Spis treści
Remontu mieszkania lub domu zwykle nie planujemy?
W pierwszym półroczu 2022 r. przeprowadzaliśmy remonty bardzo chętnie – wynika z ankiety Oferteo.pl. Najpopularniejszym miesiącem na prace remontowe okazał się maj, zaś najmniej popularnym – luty. Co ciekawe, tylko co czwarty inwestor przystępował do remontu z przygotowanym planem. Większość (niemal 60 proc.) miała tylko sprecyzowane oczekiwania co do tego, jaki efekt końcowy chce uzyskać – bez rozplanowania poszczególnych kroków. Co piąty badany liczył w tej kwestii na sugestie i pomoc zatrudnionej ekipy.

– Istotnym elementem każdej inwestycji jest jej odpowiednie rozplanowanie, zarówno pod kątem projektu, jak i określenia budżetu. Obecnie wiele firm remontowych oprócz prac renowacyjnych oferuje również pomoc w tym zakresie. Przed przystąpieniem do realizacji warto porównać zarówno ceny usług, jak i opinie innych klientów – radzi Karol Grygiel z Oferteo.pl.
Co i jak remontowaliśmy w pierwszej połowie roku?
W minionym półroczu remont najczęściej przeprowadzaliśmy w mieszkaniu (64 proc.). Znacznie rzadziej podejmowaliśmy się remontu w domu (36 proc.). Remontowana nieruchomość miała najczęściej metraż 21–50 m kw. Ponad połowa ankietowanych zdecydowała się na remont generalny całego lokalu, a najczęściej szukano fachowców gotowych podjąć się prac dotyczących czterech lub więcej pomieszczeń.
Jeśli chodzi o to, jakie usługi najczęściej były inwestorom potrzebne, ankietowani użytkownicy portalu Oferteo.pl najczęściej poszukiwali fachowców od:
- malowania – 73 proc.,
- montażu płyt g-k – 47 proc.,
- tynkowania – 47 proc.
Najmniejszym wzięciem cieszyły się z kolei usługi dotyczące instalacji centralnego ogrzewania (19 proc. zapytań) oraz montażu armatury (28 proc.).
Ponad połowa Polaków nie zatrudnia fachowców. Wolimy pomoc rodziny
Garść ciekawych informacji na temat remontów w naszym kraju przynosi również raport Grupy Atlas „Zwyczaje remontowe Polaków”. Jak się okazuje, ponad 70 proc. z nas korzysta przy remoncie ze wsparcia dodatkowych osób, ale aż 55 proc. nie zatrudnia fachowców. Wolimy prosić o pomoc rodzinę lub znajomych, przy czym taką decyzję częściej podejmują kobiety niż mężczyźni.
O remontowe wsparcie zabiegają najczęściej osoby z wykształceniem wyższym (81 proc.), młode – w wieku 25-34 lata (74 proc.), zamieszkujące miasta powyżej 100 tys. mieszkańców (74 proc.) – czytamy w raporcie.

Dlaczego rezygnujemy z wynajęcia fachowca? Ankietowani najczęściej podawali następujące powody:
- zbyt wysoki koszt usługi,
- problem z dostępnością fachowca,
- problem ze znalezieniem fachowca,
- brak potrzeby korzystania z takiej pomocy (wystarczająca wiedza własna).
Na plus należy ocenić fakt, że tylko niewielki odsetek badanych (17 proc.) jako powód niezatrudniania fachowca wskazał brak zaufania do jego umiejętności czy terminowości.
Z kolei osobami, które zdecydowały się na zatrudnienie ekipy, najczęściej kierowały powody takie jak brak odpowiedniej wiedzy czy umiejętności, wiara w to, że fachowiec wykona usługę odpowiedniej jakości oraz wygoda.
Wśród zalet współpracy z fachowcem ankietowani wymieniali także (...) możliwość uzyskania profesjonalnej porady na temat materiałów budowlanych (51 proc.) oraz cenne, praktyczne wskazówki remontowe (49 proc.) – podaje raport.
O tych specjalistów jest dziś najtrudniej
Ci, którzy zdecydowali się wynająć fachowca, z reguły czekali w kolejce do niego od około trzech miesięcy (52 proc. badanych) do pół roku (26 proc.). Jednak aż 44 proc. ankietowanych miało problem ze znalezieniem odpowiedniej osoby. Polacy najczęściej zgłaszali trudności z zatrudnieniem:
- specjalisty od układania płytek lub podłóg,
- fachowca od instalacji wodnokanalizacyjnej,
- fachowca od podłączania urządzeń sanitarnych,
- specjalisty od instalacji elektrycznej,
- stolarza,
- malarza,
- tynkarza.
Jak jednak przyznają badani, równie trudno jest dziś znaleźć specjalistę, jak i kogoś do prac ogólnobudowlanych. Na rynku brakuje bowiem i jednych, i drugich.
– Popyt na usługi remontowe na pewno będzie rosnąć. Konieczna jest więc inwestycja w szkolnictwo zawodowe, dalsza edukacja środowiska branżowego w zakresie utrzymywania standardów jakości, jak też zachęcenie młodych ludzi, do tego, by związali swoją przyszłość z branżą budowalną – mówi Paweł Kisiel, Prezes Zarządu Grupy Atlas.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku - video flesz