zebrane z ich owoców mogą nie mieć wszystkich ich cech).

Uprawa melonów. Podstawowe wymagania

Sukces w uprawie melonów zapewni żyzna ziemia, woda i słońce. Na to ostatnie nie mamy wpływu, ale roślinom trzeba zapewnić żyzną i przepuszczalną, próchniczą ziemię. Jesienią można ją było zasilić obornikiem albo wiosną kompostem i obornikiem, ale wyłącznie granulowanym, a nie świeżym. Można też zastosować mączkę bazaltową lub popiół drzewny. Melonów nie powinno się sadzić tam, gdzie w poprzednim roku rosły ogórki lub inne rośliny dyniowate.
W uprawie melonów trzeba zadbać o podlewanie. Jest to szczególnie ważne w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców. Jednak ziemia nie może być mokra, a jedynie wilgotna. Melony sadzimy w miejscach słonecznych i osłoniętych od wiatru.

Melony na balkonie

Melony można uprawiać także w donicach na balkonie. Trzeba in zapewnić również słońce oraz żyzną ziemię (sprawdzi się dodatek granulowanego obornika). Rośliny muszą mieć też duże doniczki – nawet 20-litrowe.

Ściółkowanie i cięcie melonów

Grządkę z melonami dobrze jest wyłożyć czarną agrowłókniną. Dzięki temu podłoże będzie miało wyższą temperaturę, łatwiej będzie utrzymać wilgotność, nie będzie problemu z chwastami, a owoce nie będą się brudzić, ani zagniwać, leżąc na podłożu.
Melony można przycinać, żeby rośliny jak najwięcej energii skupiły na owocach. Usuwa się pędy, na których nie zawiązały się owoce, można także skracać te z melonami (za drugim pędem za owocem). Można również przyciąć sadzonki (za trzecim liściem, uszczykując stożek wzrostu, dzięki czemu roślina się rozkrzewi). Jeśli nasze melony zawiążą dużo owoców, część zawiązków niestety lepiej usunąć. W polskich warunkach dojrzewa po kilka (5-6) owoców na roślinie. Jeśli będzie ich więcej, będą mniejsze, mniej smaczne i mogą nie zdążyć dojrzeć.

Kwiaty melonów i owocowanie

Warto wiedzieć, że melony mają kwiaty męskie i żeńskie. Owoce powstają tylko na tych ostatnich, a można je poznać po rozdętej zalążni u podstawy kwiatu (wygląda to, jak maleńki melon pod płatkami). Kwiaty męskie opadają po zapyleniu, więc nie martwcie się, jeśli zauważymy takie zjawisko. Przyjrzyjmy się, jakich kwiatów dotyczy. Melony są zapylane przez pszczoły. Jeśli uprawiamy je w szklarni lub tunelu, może być konieczne zapylenie roślin. W tym celu pędzelkiem przenosi się pyłek z kwiatów męskich na żeńskie. Melony powinny dojrzeć w sierpniu-wrześniu.

Jeśli nie wyściółkowaliśmy ziemi, pod owoce podłóżmy np. deseczkę itp., by nie zagniwały.
Jeśli nie wyściółkowaliśmy ziemi, pod owoce podłóżmy np. deseczkę itp., by nie zagniwały. rauschenberger/pixabay.com

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom