Masz lilie? Na te szkodniki i choroby uważaj! Niszczą kwiaty i całe rośliny. Poskrzypka liliowa i szara pleśń to nie wszystko

Katarzyna Józefowicz
Lilie pięknie kwitną, ale bywają atakowane przez choroby i szkodniki, które niszczą pąki kwiatowe, liście, a nawet całe rośliny.
Lilie pięknie kwitną, ale bywają atakowane przez choroby i szkodniki, które niszczą pąki kwiatowe, liście, a nawet całe rośliny. Elen11/GettyImages
Lilie to wyjątkowo piękne kwiaty lata, dlatego chętnie uprawiamy je w naszych ogrodach. Niestety, choć na ogół rośliny nie są kłopotliwe, mają wielu wrogów i często bywają atakowane zarówno przez szkodniki, jak i choroby, które mogą je oszpecić, pozbawić kwiatów, a nawet całkiem zniszczyć, dlatego warto poznać zagrożenia, jakie czyhają na lilie w ogrodzie. Sprawdź, na jakie szkodniki i choroby lilii uważać i jak je zwalczać.

Spis treści

Poskrzypka liliowa – szkodnik lilii

Lilia jest przysmakiem dla wielu szkodników, do których należy przede wszystkim poskrzypka liliowa. Owada trudno pomylić z innym szkodnikiem i łatwo go dostrzec, gdyż ma postać smukłego, dość dużego, jaskrawo czerwonego chrząszcza, doskonale widocznego na tle liści. Brak szaty maskującej może zaskakiwać, ale wbrew pozorom owad nie jest całkiem bezbronny, bo gdy tylko poczuje się zagrożony, błyskawicznie spada z liści na ziemię, gdzie nie zawsze łatwo jest go odnaleźć (przeważnie upada ciemnym „podbrzuszem” do góry). Warto o tym pamiętać, bo właśnie ręczne zbieranie dorosłych chrząszczy jest jedną z najlepszych metod ochrony lilii przed szkodnikiem.

Zwalczanie poskrzypki liliowej

A poskrzypki liliowej z pewnością nie należy ignorować, gdyż szkodnik i to zarówno owad dorosły jak i jego larwa, potrafią na liliach wyrządzić bardzo poważne szkody. Zimują dorosłe chrząszcze, ukryte w glebie, z której wychodzą wiosną (w kwietniu-maju). Początkowo obgryzają liście lilii, po czym samice składają na nich jaja. Z jaj wylęgają się pomarańczowoczerwone larwy, ukryte pod kopczykami brunatnych odchodów. Larwy zaczynają intensywnie żerować, wygryzając jeszcze większe dziury w liściach, a także uszkadzając pąki kwiatowe i kwiaty.
Jeśli poskrzypka zaatakuje nasze lilie, a jej ręczne zbieranie nie da spodziewanych efektów, po wykluciu się z jaj larw, możemy zastosować jeden z aktualnie polecanych środków ochrony roślin (np. Deltam AL, Substral Polysect Szeroki zakres owadów).

Uwaga: nie należy mylić poskrzypki z niegroźnym kowalem dwuplamkiem, który ma również czerwony pancerz, ale z wyraźnym, czarnym rysunkiem. Więcej o kowalu dowiesz się stąd.

Ostępka niszczy pąki lilii

Kolejnym szkodnikiem, zagrażającym liliom jest rzadziej spotykana muchówka z rodziny miniarkowatych, ostępka lilianka (Liriomyza urophorina). Szkodnik nie ma tak wyrazistych barw, jak poskrzypka, ale jego umaszczenie też jest ciekawe, bo zwykle żółto-czarne. Ponieważ jednak owad jest maleńką, kilkumilimetrową muchówką, znacznie trudniej jest go dostrzec niż czerwonego chrząszcza. Ostępki latają wiosną. Samice z początkiem czerwca składają do pąków kwiatowych lilii jaja (na pąkach widoczne są wtedy ciemne kropki), z których następnie wylęgają się kremowobiałe lub żółtawe, beznogie, małe larwy, rozpoczynające żerowanie. Wygryzając tkankę powodują deformacje i zniekształcenia pąków. Jeśli z zainfekowanego pąka rozwinie się kwiat, będzie mniejszy od pozostałych, a jego płatki będą mocno zdeformowane.

Hortensje mają kilka gatunków, które różnią się wymaganiami. Zobacz, jak wyglądają hortensje ogrodowe, bukietowe i krzewiaste oraz jak o nie zadbać.

Jaką hortensję wybrać do ogrodu? Zachwycają tak samo, ale ma...

Jak zwalczać tego szkodnika lilii?

W przypadku ostępki nie ma raczej mowy o ręcznym wyłapywaniu dorosłych owadów (chyba, że z pomocą lepów na owady), ale jeśli dostrzeżemy niepokojąco wyglądające pąki lilii, powinniśmy delikatnie je rozerwać lub przeciąć wzdłuż i sprawdzić, czy wewnątrz nie żerują małe, białawe larwy. Jeśli je znajdziemy, wszystkie podobnie wyglądające pąki należy jak najszybciej z roślin usunąć i zniszczyć, aby zahamować dalszy rozwój szkodnika. Tworzące się pąki można też opryskać aktualnie polecanym insektycydem, działającym m.in. na miniarki lub szkodniki ssące i gryzące (np.: Karate Spray, Mospilan 20 SP).

Choroby lilii. Szara pleśń i inne

Oczywiście liliom nie zagrażają jedynie szkodniki, gdyż mogą je trapić także choroby. Najpowszechniejszą z nich jest szara pleśń, wywoływana przez grzyby z klasy workowców, nazywane gronowcami (u lilii to Botrytis elliptica). Pierwsze objawy infekcji pojawiają się na dolnych liściach i mają postać szarych lub brunatnych, często wodnistych plam. Plamy szybko się powiększają i rozprzestrzeniają na kolejne liście, a także pędy, pąki i kwiaty, po czym pokrywają się szarym, pylistym nalotem. Porażone liście zasychają i zamierają. Silniejsza infekcja może też prowadzić do obumarcia całych zielonych części roślin. Rozwojowi choroby sprzyja zbyt gęste sadzenie roślin oraz moczenie ich liści podczas podlewania. W jej zwalczaniu pomoże natychmiastowe usuwanie i niszczenie porażonych części rośliny, a także zastosowanie jednego z aktualnie polecanych na chorobę środków ochrony roślin (Agricolle Spray szara pleśń - Target, Switch 62,5 WG).

Lilie mogą też cierpieć na inne choroby grzybowe (fuzarioza), a także wirusowe, z którymi trudno jest walczyć, dlatego lepiej jest im zapobiegać, wybierając do uprawy zdrowe, pochodzące ze sprawdzonego źródła cebule oraz systematycznie niszcząc mszyce, które są nosicielami wirusów.

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom