Remont mieszkania lub domu? Trzy czwarte Polaków robi go bez planu, a ponad połowa nie zatrudnia fachowców

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Remont to duże i niełatwe przedsięwzięcie, tym bardziej, że większość z nas decyduje się od razu na remont generalny.
Remont to duże i niełatwe przedsięwzięcie, tym bardziej, że większość z nas decyduje się od razu na remont generalny. Piotr Krzyzanowski/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Ponad 70 proc. Polaków przy przeprowadzaniu remontu korzysta ze wsparcia dodatkowych osób. Co ciekawe, z powodu m.in. wysokich cen usług wielu z nas woli poprosić o pomoc rodzinę niż fachowca. Spośród tych, którzy zatrudniają ekipę, prawie połowa ma problem z jej znalezieniem, a w kolejce czeka się zwykle od trzech miesięcy do pół roku. Do najczęściej poszukiwanych „speców” należą dziś m.in. malarze oraz tynkarze.

Spis treści

Remontu mieszkania lub domu zwykle nie planujemy?

W pierwszym półroczu 2022 r. przeprowadzaliśmy remonty bardzo chętnie – wynika z ankiety Oferteo.pl. Najpopularniejszym miesiącem na prace remontowe okazał się maj, zaś najmniej popularnym – luty. Co ciekawe, tylko co czwarty inwestor przystępował do remontu z przygotowanym planem. Większość (niemal 60 proc.) miała tylko sprecyzowane oczekiwania co do tego, jaki efekt końcowy chce uzyskać – bez rozplanowania poszczególnych kroków. Co piąty badany liczył w tej kwestii na sugestie i pomoc zatrudnionej ekipy.

Zapotrzebowanie na fachowców w danym miesiącu
Zapotrzebowanie na fachowców w danym miesiącu Oferteo.pl

– Istotnym elementem każdej inwestycji jest jej odpowiednie rozplanowanie, zarówno pod kątem projektu, jak i określenia budżetu. Obecnie wiele firm remontowych oprócz prac renowacyjnych oferuje również pomoc w tym zakresie. Przed przystąpieniem do realizacji warto porównać zarówno ceny usług, jak i opinie innych klientów – radzi Karol Grygiel z Oferteo.pl.

Co i jak remontowaliśmy w pierwszej połowie roku?

W minionym półroczu remont najczęściej przeprowadzaliśmy w mieszkaniu (64 proc.). Znacznie rzadziej podejmowaliśmy się remontu w domu (36 proc.). Remontowana nieruchomość miała najczęściej metraż 21–50 m kw. Ponad połowa ankietowanych zdecydowała się na remont generalny całego lokalu, a najczęściej szukano fachowców gotowych podjąć się prac dotyczących czterech lub więcej pomieszczeń.

Jeśli chodzi o to, jakie usługi najczęściej były inwestorom potrzebne, ankietowani użytkownicy portalu Oferteo.pl najczęściej poszukiwali fachowców od:

  • malowania – 73 proc.,
  • montażu płyt g-k – 47 proc.,
  • tynkowania – 47 proc.

Najmniejszym wzięciem cieszyły się z kolei usługi dotyczące instalacji centralnego ogrzewania (19 proc. zapytań) oraz montażu armatury (28 proc.).

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera

Ponad połowa Polaków nie zatrudnia fachowców. Wolimy pomoc rodziny

Garść ciekawych informacji na temat remontów w naszym kraju przynosi również raport Grupy Atlas „Zwyczaje remontowe Polaków”. Jak się okazuje, ponad 70 proc. z nas korzysta przy remoncie ze wsparcia dodatkowych osób, ale aż 55 proc. nie zatrudnia fachowców. Wolimy prosić o pomoc rodzinę lub znajomych, przy czym taką decyzję częściej podejmują kobiety niż mężczyźni.

O remontowe wsparcie zabiegają najczęściej osoby z wykształceniem wyższym (81 proc.), młode – w wieku 25-34 lata (74 proc.), zamieszkujące miasta powyżej 100 tys. mieszkańców (74 proc.) – czytamy w raporcie.

Czemu nie korzystamy ze wsparcia fachowców?
Czemu nie korzystamy ze wsparcia fachowców? Grupa Atlas

Dlaczego rezygnujemy z wynajęcia fachowca? Ankietowani najczęściej podawali następujące powody:

  • zbyt wysoki koszt usługi,
  • problem z dostępnością fachowca,
  • problem ze znalezieniem fachowca,
  • brak potrzeby korzystania z takiej pomocy (wystarczająca wiedza własna).

Na plus należy ocenić fakt, że tylko niewielki odsetek badanych (17 proc.) jako powód niezatrudniania fachowca wskazał brak zaufania do jego umiejętności czy terminowości.

Z kolei osobami, które zdecydowały się na zatrudnienie ekipy, najczęściej kierowały powody takie jak brak odpowiedniej wiedzy czy umiejętności, wiara w to, że fachowiec wykona usługę odpowiedniej jakości oraz wygoda.

Wśród zalet współpracy z fachowcem ankietowani wymieniali także (...) możliwość uzyskania profesjonalnej porady na temat materiałów budowlanych (51 proc.) oraz cenne, praktyczne wskazówki remontowe (49 proc.) – podaje raport.

O tych specjalistów jest dziś najtrudniej

Ci, którzy zdecydowali się wynająć fachowca, z reguły czekali w kolejce do niego od około trzech miesięcy (52 proc. badanych) do pół roku (26 proc.). Jednak aż 44 proc. ankietowanych miało problem ze znalezieniem odpowiedniej osoby. Polacy najczęściej zgłaszali trudności z zatrudnieniem:

  • specjalisty od układania płytek lub podłóg,
  • fachowca od instalacji wodnokanalizacyjnej,
  • fachowca od podłączania urządzeń sanitarnych,
  • specjalisty od instalacji elektrycznej,
  • stolarza,
  • malarza,
  • tynkarza.

Jak jednak przyznają badani, równie trudno jest dziś znaleźć specjalistę, jak i kogoś do prac ogólnobudowlanych. Na rynku brakuje bowiem i jednych, i drugich.

– Popyt na usługi remontowe na pewno będzie rosnąć. Konieczna jest więc inwestycja w szkolnictwo zawodowe, dalsza edukacja środowiska branżowego w zakresie utrzymywania standardów jakości, jak też zachęcenie młodych ludzi, do tego, by związali swoją przyszłość z branżą budowalną – mówi Paweł Kisiel, Prezes Zarządu Grupy Atlas.

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Warszawa, ul. Krucza 38/42
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom