Spis treści
Książeczka mieszkaniowa przyniesie korzyść, jeśli ją zarejestrujesz
W czasach PRL-u książeczki mieszkaniowe miały umożliwić zakup mieszkania, jednak w wyniku transformacji ustrojowej po 1989 r. zgromadzone na nich oszczędności w większości przepadły. Nie znaczy to jednak, że taka książeczka jest dziś bezwartościowa. Posiadacz książeczki może otrzymać tzw. premię gwarancyjną na cele mieszkaniowe.
Według danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii w 2021 r. przeciętna wysokość wypłacanej premii wynosiła blisko 13 tys. zł. Żeby otrzymać premię, książeczkę trzeba jednak najpierw zarejestrować w banku PKO BP.
– Wymóg rejestracji książeczek mieszkaniowych założonych przed 24 października 1990 r. obowiązuje od 2021 r. – przypomina ekspert GetHome.pl Marek Wielgo.
Według szacunków bank PKO BP prowadzi nadal około miliona kont powiązanych z książeczkami, a więc w teorii właśnie tyle powinno być jeszcze aktywnych książeczek. Tymczasem zarejestrowano zaledwie 1 proc. tej liczby (ok. 10 tys.). Przyczyną prawdopodobnie jest to, że na przestrzeni lat wiele książeczek uległo zniszczeniu lub zgubieniu.
Małe AGD z Duki w promocji
Dokonaj rejestracji do końca roku albo stracisz
Ekspert GetHome.pl przypomina, że warto zarejestrować książeczkę do końca tego roku. Od 1 stycznia 2023 r. zmienią się bowiem przepisy – wypłata premii gwarancyjnej będzie możliwa dopiero w kolejnym roku po rejestracji. A zatem osoby, które dokonają rejestracji po zmianach, otrzymają pieniądze najwcześniej w 2024 r.
Warto zatem udać się do banku i zarejestrować książeczkę. Można to zrobić nawet w sytuacji, gdy już jej fizycznie nie posiadamy.
– Na szczęście można uzyskać duplikat zniszczonej lub zagubionej książeczki mieszkaniowej. Osoba, do której ona należy, powinna zgłosić ten fakt w PKO BP. Bank wystawi nową książeczkę po umorzeniu starej, za co pobierze opłatę w wysokości 30 zł – informuje ekspert GetHome.pl.
Na co można przeznaczyć premię gwarancyjną?
Pieniędzy z premii gwarancyjnej nie można wydać na dowolny cel. Przepisy jasno określają, że kwota ta może być przeznaczona wyłącznie na cele mieszkaniowe podane w ustawie. Najważniejsze z nich to:
- uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- zapłata części ceny mieszkania najmowanego na podstawie umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności,
- uzyskanie prawa własności lokalu powstałego w wyniku przebudowy, rozbudowy lub nadbudowy innego obiektu,
- prace remontowe i modernizacyjne w mieszkaniu lub domu (m.in. wymiana instalacji, wymiana okien),
- termomodernizacja domu lub mieszkania,
- pokrycie opłat z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego we własność,
- wpłata na fundusz remontowy we wspólnocie lub spółdzielni mieszkaniowej.
– Na Twój wniosek premia z książeczki mieszkaniowej może zostać wypłacona już w trakcie budowy własnego domu (przy zaawansowaniu budowy co najmniej 20 proc. wartości kosztorysowej) lub przebudowy budynku mieszkalnego (co najmniej 50 proc. wartości kosztorysowej) – wyjaśnia rząd na gov.pl. – Istnieje również możliwość wcześniejszego uzyskania premii gwarancyjnych jeszcze przed doprowadzeniem inwestycji do końca w przypadku przeznaczenia premii jako wkład własny związany z kredytem mieszkaniowym (…).
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?